Vesvese Sözlüğü 58- Kınarsan Kınanırsın

Vesvesenin en önemli kaynaklarından biri üzerimizde etki ederek büyüttüğü insanları kınama huyumuzdur. Vesvese bu huyumuzu öyle sever ki çoğu oyunlarını kınama üzerine kurar. Bu kadar sevmesinin sebebi ise insanları kınadıkça, kınadığımız her olayı kendimize çekerek vesvesenin işini kolaylaştırmamızdan kaynaklanır. Kınadığımız her olay katlanarak bizim üzerimize yapışır.

Vesvese Sözlüğü 58- Kınarsan Kınanırsın

Vesvesenin en önemli kaynaklarından biri üzerimizde etki ederek büyüttüğü insanları kınama huyumuzdur. Vesvese bu huyumuzu öyle sever ki çoğu oyunlarını kınama üzerine kurar. Bu kadar sevmesinin sebebi ise insanları kınadıkça, kınadığımız her olayı kendimize çekerek vesvesenin işini kolaylaştırmamızdan kaynaklanır. Kınadığımız her olay katlanarak bizim üzerimize yapışır.

Vesvesenin büyük oyunlarından kınama, bize düşünebileceğimizden çok zarar verir. İlk zamanlarda vesvese, kınama yaptığımızda bu davranışın normal ve yol gösterici olduğunu bize fısıltılarıyla nakşeder. Kınamaya alışmamız çok sürmez. İnsanları kınamaya alıştığımızda artık vesvese bizim üzerimizde tam yetkiye sahip olur. Kınadıkça daha çok kınayabileceğimiz yeni olaylar önümüze birer birer dizilir. Benliğimizi kınamayla doldurduktan sonra, bizimle işi bitmiştir artık. Vesvese peşimizi bırakır. Kınadığımız her olay, vesvese  lokomotifinin amaçlarına hizmet eden birer vagon gibi sırayla hayatımızdaki tüm iyilikleri alır götürür.

Kınadığımız her olayı birer birer yaşadıktan sonra vesvese geliverir yanı başımıza. Kulağımıza bu sefer de yaşadığımız olayları fısıldar  ve geçmişin girdabında döndürür durur bizi.

Gelin hep beraber hayal edelim. Dünya hayatımız bizim aracımız olsun, önümüzde iki tane yakıt istasyonu var. Bu istasyonunun birini vesvese işletiyor. Diğerini ise içimizdeki rahmani sesimiz işletiyor. Bu iki istasyondan yakıt almamız bir şarta bağlanmış. Yaptığımız davranışlara göre yakıt alıyoruz. İnsanları kınadıkça vesvesenin işlettiği istasyondan yakıt aldığımızı unutmayalım. Vesveseden aldığımız yakıt bizi bir yere götürmez, götüreceği yer bellidir. Dünya hayatımızı boşa geçirmek için elinden geleni ardına koymaz. Bizim yapmamız gereken yakıtı nerden aldığımıza dikkat etmektir. Bizi götürecekleri yollar kesin ve nettir. Buraya kadar dilimizin döndüğünce vesvesenin bize insanları nasıl kınattığını yaşadıklarımla harmanlayarak anlatmaya çalıştım.

Gelin hep beraber kınama huyumuzu bıraktığımızda hayatımızda neler değişebilir bunları görelim.Kınama huyumuzu bırakıp şifalandırdığımızda ilk olarak; Hayatımızda tekrara giren kötü olayların birden azaldığını fark edeceksiniz. İnsanlara farklı pencerelerden bakabilme kabiliyetiniz gelişecek. İnsanları olduğu gibi kabule geçmeye başlayacaksınız. Hata arayan değil kusur örten bir kişiye dönüşeceksiniz. Yüzünüzde hep bir tebessüm olacak ve  kimseyi ne aşağıda ne de yukarıda görmeyeceksiniz. Kınama huyunuzu şifalandırdıkça etrafınızda gelişen olayların seyri hep iyi yönde olacak. İyilikle baktıkça etrafınızdaki olayların sizi ve ailenizi iyiye götürdüğünün farkına varacaksınız. Vesvesenin insanları kınatarak size ne kadar zarar verdiğini göreceksiniz.

Dilimizle söylediğimiz her kelimenin nasıl sonuçları olabileceğini ve bu kelimeleri vesvesenin bize karşı birer asker olarak kullandığını gördük. Kınama huyumuzu şifalandırmamız için ilk olarak bu huyun vesvese tarafından bize geldiğini bilmeliyiz. Daha sonra bu huyumuzu şifalandırmak için insanları olduğu gibi kabule geçmeliyiz. Kınama düşüncesi aklımıza her geldiğinde ortamdan uzaklaşmalı ya da bu duygunun vesveseden geldiğini bilip tedbirimizi almalıyız. Kınama huyumuzu şifalandırırken vesvese fısıltılarıyla size engel olmak için elinden geleni yapacak. Size karşı yapılan hamlelerin  vesvesenin eseri olduğunu unutmayın. Bu durum karşısında ilahi akışa güvenin ve kendinizi kınama huyunuzu sevgiyle sifalandırmaya tekrar tekrar niyet edin. Siz ne kadar sabırla ve devamlı olarak kınama huyunuzu şifalandırmaya çalışırsanız vesvesenin fısıltıları azalacak, rahmani iç sesiniz sizin yolunuzu açacaktır.

Sevginin ve ilahi akışın açamayacağı kapı yoktur. Aşamayacağı engel de yoktur. Yeterki isteyelim ve gayret edelim.Tam bir teslimiyet içinde şifalandırmak istediğimiz  her anımızın ilahi akışta düzeleceğini görebiliriz.

  

 Sevgiyle kalın.

YAZAR: AHMET UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/aahmetuygunn/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!