Vesvese Sözlüğü 65- Her Anımız Değerli

Vesvesenin en büyük silahı zamanımızdır. Zamanımızı elimizden alarak hatta çalarak dengemizin bozulmasına ve vesvesenin oluşturduğu zaman girdabına kapılmamıza neden olur. Bize faydalı olan her işin arkasında bizi engellemek için hazır bulunur...

Vesvese Sözlüğü 65- Her Anımız Değerli

Vesvesenin en büyük silahı zamanımızdır. Zamanımızı elimizden alarak hatta çalarak dengemizin bozulmasına ve vesvesenin oluşturduğu zaman girdabına kapılmamıza neden olur. Bize faydalı olan her işin arkasında bizi engellemek için hazır bulunur. Bizi oyalayarak zamanımızı bize ve ailemize fayda içinde geçirmemize engel olur. Engel olamadığında ise daha az faydalanmamız için geçmişimizi ve bilinçaltımızda saklı olan tüm olayları önümüze sürüp bizi zihnen ve bedenen engeller.

Vesvesenin zamanımızı elimizden çekip nasıl anladığını fark etmek için aşağıdaki soruları hep beraber kendimize soralım. Cevaplarımız bize yol gösterici olsun. İç sesimizi dinleyerek soruları cevapladığımızda aslında zamanımızın nasıl kullandığımız ortaya çıkacaktır.

  • Bir işe başladığınızda aklınıza başka bir iş geliyor mu?

A)Evet B) Hayır

  • Uyku düzeniniz var mı?

A)Evet B) Hayır

  • Sosyal medyaya bakarken saatlerin geçtiğinin farkında değil misiniz?

A)Evet B) Hayır

  • Kitap okuyacağınız zaman aklınıza başka fikirler geliyor mu?

A)Evet B) Hayır

  • Zamanın nasıl geçtiğini fark edemiyor musunuz?

A)Evet B) Hayır

  • Kendinize ve çevrenize faydalı işler yaparken aksilikler çıkıyor mu?

A)Evet B) Hayır

  • Bir konu veya olaya odaklanma süreniz çok uzuyor mu?

A)Evet B) Hayır

  • 24 saatinizi boş bir kâğıda yazdığında %90’ ı size ve çevrenize faydasız işlerle mi dolu?

A)Evet B) Hayır

  • Gün içerisinde ailenizle geçirdiğiniz vaktin kıymetini biliyor musunuz?

A)Evet B) Hayır

  • Geçmişinizdeki olayları düşünerek zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor musunuz?

A)Evet B) Hayır

 

Yukarıdaki soruları, kendinize sorduğunuzda cevapları evet ise vesvesenin zaman girdabında olduğunuzu fark etmelisiniz. Vesvese affetmediğiniz, kınadığınız, yargıladığınız, her durumu size karşı kullanıp vaktinizin çoğunu elinizden siz fark etmeden alıyor.

Zamanımızı vesvesenin kollarına bırakmamak için sevgiyle geçmişimizdeki tüm olayları affetmeliyiz. Bundan sonraki hayatımızda hiçbir insanı ve durumu yargılamaktan, kınamaktan vazgeçmeliyiz. Herkesi her durumu olduğu gibi kabul edip, sevgiyle önümüze baktığımızda zamanın kapılarının da bize sonuna kadar açılacağını görebiliriz.

Üretmek için kullandığımız zamanımızın Vesvese tarafından kuşatılacağının bilinci ile zamanımızın kıymetin farkında olalım.

Dünya hayatındaki her anımızın, dünya üzerindeki tüm servetlerden daha  değerli olduğunu anlamaya başladığımızda, vesvesenin zaman girdabından çıktığımızı görebiliriz.

Zamanımızı ve sevgimizi doğru ölçülerle dengelersek, hayatımızdaki olaylara sevgi anahtarıyla açabiliriz. Zamanımızın dengeye geldiğinde, hayatımızda her olayın dengesini görmemiz bizim için daha kolay olur.

Her boş anımız kaybedilmiş bir ömür akçesidir.

YAZAR: AHMET UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/aahmetuygunn/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!