Vesvese Sözlüğü 70- Her Halimizde Vesvese

Vesvese yaşamımız boyunca her halimizin içindedir. Vesvese fısıltılarıyla her zaman bizi kendi yoluna çevirmek için türlü oyunlar planlar. Yeri gelir, insanları yargılamamız için elinden geleni yapar. Hayat yolculuğumuzda vesvese egomuzla, nefsimizle, şeytanın öğretileri doğrultusunda hareket eder.

Vesvese Sözlüğü 70- Her Halimizde Vesvese

Vesvese yaşamımız boyunca her halimizin içindedir. Vesvese fısıltılarıyla her zaman bizi kendi yoluna çevirmek için türlü oyunlar planlar. Yeri gelir,  insanları yargılamamız için elinden geleni yapar. Hayat yolculuğumuzda vesvese egomuzla, nefsimizle, şeytanın öğretileri doğrultusunda hareket eder.

Vesvese, kızgın halimizi, üzüntülü halimizi, ani gelişen durumları her zaman çok sever. Mutlu hallerimizde ise mutlu olduğumuz zamanı kısaltmak için fısıltılarıyla bizi kuşatır.

Mutlu anımızda olumsuz bir an bulup ona takılarak mutlu anımızın mutsuzluğa dönüşme sürecini hızlandırır. Vesvese her halimize müdahil olmak için nöbette bekler. Zayıf anımızda ise, fısıltılarıyla gözümüzü kapatır. Gözümüzü açtığımızda ise vesvese bizi çoktan farklı yollara saptırmıştır.

Her anımızın vesvese tarafından işgal edilme tehlikesinde olduğunun farkında olmalıyız. Zayıf yönlerimizin farkında olmalıyız. Egomuzun ve nefsimizin dengesini bir an olsun bırakmamalıyız. İnsanları kınamaktan, yargılamaktan ve sorgulamaktan vazgeçmeliyiz. Her halimizde kötü bir ana odaklanıp zamanımızı heba etme huyumuzdan vazgeçmeliyiz. Yaşamımız boyunca her halimizin bize gönderilmiş bir mesaj olduğunu ve bu mesajları doğru okuduğumuzda vesvesenin bize tesirinin azalacağının farkında olmalıyız.

Zamanımızı ve duygularımızı, dengeye almalı ve aşırılıktan yada azlıktan kaçınmalıyız. Hayatımız boyunca dengenin bizi huzura götüren bir yol olduğunun farkındalığıyla yaşamalıyız.

Tam bir teslimiyet halinde Allah’a sığınmalıyız. Niyetlerimizi gayretlerimizle destekleyerek, Vesvesenin her halimize tesirini azaltabiliriz. 

Her halimizin bir mesaj olduğunu fark etmek niyetimiz olsun.

YAZAR: AHMET UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/aahmetuygunn/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!