Vesvese Sözlüğü 24- Kendini Bil, Rabb’ini Bil

Neydi güç? Ne olduğunda güçlü hissedersin? Peki ne olmadığında güçsüzlük hissediyorsun? Gücünü nereden alıyorsun? Aileden, paradan, makamdan, mevkiden, statüden, fiziksel görüntüden, hatta belki de bilgiden…

Vesvese Sözlüğü 24- Kendini Bil, Rabb’ini Bil

   Neydi güç? Ne olduğunda güçlü hissedersin? Peki ne olmadığında güçsüzlük hissediyorsun? Gücünü nereden alıyorsun? Aileden, paradan, makamdan, mevkiden, statüden, fiziksel görüntüden, hatta belki de bilgiden… Ben şuyum, ben buyum, bende bu var, onun için ben güçlüyüm. Bazen o gücü kullanarak her şeyi yapabileceğini düşünenler var. Bütün bunlar olmazsa, o zaman sen kimsin, gücünü nereden ya da kimden alıyorsun? Tutundukların, bağımlılıkların olmasa güçlü olur muydun? Kendini güçlü hisseder miydin?                 

Ya sahip olduğunu sandığın her şey aslında senin sahibinse…

Gücü dışarıdan bir yerlerden arayanlar, birilerinden bekleyenler, kendini güçlü hissetmediği için, güçlü olduğunu düşündüğü kişilerin yanında olduklarında  kendilerini güçlü ve güvende hissederler. Bunu yaparken de, farkında bile olmadan yaşamının kontrolünü onların eline verir ve yaşamını etkilemelerine izin vermiş olurlar. Bu izni vererek onların, kendileri üzerinde bir gücü olduğunu kabul etmiş olurlar. Gücünü başka yerden alanın yaşamında maddi ve manevi bolluk bereket, huzur olmaz.

Gücünü aldığın ne varsa düşün ki, artık seninle değil, yoklar.  Maddi ve manevi senin “sahibiyim “ dediğin paran, mevkin, bilgin, çevren, ailen yok. Peki, bunlar yokken kimsin? Bunlar yokken seni güçlü kılan ne? Kendine getiren, sana kendini fark ettiren ne?

Nefsini bilen, kendini bilir

Kendini bilen, Rabb’ini bilir

İnsan gücünü Allah’a olan inancından almadığı sürece hep eksik kalır ve bu inanç %100 olmalıdır. Güven gibi, sadakat gibi… Mesela, eşine sana %99 sadığım desen, %1’in hesabı sorulur, inanç da öyle %100 olmalıdır.

Allah’ım, güçsüzlük korkumun farkındayım ve bu farkındalıkla bundan sonra güçsüzlük korkumdan sana sığınıyorum, tutunduğum, bağlandığım, bağımlı olduğum, bunlarla kendimi güçlü hissettiğim, güvende hissettiğim ne varsa hepsinden özgürleşiyorum. Allah’ım sana emanetim, sana teslimim, gücümü bir tek senden alırım.

Güçsüz kaldın, gücünü eline al diye,

Çaresiz kaldın, çaresiz olmadığını bil diye,

Kimsesiz kaldın, kimsesizlikte var olduğunu gör diye,

Nerede bir yoklukta kaldın, varlığı gör diye,

Başkalarının gölgesinde yaşamayıp, kendini bul diye,

Yarattım seni “ kul “ diye, ara beni bul diye!

                                                                                                                            

YAZAR: Yasemin Aktağ

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/yasemin-aktag

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://instagram.com/yaseminaktag?utm_medium=copy_link

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!