Yol

“Şafağın sana söyleyecek sırları var, uykuya geri dönme. Gerçekten istediğin şeyi sormalısın, uykuya geri dönme. İki dünyanın birbirine dokunduğu kapının eşiğinden insanlar girip çıkıyor, kapı dönüyor ve açılıyor. Sakın uykuya geri dönme.” – MEVLANA

Yol
Yol

“Şafağın sana söyleyecek sırları var, uykuya geri dönme. Gerçekten istediğin şeyi sormalısın, uykuya geri dönme. İki dünyanın birbirine dokunduğu kapının eşiğinden insanlar girip çıkıyor, kapı dönüyor ve açılıyor. Sakın uykuya geri dönme.” – MEVLANA

Her şey yola dahil olabilmeyle başladı. Ben küçük bir adım attım ve yola dair ne varsa aldım kabul ettim…

Kendime doğru bir yola çıktım, ne vakittir uyuyordum bilinmez ama uyandığım vakitler yola dair olabilmenin heyecanı sardı her yanımı. Titriyordum başta, rüzgârda sallanan bir yaprak gibi, hassas ve narindim. Korkuyordum önce, bir ceylanın yüreği gibi ürkek ve telaşlıydım. Çokça kez geri dönesim, kabuğuma çekilesim, en başa, o bildik, tanıdık acılarıma, kederlerime dönesim geldi. Sonra sabır ve selametle devam ettim.

Başta çok canım yandı, kabul edemedim, inkâr ettim, yok saydım, görmezden geldim yaşadıklarımı. Ancak, sonra şükür ve tevekkülle birer birer çıktım bu meşakkatli yolun merdivenlerini. Meşakkatli diyorum çünkü, biliyorum kolay değil, biliyorum konduramıyor insan kendine, biliyorum yüzleşmesi çok zor onca benlik ile ve yine biliyorum ki yalnız değildim. Bana o yolu bir deniz feneri misali aydınlatanlar var etrafımda ve bir de onca yaşanmış hayat tecrübesi.

Daha en başında sağlamasını almak istiyorsun her şeyin, garantiye almaya çalışıyorsun kendini ama sistem öyle işlemiyor. Teslim olup, bırakmadıkça kendini ne yola dahil olabiliyorsun, ne de akıştan faydalanıp, kendini bulabiliyorsun. Kendini bulmak nedir derseniz, kendini tanıyabilmek, dış bir gözle, objektif olarak bakabilmek derdim. Onca samimiyetsizliğin ve yargının içinde bambaşka bir yerden bakabilmek derdim size.

Yola dair olabilmek de önemli vesselam. Bir de yola çıkıp da neyi aradığını, gerçekten neyi bulmak istediğini, nereye varmak istediğini bilebilmek de önemli. Yola çıkıp da yolda bulduklarına aldanırsan, onları hedeflerine varmak için birer araç olarak değil de, amaç olarak kullanırsan aldanırsın ve nihayetinde yine o en başa, bir derin uykuna geri dönersin.

Ne vakit dalarsan dünya hayatına, dünya kadar derdin, tasan olur ve bir derin boşluk, yalnızlık, uyuşukluk hissi sarar her bir yanını. Sor kendine o zaman, haydi, çekinmeden sor; “ne istiyorum ben bu adına hayat dediğimiz meşgaleden ve neyi arıyorum ben bu uzun, ince yolda?” Devam et, sor yine kendine; “nedir beni bu denli korkutan ve nedir bana yolda bulduklarımı, yola çıktıklarıma tercih etmeme neden olan? Gerçek gayem neydi daha en başından? Yoksa ben yine bir derin rüyada, yolda olduğuna inanan ama bir türlü uyanıp da yola koyulamayan bir deli gezginci ruh muyum hala?

Korkma incinmezsin birkaç küçük sorudan. Sen yine ara, bul cevapları, belki sandığından da yakındır Yaradan…

Nedir sırrı kâinatın? Şafak bana neler söyleyecek? Uyanırsam mı göreceğim şafağı? İki dünyanın birbirine dokunduğu kapı neresi? Peki ben bu uyur uyanıklığımın hangi eşiğindeyim?

Kafamda yine bir dünya sorular. Ben yollara düşen bir deli gezginci ruh. Oysa biliyorum tüm cevaplar içimde, tüm sırlar daha en başından beri bende. Elimde bir anahtar, hangi kapıyı açar acep diye dolanıyorum yolda. Yol uzun, yol meşakkatli ama yol aynı zamanda ışıklı ve bereketli. Yola dair yüklerimi bir bir bırakıp, affedip, helalleşip, özgürleşip, azat olmanın hafifliği sarsa da bedenimi, yol büyüdükçe büyüyor gözümde.

Artık bilinmezliğin bilgisini, sırların sırrını öğrenmeye gönül koymuş olmanın heyecanını yaşasam da, arada bir göz kapaklarıma çöken bu ağırlıkla mücadele edip, yoluma devam edebilmenin mücadelesini veriyorum.

İki dünyanın birbirine dokunduğu kapının eşiğine varana dek yolum ince, yolum uzun, yolum meşakkatli ama yolum her şeye rağmen ışıklı… Yeter ki uykuma geri dönmeyeyim, tüm kapılar açılacak bir bir bana…

Bakalım görelim o halde, Mevla görelim ne eyler, ne eylerse güzel eyler…

Sevgilerimle Nursal Uğursal

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!