Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup - 45

Kendine değer vermemek veya az değer biçmek korkaklıktır. Kendini olduğundan fazla göstermek ahmaklıktandır. Seçimlerinizde isabetli olun. Maksatı aşan sözler kullanmayın. Sevgi ve öfkeden ölçülü olun. İyilik daima galip gelir.

Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup - 45

Merhaba canlarım, bu gün 8 Şubat 2022 günlerden Salı. Ben sizin büyükannenizim. Şuan 46 yaşındayım. Size biraz yaşadığım zamandan bahsedeyim.2020 yılında bütün dünyayı covit adı verilen bir hastalık sardı. Maskesiz sokaklara çıkamıyoruz anneniz ve babalarınız okula gitmekte zorlanıyorlar. Her işimizi online halletmeye çalışıyoruz.2022 yılına geldiğimizde okullarda maskeli çocuklar, Avm’lerde sıkı denetimden geçen insanlar bu durumdan çok sıkıldı.

Oysaki benim çocukluğum ne güzeldi. Sokaklarda arkadaşlarımla kör ebe seksek yakan top oynardık. Şimdi anne ve babalarınız oyunu bilgisayardan oynuyorlar. Benim çocukluğumda yediklerimizi kendimiz yetiştirirdik. Maalesef şuan dört mevsim her meyveyi her zaman yiyebiliyoruz. Buda bir çok hastalığa sebep oluyor. Gerçi sizin zamanınızı düşünmek bile üzüyor insanı. Bizim yediklerimizi bulabiliyor musunuz yoksa yedikleriniz kapsülden mi ibaret?

Canlarım; her zaman iyi insan olun. Bu sizi mutluluğa götürecektir. Hiç unutmayın en büyük ibadet iyiliktir.Ruhun temiz ve beyaz olduğu sürece hayat boyu ibadetini en iyi şekilde yapıyorsun demektir. Çünkü yaradanın kendisi zaten iyiliktir. Sahip olduğunuz gelenekler ve görenekleri ve aile sevgisi size kişilik ve güven katacaktır. Ne güzel demiş Hz. Mevlana:

Sevgide güneş gibi ol,

Dostluk ve kardeşlikte akar su gibi ol,

Hataları örtmekte gece gibi ol,

Tevazuda toprak gibi ol,

Her ne olursan ol

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL.

Sen kendini anlatma başkaları seni anlatsın. Kendinize güvenin ve insanları sevin. Mutlu etmek ve verici olmak almaktan daha iyidir. Seveceğin işi seç. Bu seni başarıya götürür. Şimdi yaptığın iş ne olursa olsun severek yap mecburiyetin olmasın. Hiç kimseye hak ettiğinden daha fazla değer veya daha az değer verme. Sevginde öfkende, konuşmalarında ölçülü ol. Ne yükseklerden uçun nede yıkıntı altında kalın. Kendini olduğundan az göstermek alçakgönüllülük değil budalalıktır. Kendine değer vermemek veya az değer biçmek korkaklıktır. Kendini olduğundan fazla göstermek ahmaklıktandır. Seçimlerinizde isabetli olun. Maksatı aşan sözler kullanmayın. Sevgi ve öfkeden ölçülü olun. İyilik daima galip gelir.

Rabbime layık kul, resulüne layık ümmet olun. Nice güzel yaşlarınız olsun inşallah.

Anneanneniz ve babaanneniz Hatice Başaran Kaya

08.02.2022

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!