Vazgeçme! Hayatın Dönüm Noktası Belki de Orasıdır!

Neden mi? Mevlana hazretleri buyuruyor ki: “Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir yere getirdiğinde sakın vazgeçme, çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir.”

Vazgeçme! Hayatın Dönüm Noktası Belki de Orasıdır!

La Tahzen! Üzülme...

Zahmette rahmet vardır.

 Her gün şu koca kainat yeniden yaratılmakta,yeniden canlanmakta,her gün yeniden dirilmekte adeta. Ve biz yine sanki sıradan bir güne uyanmaktayız.

Güneş sabahın zifiri karanlığını yırtarcasına doğmak için zahmet çekmiyor mu sanıyorsunuz? Tohum toprağı yarıp filizlenmek için zahmet çekmiyor mu sanıyorsunuz?

Bir anne içinde büyüyen yavrusunu dünyaya getirmek için acı çekmiyor mu sanıyorsunuz?

Bir tırtıl gelişim sürecini tamamladıktan sonra kelebek olmak için nasıl bir çaba gösteriyor; zahmet çekmiyor mu sanıyorsunuz?

Evet bunlar çok uç noktada örnekler dediğinizi duyar gibiyim. Hadi gelin biraz daha basitleştirelim o zaman:

Alışverişe gidip üzerinize uygun bir elbiseyi bulmanız ne kadar zaman sürüyor? Bir eğitimi almak için günlerce, haftalarca gidip geliyorsunuz. Ya da şu an online katılıyorsunuz değil mi ? Ve bu eğitimi hayatınıza geçirmeniz yine bir çaba gerektiriyor. Hiç bir şey zahmetsiz olmuyor arkadaşlar. Bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu ister tatil yolculuğu olsun ister  kişisel gelişim yolculuğu olsun; ister ilim yolculuğu olsun. Yanımıza azık almadan, hazırlık yapmadan evden çıkamıyoruz.

İşte şimdi yola revan olma vakti...

Haydi!

Bırakalım yanımızdaki yöremizdeki düşünce ve duygu kırıntılarını...

Hayatımıza gelen daha doğrusu düşüncelerimizle davet ettiğimiz olumlu ya da olumsuz misafirler (ne düşünüyorsak onu çekiyoruz ya hayatımıza) ders alabildiğimiz müddetçe hem bizim kişisel gelişimimizle hem de ruhsal tekamül yolculuğumuzla doğru orantılı. Her yaşadığımızı bir merdiven basamağı gibi görüp yukarıya doğru adım attığımızda görüş açımız biraz daha açılmaz mı?

Bir ressam yaptığı bir resmin üzerinde ne kadar uğraşıyorsa ne kadar emek veriyorsa eserinin güzel olması kaçınılmazdır.

Bir mimar istediği projeyi çizmek için, bir yazar romanını yazmak için defalarca kağıt harcıyordur herhalde.

İstediğiniz bir şeyi elde etmek için ne kadar çabalıyorsunuz. Hele bir de sizi çok zorluyor, aksilikler çıkıyorsa, ders almamız gereken durumlar işi daha da zorlaştırır değil mi? Belki de vazgeçme noktasına geliriz. İşte eğer orada vazgeçmeyip bir adım daha atabilirsek; Hayatımızın dönüm noktası olacak mucizeler gerçekleşecek inanın. Neden mi? Mevlana  hazretleri buyuruyor ki: “Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir yere getirdiğinde sakın vazgeçme, çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir.”

Ayağın kırıldı diye üzülme! Allah senden aldığı ayak yerine belki sana kanat verecektir. Şu uçan kuşlara bir bak! Ne ekerler ne biçerler, onların rızkına kefil olan Allah seni mi ihmal edecek sanırsın? Karanlıklarda kaldın diye üzülme! Yusuf karanlık kuyudan,karanlık zindandan çıktı da Mısır’a sultan oldu.

Üzülme! Derdin ne olursa olsun derin bir nefes al! Bir abdest alıp seni yaradana yönel ki; mûcizelerini sevgiyle, sevgiyle kabul ediyorum Allah'ım de!

Sevgiyle kalın

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!