Vesvese Sözlüğü 53- Gönül Bahçemizin Sahibi, Ailemiz

Ailemiz bizim için her şeydir. Ailemizle şekillenir hayatımız, onların sevgisiyle açar gönlümüzün bahçesindeki çiçekler. Sevmeyi, huzuru, mutluluğu ilk olarak ailemizde tadarız. Her anımızda ailemiz vardır. Annemiz, babamız, kardeşlerimiz, abilerimiz, ablalarımız ile bir bütünü oluştururuz. Aramızdaki bağ sevgiyle örülmüş çelik bir duvardır. Ailemizin varlığı her daim bize huzur ve mutluluk verir

Vesvese Sözlüğü 53- Gönül Bahçemizin Sahibi, Ailemiz

Ailemiz bizim için her şeydir. Ailemizle şekillenir hayatımız, onların sevgisiyle açar gönlümüzün bahçesindeki çiçekler. Sevmeyi, huzuru, mutluluğu ilk olarak ailemizde  tadarız. Her anımızda ailemiz vardır. Annemiz, babamız, kardeşlerimiz, abilerimiz, ablalarımız ile bir bütünü oluştururuz. Aramızdaki bağ sevgiyle örülmüş çelik bir duvardır. Ailemizin varlığı her daim bize huzur ve mutluluk verir.

Vesvesemiz ise bu mutluluğu hiçbir zaman istemez. Ailemizle her zaman aramıza girmek için türlü fısıltılarla bizi yorar ve çoğu zaman ailemizle aramızın açılmasına bile sebep olur. Sevgi bağlarımızı koparmak için elinden geleni yapar. Yalnız kaldığımız anda daha savunmasız olacağımızı bilir. Bundan sonraki her anımızda ise ailemizi bize karşı kullanır. Bize sevdiklerimizin eksik yanlarını aramamız için türlü fısıltılar ile gelir. Her baktığımızda her gördüğümüzde sevdiklerimizin eksik yanları gözümüze çarpmaya başlar. Vesvese durmadan sevgiyle ördüğümüz bağları koparmak için her durumu her anı eksiksiz kollar.

Vesveseyi, ailemizi içimizde kanayan bir yara haline getirinceye kadar fark edemeyiz. Tüm köprüleri yıkar. Geçecek tek bir köprü kalır oda affetmek köprüsü. Affetme köprüsünün önüne de engeller koyar, köprüye varamayalım diye gururumuzu öne sürer. Her zaman egomuzla işbirliği içindedir.

Aslında vesvesenin kopardığı bağları tekrar kurmanın çok kolay ve özel bir yolu vardır. Bu yol affetmekten geçer. İnsanları olduğu gibi kabul etmekle tamamlanır. Vesvesenin tesiri biz affedene kadardır. Affedince sesi kısılır ve fısıltıları azalır. Affettiğimiz her an yıkılan köprüler tamir olur. Sevgiyle kurulan köprüler daha sağlamlaşır. Vakit varken annemiz, babamız, ailemiz hayattayken sevgiyle affedelim! Vesvesenin oyununa gelmeyelim! Vesveseniz bu satırları okurken: Nasıl affedeceğim bana bunları bunları yaptı? fısıltılarını size söylediğinizi duyabilirsiniz. Artık vesveseyi dinlemeyi bırakın! İlahi sesinizi dinleyin. Sevgiyle affetmeyi, helalleşmeyi seçin. Açılsın kapılar, açılsın yollar. Göreceksiniz ki aileniz sevgiyle yanınızda oldukça hayatınızdaki tüm olumsuzluklara daha kuvvetli bir şekilde karşılık vereceksiniz. Annenizin ve babanızın, ailenizin hayır duası sizi ileriye taşıyacak yegâne anahtardır.

“Annem ve babam ve ailemle aram iyi, arada kızsam da dediğinizi duyar gibiyim.” Kendinize şu soruları sordunuz mu?

 

1-Ailemin hatalarını arıyor muyum?

A)Evet B) Hayır

2-Ailemin yanında anlamsız bir sinir üstümde birikiyor mu?

A)Evet B) Hayır

3-Ailemin yanında olunca sürekli içimden söyleniyor muyum?

A)Evet B) Hayır

4-Annemi, babamı kardeşlerimden kıskanıyor muyum?

A)Evet B) Hayır

5-Anneme babamı, babama annemi mi şikâyet ediyorum?

A)Evet B) Hayır

6-Kardeşlerimi anneme veya babama şikâyet ediyor muyum?

A)Evet B) Hayır

7-Kardeşlerimi birbirlerine  şikâyet ediyor muyum?

A)Evet B) Hayır

8-Annemize gelinlerini mi şikâyet ediyoruz?

A)Evet B) Hayır

9-Babamıza damatlarını mı şikâyet ediyoruz?

A)Evet B) Hayır

10-Kısacası aile içi kınamayı, yargılamayı, yadırgamayı çokça yapıyor muyuz?

A)Evet B) Hayır

 

Değerli dostlar yukarıdaki  10 sorunun cevabı çoğunlukla “evet” ise vesvese bizi yönetiyor demektir. Yarısı “evet” ise vesvese etrafımızı sarmış, son hamlelerini oynuyor demektir. Yarısından az ise vesvese yavaş yavaş çeviriyor etrafımızı demektir. Hiç “evet” demediyseniz bilin ki cevaplarınıza aklınız bulaşmıştır. Soruyu sorduğunuzda kalbiniz sizi doğru şıkka yöneltecektir.

 

Vesvese aslında bizdeki eksikleri karşıda en yakınlarımızda aratıyor. Fark edebilsek vesvese bize bir ders aracıdır. Bizde ne varsa karşıda onu ararız değerli dostlar. Kalbimizdekiler dile vurur.

Bizim yapmamız gereken altın bir kural var. Bu kural en yakınımızdan başlayarak kimseyi kınamamak, yargılamamak ve herkesi olduğu gibi kabul etmektir. Altın kuralı uyguladığımızda, karşımıza altından kapılar açılır ve sevdiklerimizle o kapılarımızdan gireriz.

Artık sizde vesvesenin aile üzerindeki oyunlarını bu satırları okuyarak fark ettiniz. Sizden küçük bir ricam var. Bu satırlarda yazanları uygulayarak yaptığınızda yüreğinizdeki sevgiyle aşamayacağınız sorun olmayacağını göreceksiniz. Elinizde sihirli bir değnek olmayacak belki ama siz değiştikçe etrafınızın da değiştiğini fark ettiğinizde gayretiniz artacak, gönlünüz huzur dolacak değerli okurlar.

Hayatınızdan sevgiyi hiç eksik etmeyin, Gönül geminizde hep sevgi olsun.

 

YAZAR: AHMET UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/aahmetuygunn/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!