Vesvese Sözlüğü 67- Gelecek Köprüsü

Vesvese geçmişimizi kullanarak bir kale kurar. Kalenin etrafını ise korku sularıyla kaplıdır. Kalenin karayla bağlantısını da gelecek köprüsü sağlar değerli dostlar. Karada bizi bekleyen hayallerimiz, umutlarımız, yarınlarımız vardır. Vesvese zamanımızın her kısmını büyük bir titizlikle bize karşı kullanır.

Vesvese Sözlüğü 67- Gelecek Köprüsü

Vesvese geçmişimizi kullanarak bir kale kurar. Kalenin etrafını ise korku sularıyla kaplıdır. Kalenin karayla bağlantısını da gelecek köprüsü sağlar değerli dostlar. Karada bizi bekleyen hayallerimiz,  umutlarımız, yarınlarımız vardır. Vesvese zamanımızın her kısmını büyük bir titizlikle bize karşı kullanır. Geleceğimizin ve geçmişimizin yaralarını her an hissettirerek kontrol altına alır. Bizim ‘’an ‘’da kalmamızı engelleyip gelecekle ilgili panik hale sokarak değerli zamanımızı bizden çalmaktır tüm niyeti.

Hayal edelim dostlar elinize bir kitap aldınız. Başladınız okumaya, okudukça dönen tek bir durum var, hep aynı olay farklı şekilde anlatılmış. Bir süre sonra sıkıldınız ve okumayı bıraktınız. Vesvesenin yaptığı da tam olarak budur. Geleceğimizi ve anılarımızı hatırlatıp, geçmişteki kötü olayı farklı şekillerde göstererek hayatımızı elimizden almaktır.

Vesveseli bir insanın zaman mefhumu yoktur, sadece fiziki olarak varmış gibi görünür. Fakat manen zamanının tümü vesvesenin geçmiş kalesine hapis olmuş şekilde gelecek köprüsünden nasıl geçeceğinin derdine düşmüş bir insan görünüşü vardır. Geleceğimizle ilgili hep bir dert içerisindeysek ,bilelim ki vesvese yönetimi ele almış. Etrafımızı korku askerleriyle çevirmiştir. Geleceğimizle ilgili panik halimizin sebebinin vesvese olduğunun farkına hep beraber vardık. Bizi korku askerleriyle saran vesvese en yakınlarımızla ilgili durumlardan başlayarak bulunduğumuz her ortamı ve yaşadığımız tüm kötü olayları tek tek önümüze sunar.

“Durmadan benim halim ne olacak, benden adam olmaz. Çok yokluk çekeceğiz bunun için daha çok biriktir, ya aynı sorunları tekrar yaşarsam, ya aç kalırsam, ya kimse bana bakmazsa, ya her şeyimi kaybedersem,  ya hasta olursam, ya dolandırılırsam,ya iş bulamazsam.” Gibi cümleleri hep aklımıza  sokar gelecek köprümüzün önüne her seferinde bu sözlerle büyük bir duvar örer. Panik zırhını üstümüzden hiç çıkarmamızı istemez. Panik zırhını üstümüzden çıkardığımızda ördüğü duvarları başına yıkacağımızı bilir.

Vesvesenin bizi  gelecek köprüsünde oyunlarıyla nasıl kandırdığını gördük. Gelin hep beraber vesvesenin duvarlarını geçmişimizi bize karşı kullanarak ördüğü kaleyi başına yıkalım. İlk olarak her panik olduğumuzda bunun vesveseden geldiğini ve vesvesenin bu durumla kuvvetli bağlarının olduğu aklımıza gelsin. Her panik anımızın sevgiyle olumlamasını yapalım. Niyet edelim; “Allah’ım ilahi akışına güveniyorum, Allah’ım her anımla sana teslimim. İçinde bulunduğum bu durumu sevgiyle fark edebilmeyi ve senin yardımınla sifalandırmaya niyet ediyorum.” Gelecek ile ilgili panik hale düştüğümüz de vakit kaybetmeden niyet eder ve ilahi akışa güvenirsek, İlahi olarak vesvesenin üzerimizdeki etkisinin azaldığını ve panik halimizin teslimiyet haline döndüğünün farkına varırız. Biz sevgiyle panik halimizden kurtuldukça gelecekle ilgili kaygılı düşüncelerimizin azaldığını ve ‘’an’’a odaklandığımızı anlarız değerli dostlar.

Bu arada unutmamamız gereken çok önemli bir nokta daha var değerli okurlar; Her anımıza geçmişin tesir ettiğini bilmeliyiz ve sevgiyle affetmeliyiz, helalleşmeliyiz. Affetmezsek sadece  anlık olarak rahatlarız. Vesvese gelir ve geçmiş kalesini daha büyük kurar ve bizi bizle vurmaya devam eder.

Vesvese zehrinin panzehiri içimizdeki çocukla barışmak ve onunla beraber geçmişimizi affetmek, helalleşmek, ‘’an’’da kalmaktır. Biz bunları yaptıkça ,ilahı akış içerisinde önümüze hayal edemediğimiz kadar çok ve güzel  kapılar açılır. Her kapıdan içeri bir dost girer, alır sizi sevgiyle götürür ilim deryasına. Gözleriniz açılır, sevgiyi görürsünüz her anınızda. Sizi siz yapan sevgidir.

İçinizdeki çocuk kadar neşelisiniz misafir olduğunuz dünya kapısında değerli okurlar.       

İçimizdeki çocuğu sevdikçe açar çiçekler. Affettikçe sulanır hayal bahçemiz.

Helalleştikçe büyür sevgimiz.

YAZAR: AHMET UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/aahmetuygunn/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!