Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup-99

Ben sizin büyük dedeniz olarak, ata tohumu denen orijinal tohum buldum ve bu tohumlardan kendi gıdamı üretmek ve benden sonraki nesle aktarmak için çoğaltacağım. Olur da bu durum sekteye uğrarsa bile kendi beslenmenizi orijinal tohumlardan yapmanız sizin ve sizden sonraki neslin sağlığı için iyi olacaktır.

Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup-99

Sevgili Torunlarım;

Sizlere Nisan 2023 senesinden yazıyorum. Sözlerime sizleri çok sevdiğimle başlamak istiyorum. Nefes 21 akademi ve hocalarımızla tanıştım ve sizlere bu mektubu yazmamda vesile oldular. Hepsinden Allah razı olsun. Ben 11.11.1993 yılında doğdum. Benim neslimin çocukluğunda teknoloji çok gelişmiş değildi. Şu anda sizler nasıl durumdasınız bilmiyorum ama, benim çocukluğum arkadaşlarımla yüz yüze oyunlar oynayarak, hayal gücümüzde katarak oyunlar oynardık. Tabi bizler büyüdükçe teknoloji de gelişti, cep telefonları bilgisayarlar çoğaldı ve insanlar alabilecek duruma geldi. Daha sonra sosyal medya platformları gelişti ve yaygınlaştı. Şu an insanlar yaşadıkları her olayı, anı, anıyı oralarda paylaşıp diğer insanların görmesini sağlıyorlar. Sosyal medya arttıkça artık insanlar fotoğraf, yemek paylaşımı yarışına girdiler. Sosyal medyadan para kazanmak için kendilerini şekilden şekle sokmaya başladılar. Başlarda bana da sosyal medyada bir şeyler paylaşmak güzel geliyordu. Sonradan sosyal medyaya ve kendi yaşamıma baktığımda bana saçma gelmeye başladı. Kendimi insanlara çok mutlu, çok gezen bir kişi olarak göstersem ne olacak, göstermezsem ne olacak. Şu an sosyal medyada insanlar saatlerini boşa harcıyor ne yazık ki.

Yaşadığım bu dönemde gıda maddeleri ne yazık ki orijinalliğinden çıktı. Bizler daha dayanıklı, daha verimli bitkiler elde edebilmek için bitkilerin genleri ile oynadık. Gıdaların raf ömürlerini uzatmak için çeşitli katkı maddeleri kullandık fakat işin sonunda kendi sağlığımızı bozduk. Kendim de yıllarca üretim yaptım, hatta çocukluğumda babamın yapmış olduğu üretimlerde bulundum. Mümkünse çiftçiliği bırakmayın, çiftçilikle uğraşmıyorsanız da en azından kendiniz için ve çevrenizdeki insanlar için orijinal tohumlardan elde ettiğiniz ürünleri tüketin. Ben sizin büyük dedeniz olarak, ata tohumu denen orijinal tohum buldum ve bu tohumlardan kendi gıdamı üretmek ve benden sonraki nesle aktarmak için çoğaltacağım. Olur da bu durum sekteye uğrarsa bile kendi beslenmenizi orijinal tohumlardan yapmanız sizin ve sizden sonraki neslin sağlığı için iyi olacaktır.

Ben babam sayesinde Bülent GARDİYANOĞLU hocamızla tanıştım, onun kitaplarını okudum ve akademisinden ders aldım. Şu ana kadarki bilgi ve tecrübelerime dayanarak sizlere birkaç bir şey söylemek istiyorum. Her kim sizlere ne derse desin, sizler değerlisiniz. Birbirinizin değerini bilin, ailenizin değerini bilin. Sizden sonra gelecek nesillerinize temiz bir ahlak bırakın. Ben belki başarırım belki başaramam onu Allah bilir. Sizler uyanık olun ve unutmayın sizi kurtaracak gene sizlersiniz. Kimse size sizden daha fazla yardımcı olamaz. Benim bunu anlamam ve idrak etmem 29 yılımı aldı. Benim yaşadığım dönemde covid-19 denen bir salgın hastalık çıktı ve dünya evlere kapandı. Sonraki yıllarda yani 2023 yılının şubat ayında çok büyük depremler oldu. Bizler olayı sadece televizyondan izleyebildik. 2023 Nisan ayında deprem bölgesini gezme imkânım oldu. Orada gördüklerimle insan oğlunun ne kadar aciz varlık olduğunu hissettim. Bizler bu dünyada yolcuyuz. Bir zamanlar bizler vardık. Sizin vakit geçirdiğiniz bu dünyada bizlerde sizler gibi yaşıyorduk. Sizlerde bir zaman sonra sıranızı sizden sonraki nesle bırakacaksınız. Bence burada önemli olan nokta, bu dünyanın gelip geçici olduğunun idraki ile yaşamak. Fakat nefes aldığınız sürece de elinizden gelenin en iyisini yapmalı, kendinize ve çevrenizdeki insanlara faydalı işler, eserler bırakabilmelisiniz. Burada bol bol Allah’a sığınmanızı ve kendinizi ve ailenizi Allah’a teslim etmenizi tavsiye edebilirim. Kim ne derse desin, sizler kendi yolunuzu çizmelisiniz.

Ben bu yazıyı sizlere yazarken çok keyif aldım. Umarım sizlerde keyif almışsınızdır. Sizleri Allah’a emanet ediyorum. Yaşam yolculuğunuzda karşınıza iyi insanların çıkmasını niyet ediyorum. Sizden sonraki nesillere faydalı olabileceğinize karşı olan inancım tam.

Sevgilerimle, dedeniz Ali TENLİK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!