Müşteriler Neden Terk Eder ?

En mutsuz müşterileriniz, en büyük öğrenme kaynağınızdır... Müşteriler neden terk eder ?

Müşteriler Neden Terk Eder ?

En mutsuz müşterileriniz, en büyük öğrenme kaynağınızdır...

Müşterilerimizin  ihtiyaç ve taleplerine en kısa zamanda ve en doğru şekilde cevap vermeliyiz, müşterinin talebi  müşterinin memnuniyeti odaklı ve proaktif bir çalışma gerçekleştirmek gerekir . Uzun vadeli bir güven ortamı oluşturup hizmetlerini, zamanında  kalite koşullarında sunmalıyız.

Hedeflenen ve beklenen kalite düzeyini yakalamak ve hatta bunun ötesine geçmek için kendi çalışanları ile birlikte alt yüklenicileri ve tedarikçilerinin de şirket kurallarına uygun hareket etmesi sağlanmalıdır.

Müşterilerine ait kişisel bilgileri ve gizliliğini ilgili yasalara uygun şekilde korur. Müşterilere yanıltıcı ve eksik bilgi vermemek temel sorumluluk kabul edilir . Müşterilerinin kişisel verilerine ilişkin taleplerine karşı en kısa sürede cevap vererek de dağıtım kanallarının düzenli çalışması önem kazanıyor.

Müşteriler neden terk eder ?

Yapılan araştırmadaki sıralama üzerinden gidecek olursak  ;

-Çalışanların davranışları (%42,6)

Bir işletme için çalışanların davranışlarının ne kadar önemli olduğunu bu araştırma ile de net bir şekilde görmekteyiz. Size en fazla müşteri kayıp ettiren çalışanların tutumu ve davranışları olduğunu unutmamalıyız,  çalışanlar İçin kurumsallaşma eğitimlerinin gerekirse iş ahlak ve etik eğitimlerinin üzerinde durulmalı

- Müşteriye kendini değersiz hissettirmek (%29,7

Firmanın ortamından planına kadar müşteri odaklı bir yapı inşa etmek ve müşteriler ile iletişim halinde olmanın önemini görebiliriz.  Müşteri geri dönüş hizmetleri bize yol gösterebilir.  Yine çalışanların aldığı eğitimlerin burada da etkisi olacaktır. Kendini değersiz hisseden  müşteri  alternatif firmaları tercih edecektir.

-Dürüst olmayan davranışlar (%27,0)

Dürüstlük  firmanın genel prensibi ve misyonu  olmalı. Sadece müşteriler için değil çalışanlar ve tedarikçiler, bağlantılar  içinde geçerli olmalıdır.

-Geri dönüşte etik olmamak (%26,4)

Müşterileri kazanmak için firmadan gelen geri dönüşlerin ne kadar önemli olduğunu fark etmeliyiz. 

-Kötü ürün sunumu (%18,4

Sunun hepimiz için önemlidir . Her ne iş yapıyorsak yapalım görselliğe de en az kalite kadar odaklanmalıyız. Sipariş verdiğimiz bir gıda ürünü için düşünecek olursak ilk olarak görüntüsü hijyen bizim için ilk olarak önem arz edecektir.

-Sorumluya ulaşamama (%17,8

Müşteri sorumluya kolay ulaşabilmeli. Telefonla iletişim haricinde ; Sosyal medya ve internet üzerinden de hızlı ulaşım İçin canlı hizmet destek grupları oluşturulabilir.

-Tutarsızlık (%8,6                                       

Firma kendi ilkeleri, vizyonu ,sözleri ile tutarlı ve istikrarlı olmalıdır

-Fiyat (%8,1)                           

Müşteriler neden terk eder sorusunun cevabı olarak kişilerin aklına ilk olarak ürün fiyatı veya hizmet ücretleri gelebilir. Fakat  yapılan  araştırmada da görülebileeği gibi müşteriler paradan daha çok hizmete, güler yüze, hizmetin kalitesi veya sonrasında sunulan hizmete daha da önem veriyor.

-Ulaşılamama sorunu (%7,6                                   

Ulaşılamama sorunu ilk olarak firmanın konum seçimini doğru belirlemesiyle de alakalı.. sektöre ve verilecek hizmete göre yer seçimini doğru belirlemek  önem taşıyor . Otopark olmalı mi cocuk alanı olmalı mı veya tedarikçiye mi yakın olunmalı vb.

-Müşteriyi anlama sorunu (%6,5)

Müşteriyi doğru anlamak doğru veriler üzerinde çalışmak gerektiği ile ilgilidir tabiki ilk kural düzgün iletişim olmasıdır. verimimizin  artmasını istiyorsak müşterilerimize kulak vermeliyiz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!