Vesvese Sözlüğü 3- Vesvese Çeşitleri Nelerdir?

Vesvesenin tahmin edebileceğimizden çok çeşidi olduğu ve her ortama her kişiye göre yön ve şekil değiştirdiğini çok iyi bilmemiz, buna göre önlemler almamız gerekiyor. Aslında vesveseyi ne kadar iyi bilirsen o kadar farkına varırsın ve geldiği gibi nasıl gönderebileceğinizin yollarını bulabilirsin. Vesveseyi tanımadan onu nasıl yollayacağımızı bilemeyiz öğrenemeyiz.

Vesvese Sözlüğü 3- Vesvese Çeşitleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre vesvese çeşitleri yani takıntılı düşünceler kendini birçok şekilde gösterebilir.  Bu düşünceye sahip olan kişilerin takıntılı olduğu noktalar aynı değildir. Kimi zaman temizlikle ilgilidir. Kişi burada bedenine, kıyafetine kir, mikrop bulaşsın istemez. Saldırganlıkla ilgili olabilir, sevdiklerine saldırmaktan korkar kişi. Simetri takıntısı olabilir, sürekli; ‘’Kapıyı kilitledim mi?, Ocağın altını kapattım mı?’’ tarzı düşünceleri olabilir.

        Yaşadığımız alanlar, yediğimiz yemekler, çalıştığımız ortam, hayatımızda yaptığımız tüm eylemler vesvesenin şeklini ve çeşitleri üstünde büyük bir etkiye sahiptir. Unutmayalım nasıl ki insanların hepsi aynı olmuyorsa doğal olarak vesveselerimiz de çeşitlilik ve farklılık gösterebilir. Size güzel bir örnek vermek istiyorum. Biraz düşünelim boş durduğunuzda vesvese gelmiyor ama üretmek için hayal kurduğunuzda vesvese hemen geliyor ve hayallerinizi bozmak için elinden geleni yapıyor. Vesvese hayallerimizin bile peşinde. Fiilen ve ya fiziken yararlı bir iş yapacaksanız hemen beliriyor ve size çeşitli yönlerle saldırıyor, fakat  boş durduğunuz da yanınıza bile uğramıyor.

         Buradan şunu çıkarmalıyız; vesvesenin tahmin edebileceğimizden çok çeşidi olduğu ve her ortama her kişiye göre yön ve şekil değiştirdiğini çok iyi bilmemiz, buna göre önlemler almamız gerekiyor. Aslında vesveseyi ne kadar iyi bilirsen o kadar farkına varırsın ve geldiği gibi nasıl gönderebileceğinizin yollarını bulabilirsin. Vesveseyi tanımadan onu nasıl yollayacağımızı bilemeyiz öğrenemeyiz.

Sevgi ve esenlikle kalın

                                        

 YAZAR:  AHMET UYGUN

 Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

 https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

 Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/uygun_ahmet__/?hl=tr                                                                                                               

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!