Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup-100

Yaşam tekdüze bir şekilde sürekli arzu ettiğimiz gibi olmayabilir. Tahterevalli misali bazen yukarı bazen aşağı bazen dengede olur. Şartları doğru değerlendir. Her konuda dengede ol. Hayatımıza giren kişi ve olayların bize öğretileri vardır.

Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup-100

Sevgili torunlarım can parçalarım,

Varoluşta zaman ve mekân sınırının olmadığı düşüncesiyle size tüm yüreğimle sıcacık sevgimi gönderiyorum. Sevginin yolunu aydınlatan bir ışık olduğunu fark et. Önce kendini sevmeyle başla. Her sabah uyandığında ışıldayan gözlerine bak ve gerçekten kendini sevdiğini söyle kocaman sarıl kendine. Yaratılan her şeyi sev yaratandan ötürü.

Yaşam tekdüze bir şekilde sürekli arzu ettiğimiz gibi olmayabilir. Tahterevalli misali bazen yukarı bazen aşağı bazen dengede olur. Şartları doğru değerlendir. Her konuda dengede ol. Hayatımıza giren kişi ve olayların bize öğretileri vardır. Gözlemle bazen öyle bir çakılırız ki unutma en büyük sıçrayış orda başlar işaretleri doğru oku. Korkularının üzerine git yerinde sayma harekete geç. 

Terazini dengele kul hakkına sahip çıkarken her canlının hakkına saygı duy.

Rabbin seni ruhen bedenen zihnen tam ve mükemmel yarattı. Şükürde olduğun değerleri fark et. Uyandığın her günün sana verilmiş bir armağan olduğunu düşün. Zamanını doğru kullan, anı fark et. Ne geçmişe ne de gelecek kaygısına kapılma anın kıymetini bil.

Bolluk bilincinde ol. Sahip olduğun maddi manevi kaynaklarını dengeli bir şekilde paylaş. Sen paylaştıkça artar sahip olduklarına tekrar tekrar şükret.

Değerli olduğuna inan. Koşulsuz sev kendini ve herkesi. Doğada zaman geçir, toprakla uğraş ve toprağa temas et. Yürüyüş yap. Keyif alacağın hobilerin olsun. Resim, heykel, müzik aleti çalmak, şarkı söylemek, yemek yapmak, bir şey üretmek… Her ne yapmak istersen aşkla yap.

Rabbimizden bize bahşedilen kıymetli nefesini fark et. Doğru nefes tekniklerini öğren.

Başta kendin olmak üzere hayatta olsun ya da olmasın anneni, babanı, hayatına girmiş çıkmış herkesi tüm yüreğinle affet. Olumlama yap, meditasyona yer ver. Nefes21 Akademi Kişisel Gelişim Farkındalık ve Dönüşüm Eğitiminde Bülent GARDİYANOĞLU Hocamdan aldığım eğitimde affetmeyle ilgili bir çalışmayı uygulamanızı öneriyorum. 21 gün boyunca çizgisiz beyaz kâğıda sizi üzen, yoran, kıran, haksızlık eden kişi ve olayları yazıyorsunuz. Parçalayıp atarken yaşandı tamamlandı herkesi affediyorum deyip atıyorsunuz. Her geçen gün yazdıklarınızın azaldığını ve bir süre sonra bittiğini, gerçekten affettiğinizi fark edeceksiniz.

Yüreğinizden gelen ilk sesi, ilahi olanı hissedin. Sizi aşağı çeken vesveseyi susturun, bu sizi egodan ve kibirden korur.

Kendinizi geliştirin, ilminizi artırın, kendinize ve bütüne faydalı olacak şekilde kullanın. Yönünüzü şaşırdığınızda pusulanız Kuran-ı Kerimdir. Sizi en doğru yola iletecektir.

İnsanlarla iletişimini güçlü tut. Çizgini belirle ve “hayır” demekten çekinme. Hayatındaki angarya kişi ve olaylardan arın. Sana iyi gelecek, değerli hissettirecek insanları hayatına dâhil et.

Korkularının üzerine git ve onlardan arın.

Kim olduğunu, ne hissettiğini fark et, iyiye güzele odaklan.

Kendini hangi konularda geliştirebileceğini fark et.

Hayallerine ve hedeflerine odaklan.

Hayallerini kâğıda yaz, olmuş halini beş duyu organınla hisset. Hayallerine ulaşacağına kalben inan ve bu doğrultuda harekete geç. İçindeki çocuğu fark et ve şefkat göster.

Kimseyi kınama, yargılama. Aksi takdirde kendini yaşarken bulursun. Niyetini ve yüreğini temiz tut. Bir ışık olduğunu unutma önce kendini sonra çevreni aydınlatacağına inanıyorum.

Yaşamınız boyunca güler yüzlü, mutlu, huzurlu, başarılı, maddi manevi bolluk ve bereket içinde olmanızı niyet ediyorum. Sevgilerimle.

Edibe BACI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!