Vesvese Sözlüğü 30- Seçim Size Ait

‘’Hata’’dört harften oluşan bir kelime… Benim içinse hayatımın birçok alanında blokaj oluşturan, ‘’ hata’’ denildiğinde, korku duygusunu da beraberinde getiren bir kelime...

Vesvese Sözlüğü 30- Seçim Size Ait

‘’Hata’’dört harften oluşan bir kelime… Benim içinse hayatımın birçok alanında blokaj oluşturan, ‘’ hata’’ denildiğinde, korku duygusunu da beraberinde getiren bir kelime...

Korkular bilinçaltımıza nasıl ekiliyor? Annemiz küçükken bizi komşuya ya da bir akrabaya emanet ettiğinde, terk edilmekten korktuk. Sevgiyi kalplerimizde hissedemediğimizde, sevilmemekten korkuyoruz. ‘’ Hep daha iyisi olsun, daha iyisini yapmalısın, o bunu yapıyorsa sen daha iyisini yaparsın.’’ denildiğinde hata yapmaktan korkuyoruz. Hata yapma korkusu,beraberinde mükemmeliyetçiliği getiriyor.’’Ben bunun en iyisini yapmalıyım, kimseye açık vermemeliyim.’’ cümleleri dönüp duruyor zihinlerimizde. Mükemmeliyetçiliğimiz bir süre sonra kontrolcülüğe dönüşüyor. Hayatımızdaki her şeyi kontrol etmek istiyoruz. ‘’Aman hiç açık kapı kalmasın, hiçbir şey eksik olmasın. ‘’ diye kendimizi harap ediyoruz.   

Hata yapmaktan korktuğumuz için her yaptığımız işte ya da aldığımız kararlarda onaylanma ihtiyacı hissediyoruz. Onaylanma ihtiyacımız varsa kaç yaşına gelirsek gelelim, her yaptığımızı, aldığımız birçok kararı  anne ve babamıza, eşimize, arkadaşımıza onaylatıyoruz. Bir yandan da ‘’Ben bunu yapıyorum ama  el âlem ne der?’’ kaygısı kaplıyor içimizi. El âlem diye bir örgüt var, bütün hayatımızı el âlem yönetiyor. Eş seçeceğiz el âleme göre, okul seçeceğiz el âleme göre, yani el âlem bir şey demese bile bu fikir bizi yönetmeye, seçimlerimizde etkili olmaya yetiyor. Biz başkaları ne diyecek, ne düşünecek kaygısıyla yaptığımız seçimleri yaşarken, yaşadığımız olumsuzlukları kimsenin ruhu duymuyor. Kendimizi yoruyoruz, mutsuz ediyoruz ve geriye dönüp baktığımızda biz,biz olmaktan çıkmışız, bize verilen sınırlı ömrümüzü başkaları için yaşamışız. Ne kadar büyük bir gaflet değil mi, kişinin kendisi olamaması ve kendisini bulamaması?

Eksiksiz ve hatasız olma derdiyle kendimize sınırlar koyuyoruz.Eksik olduğunu düşündüğümüz birçok durumda  insanların fikrine başvuruyoruz ve bizi tamamlamalarını bekliyoruz.Böylece mükemmel olacağımızı düşünüyoruz.Evet insan yaratılan en mükemmel canlı, yaratılmışların en şereflisidir. Mükemmel yaratılmış olabiliriz ama mükemmel olmak zorunda değiliz. Çünkü Rabbimiz bize aynı zamanda ;  ‘’ Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize günah işleyip tövbe eden kullar yaratırdı.’’ (Müslim, Tevbe, 9) diye tebliğ etti. Yaradan bize tolerans tanımış, kullarım hata yapabilir, günah işleyebilir, ama ne yaparlarsa yapsınlar yine bana dönsünler.’’Tövbe etsinler’’ der.

Korkularımız bizi konfor alanının içine hapseder.Konfor alanının içinde ne var bakalım:

Riske girmemek,

Sıkıcı bir hayat ,

Erteleme, korku, 

Güvensizlik ,pişmanlık

Herkes gibi olmak,  daha azına razı olmak.     

Konfor alanının dışında ne var?

Kendine güven,          

Yeni şeyler keşfetmek.

Mutluluğu seçmek.

Hayallerinin peşinden gitmek

Korkuya rağmen hareket etmek.

Hayattan en iyi şekilde yararlanmak .

Değişimden keyif almak.

Heyecan ,bolluk ,

Bilinmeyeni kucaklamak .

Seçim size ait. Bu hayattan göçüp gitmeden önce ne yapmak, ne yaşamak istediğinizi  sorun kendinize.

Kıymetli hocamız Doğan CÜCELOĞLU ‘nun da dediği gibi ‘’ konfor alanı içinde hayat rahat; dışarı çıktığın zaman belirsizlik başlayacak ve bu tehlikeli… Cesaret ister. Ama için biliyor ki,heyecan da orada. İşte bu heyecan önemli, aksi halde bir ‘’ölüden ‘’  farksızsın’’.

                                                                                                                                 

 

Yazar: Mehtap DOĞAN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/mehtap-dogan

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/invites/contact/?i=ttbvc1a3zz0z&utm_content=12az81m

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!