Zor İnsanlarla İletişim Mümkün

Zor insan diye tabir ettiğimiz insanlarla günlük hayatta zorlayıcı iletişim içinde olabiliriz.Bu iletişimi daha sağlıklı yürütmek mümkün.

Zor İnsanlarla İletişim Mümkün
Zor İnsanlarla İletişim Mümkün

Günlük hayatta zor insan diye tabir etiğimiz, bizi yoran zaman zaman hayatımızı çıkmaza sokan insanlar, hayatımıza girebilir. İş yaşamında, sosyal yaşamımızda, aile hayatımızda bu kişilik yapısındaki insanlar hayatımızı zorlaştırabilir. Zaman zaman olayları, ilişkileri içinden çıkılmaz hale getirebilir. Kendimizle ve etrafımızdaki insanlarla çatışma içine girebiliriz. Bazen de bu durum kendi kabuğumuza çekilmemize de sebep olabilir.

Bu tür insanlar hassas noktalarımızı kolaylıkla fark edip tam o noktayı manipüle edebilir. Bu bizim halk arasında ‘Yaraya tuz basmak.’ diye tabir ettiğimiz durumun ta kendisidir. Peki, bunu neden yaparlar?  Siz farkında olmadan onu rahatsız edecek bir davranış  ya da imada bulunmuşsunuzdur. Kendince bir nevi intikam alır ya da içindeki öfkeyi ,çaresizliği susturmak adına sizi de aynı duruma sokana kadar davranışlarına devam eder. Sizi de  kendi duygusuna  soktuğunda rahatlar. Bu çok can sıkıcı olabilir.  Sizi kendi kişiliğinizle çatışma durumuna sokabilir ya da eksikliğini hissettiğiniz duyguları alevlendirebilir.

Beğenilmeme, reddedilme, yetersizlik, öfke, birçok duygu bombardımanı altında kalırken, duygular sizi esir alabilir. Zaman zaman hissettiğiniz duyguların fitilini ateşler ve duygularınızı daha üst düzeyde hissedebilirsiniz.

Bu kişiler eğer arkadaşlarınız olursa mesafe koyabilirsiniz. İş yerindeyse en kötü ihtimal iş yerinizi değiştirebilirsiniz. Peki  bu kişi ailenizden biri olursa, anne,  baba, kardeş ,eş ya da çocuklar o zaman ne yapabiliriz? Bu durum, zaman zaman insanı zorlayıcı, içinde çıkılmaz çatışmalara sürükleyebilir.

Bu süreçte problem yaşadığınız kişinin siz de uyandırdığı hislere odaklanın. Farkındalığınız sizin çıkış noktanız olacak. Eğer yeterli bir anne olduğunuzu düşünüyorsanız birilerinin size çocuklarınızla ilgili iyi davranmadığınızı, ihtiyaçlarına yeterince hassasiyet göstermediğinizi ifade etmesi sizi üzmeyecek ya da kendinizi savunma ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Eğer bu konuda yetersizlik hissediyorsanız işte patlamaya hazır bir bombaya dönüşebilirsiniz. Önce kendi farkındalığınızı yaşayıp duygularınızı yönetmeyi başarınca süreç kolaylaşacaktır.

İnsan ilişkilerinde kendimizle ya da başkalarıyla iletişim de de en önemli şey kendi farkındalığımızdır. Ben yeterli bir anneyim, başarılı bir çalışanım gibi benzer duyguları iç dünyanızda şifalandırdığınız da etrafınızdaki kişilerin artık üstünüze gelmediğini görecek; sizi bu hale sokmayı başaramadıklarını fark edeceksiniz.

 Fark edin hayatınız değişsin. Sizin değişimiz domino etkisi yapacaktır. İşte şimdi güzellikleri seyretmeye hazır olun.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!