Vesvese Sözlüğü 79- Vesvesenin Dili

Vesvese bir tür bulaşıcı hastalık gibi tüm bedenimizi ve ruhumuzu sarar. Dilimizi kendine esir eder. Dilimiz kalp kırar, gönül yıkar hale bürünür. “Diliyle döver” tabiri vesveseli insanının tanımıdır. Dilimiz sevgi sözcüklerini bırakır. Emir kipleriyle dolar. Olumsuz sözcüklerden bir dağ yapar da, o dağda saltanat süreriz adeta. Her cümlemiz benle başlar, benle biter. Cümlelerimiz yalnızlık kokar farkına varmayız. Etraftaki güzellikleri görmezcesine konuşur, vesveseli dilimiz...

Vesvese Sözlüğü 79- Vesvesenin Dili

Vesvese insanın kelimelerine de bulaşır. Her cümlesinde her kelimesinde fark edebilirsiniz. Vesvese bir tür bulaşıcı hastalık gibi tüm bedenimizi ve ruhumuzu sarar. Dilimizi kendine esir eder. Dilimiz kalp kırar, gönül yıkar hale bürünür. “Diliyle döver” tabiri vesveseli insanının tanımıdır. Dilimiz sevgi sözcüklerini bırakır. Emir kipleriyle dolar. Olumsuz sözcüklerden bir dağ yapar da, o dağda saltanat süreriz adeta. Her cümlemiz benle başlar, benle biter. Cümlelerimiz yalnızlık kokar farkına varmayız. Etraftaki güzellikleri görmezcesine konuşur, vesveseli dilimiz. Geçmişin olumsuzluklarından dilimizle kaleler kurarız yaşamak için. Yaptığımız her yanlışımıza vardır dilimizin bir cümlesi,görmeyiz ardında yatan nimetleri. Söyler dururuz durmadan, duymaz kulaklarımız söylediklerimizi.

Dilimizle överiz kendimizi durmadan. Dilimiz egonun şivesiyle konuşur. Kınama, yargılama, yadırgama, yorumlama dillerini ana dilimiz gibi çok iyi biliriz. Dilimiz yargılar fark etmeyiz, kınar fark etmeyiz, yadırgar fark etmeyiz, yorumlarız fark etmeyiz.

Vesveseli dil insanları kırar. Her kelimede üstünlük kurar karşı tarafa durmadan kendinden bahseder. Etrafındaki insanları önemser gibi gözükür, Hep öğüt verir. Etrafında hata metre gibi dolaşır.Dili, kendinin hata yaptığını söylemez. Etrafındaki olayların olumsuzluklarını hesap eder durur. “Şom ağızlı” tabiri vesveseli insanın diğer bir adıdır. Her olayda olumsuz cümleyi bulur çıkarır, başlar o cümleyi türetmeye durmaz hıncını alasıya yıkar geçer. Vesveseli insanda kelime bitmez devamlı konuşur.

Buraya kadar sizlere vesvesenin dilini anlattım değerli okurlar. Okuduğunuz her satırda yaşayarak fark ettiğim kelimeler vardır. Sizlerde de bu kelimeler bu cümleler olabilir. Farklı ve daha değişik diller de karşınıza çıkabilir. Vesveseli bir dili fark etmenin en kolay yolu gözlemlemektir. Dışardaki insanları gözlemlemek değil tatbiki de, kendimizi gözlemlemektir. Her kelimemiz vesvese tarafından bir silah olarak bize ve sevdiklerimize zarar verdiğini fark ettiğimizde, vesvesenin dilini  olumsuzluklar beslediğini anlayacağız. Bu durum vesvesenin hoşuna gitmeyecek. Teselli edecek bizi, söylediklerimizde haklı olduğumuzu söyleyecek. Bizi haklılık oyunu ile kandırmaya kalkacak. Bizim yapmamız gereken ise her kelamımızı tartarak söylemektir.

Vesveseli bir dilden kurtulmanın yolları; İçimizdeki çocuğun elinden tutmak ve onunla barışmaktır. Geçmişimizi affetmek, helalleşmektir. Atalarımızın rızasını almak ve onlarla helalleşmektir. Etrafımıza sevgiyle bakmaktır. İnsanları olduğu gibi kabul etmek ve sevmektir. Bu yolları sırayla uygulamaya  gayret gösterdikçe dilimiz ilahi bir akışla tedavi olacaktır. Biz güzeli niyet ettikçe gönlümüzün kapıları güzele açılacaktır değerli okurlar. Niyetlerimiz hayra oldukça çehremiz değişecek dilimizden kötü kokular yerine gül kokusu yayılacak etrafa. Konuştuğumuzda insanlar huzur bulacak. Sevgiyi anlattığımızda insanlar bizi rahatlıkla anlayacak. Niyetlerimiz dillerimize yansıyacak. Dilimizin anahtarı sevgidir. Dilimizin söylediği her güzel kelam bizi bizlere yaklaştırır. Huzur kelimelerimizde saklıdır.

Gelin hep beraber niyet edelim; Allah’ım dilimi güzle hedefle hak söylesin. Dilimizle insanlara huzur ve sevgi verebilmeyi niyet ediyoruz. Kelamlarımız bir karıncayı bile incitmesin Allah’ım. Dilimizle gönüllere dost olalım. Kelamlarımızla önce bizi sonra sevdiklerimizi sevgiyle kucaklayabilmeye niyet ediyoruz. İlmimizi ilahi bir yolla aktarabilmeyi niyet ediyoruz.

Unutmayalım değerli dostlar ağzımızdan çıkan her kelime bizlere bir yük ya da bir gül bahçesi olabilir. Dünya hayatınızda yükünüz mü çok olsun istersiniz, gül bahçeniz mi çok olsun istersiniz?

Gelin hep beraber dünya hayatımızı gül bahçeleriyle çepeçevre saralım. Gül koksun etrafımız.

Niyetlerde buluşalım değerli okurlar. Her tarafımız gül bahçesi olsun, dilimiz gülü söylesin gül koksun.

Gül kokulu hayatlar sizlerle olsun.

Sevgi ve selamlar.

YAZAR: AHMET UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/aahmetuygunn/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!