Vesvese Sözlüğü 29- Neyi Kontrol Ediyorsun?

İsteklerinizi hayal ederken sonuca mı odaklanırsınız? Yoksa aşama aşama nelerin olacağını, hangi yolların sizi istediğiniz sonuca götüreceğini mi planlarsınız? Süreci planladığınız zamanlarda olaylar sizin planladığınız gibi mi gerçekleşir? Yoksa karşınıza tahmin etmediğiniz durumlar, sorunlar, olaylar mı çıkar? Bir şey isteyip her şeyi oluruna bırakınca isteklerinizin daha kolay gerçekleştiğine hiç şahit oldunuz mu? İlahi akışla akarak isteklerinizin gerçek olduğunu hiç fark ettiniz mi? Peki, sadece isteyip bırakmak sizin için çok mu zor?

Vesvese Sözlüğü 29- Neyi  Kontrol  Ediyorsun?

İsteklerimize ulaşmamızı engelleyen sorunlardan biri süreci kontrol ediyor olmamızdır. Peki nedir süreci kontrol etmek

Mesela bir ev istiyorsunuz, şöyle geniş, yeni, merkezi bir yerde ve güzel bir ev. Olumlu düşünüyor, isteğinize odaklanıyor, hayal kuruyor, imgeliyor ve olumlamalar yapıyorsunuz. Ancak bu ev nasıl olacak da size gelecek sorusunu aklınızdan bir türlü çıkaramıyorsunuz. Aklınıza değişik düşünceler geliyor: Örneğin; “ biraz birikmiş param var, biraz kredi çekerim ya da annemlerden destek isterim veya biraz daha beklerim yıl sonu ikramiyesini de alırım “ diye başlıyorsunuz planlar yapmaya. Yani bu evi nasıl alabileceğinizi düşünmeye. İşte bu noktada süreci kontrol etmeye çalışarak isteklerinizin gerçekleşmesini engellemeye başlıyorsunuz.

“ Eğer sonucu seçerseniz süreç, süreci seçerseniz sonuç belirsizleşir.” Bu; varmak istediğiniz yeri seçerseniz, bu noktaya varacağınız rotayı kontrol altında tutamayacağınız rotanızı seçerseniz ise ,sonucun belirsiz hale geleceği anlamına gelir. Şu halde yapmanız gereken tek şey sonuca odaklanmak, sürecin nasıl işleyeceğini kontrol etmeyi bırakmak olacaktır.

Eğer bir ev istiyorsanız evinize odaklanın, onu hayal edin, imgeleyin, olumlayın, isteyin. Ancak o evi nasıl alacağınızı düşünmeyi bırakın. Sonsuz olasılıklar vardır ve herhangi bir yolla istediğiniz ev size ( hediye olarak bile) gelebilir. Elbette bu süreçte karşınıza çıkan fırsatlara duyarlı olun, farklı olanaklar oluşursa bunları değerlendirin, ancak siz kafanızda plan yapmayın, süreci kontrol altına almaya çalışmayın. Şunu hatırlayın; süreci seçmek birçok olasılıktan vazgeçmek anlamına da gelir. İsteklerinizin gerçekleşmesi için sadece sonuca odaklanın.          

Buna gerçek hayattan pek çok örnek gösterebiliriz : Tanıdığım bir çift, bir gün bir cadde de yürüyüş yapıyormuş. Kadın önünden geçtikleri yeni yapılan apartmanın üst katına bakarak, eşine: “ Bu daire bizim olsun “ demiş. Adam gülümsemiş ve  “ Biz kim o dubleks daireyi almak kim “ diyerek, yürümeye devam etmiş. Üç hafta sonra bir Cuma günü o dairenin anahtarı ellerinde olmuş. Nasıl mı? Kadının görümcesi daireyi onlara hediye etmiş...

Dua ederken de; istiyorum ama olur mu? Acaba ne zaman olur?  Şöyle olsa, hemen olsa, öyle olmuyorsa böyle olsa gibi düşüncelerle, “ isteğimizi sanki kendimiz olduracakmışız gibi “ süreci devamlı kontrol etmeye çalışırız.

İsteklerinizi hayal ederken sonuca mı odaklanırsınız? Yoksa aşama aşama nelerin olacağını, hangi yolların sizi istediğiniz sonuca götüreceğini mi planlarsınız?

Süreci planladığınız zamanlarda olaylar sizin planladığınız gibi mi gerçekleşir?                                                       

Yoksa karşınıza tahmin etmediğiniz durumlar, sorunlar, olaylar mı çıkar?

Bir şey isteyip her şeyi oluruna bırakınca isteklerinizin daha kolay gerçekleştiğine hiç şahit oldunuz mu? İlahi akışla akarak isteklerinizin gerçek olduğunu hiç fark ettiniz mi?

Peki, sadece  isteyip bırakmak sizin için çok mu zor?

Hadi, istediğiniz bir şeye odaklanın. Ancak bunu nasıl elde edeceğinizi bırakın, sadece sonucu imgeleyin, hayal edin ve hissetmeye çalışın. Sonuç sizi heyecanlandırsın, gerçekleşince nasıl hissedeceğinizi duyumsayın, keyif alın, tam da orada olun, onu yaşayın. 

Örneğin; öğleden sonra bir kahve içmek istiyorum deyip bırakıyor musunuz yoksa saat kaçta, nerede, kiminle kahve içeceğinizi planlayarak mı hareket ediyorsunuz? Plan yapmadan akışına bırakmayı deneyin. Sadece isteyin ve akışına bırakın, bakalım hayat size ne gibi sürprizler ve mucizeler sunacak..

Bak bakalım; yüzde kaç teslimsiniz, yüzde kaç kontrolcü? Teslim olmadığınızda; olacak mı, oldu mu diye kontrol ederken aslında neyi ya da kimi kontrol ediyorsunuz? Olduracak olanı mı?

Ya kontrol etmeseydiniz, neyi farklı yapardınız?

Şimdi  bir niyet yapalım:

“ Sadece isteklerimin gerçekleştiğine odaklanmaya, ilahi akışla uyum içinde akmaya niyet ediyorum. Biliyorum ki sınırsız olasılıklar var ve isteklerim milyonlarca farklı yolla gerçekleşebilir. Ben sadece sonuçlara odaklanıp, en iyi olasılığın benim için gerçekleşmesine izin veriyorum ve isteklerimin nasıl gerçekleşeceğini Allah'a bırakıyorum.”

                                                                                                      

 

YAZAR: Yasemin Aktağ

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/yasemin-aktag

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://instagram.com/yaseminaktag?utm_medium=copy_link

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!