Sübliminal mesajlar-5 Hedef Çocuklarımız ve Gençlerimiz

Çocuklarımızın ve gençlerimizin yavaş yavaş algı sistemlerini değiştirmeye başladılar. Çocuklarımızı ve gençlerimizi devamlı yönlendirerek hayal güçlerine, fikir üretme mekanizmalarına, hedef belirleme iradelerine zarar verip kendi amaçları doğrultusunda yeniden tanımlıyorlar. Sosyal medyayı gözlemlediğimizde en çok izlenen videoların belli bir amacı olmayan sadece algı sistemimize hitap eden ve ister istemez gençlerimiz, çocuklarımız arasında bir akıma dönüştüğünü göre biliriz.

Sübliminal mesajlar-5 Hedef Çocuklarımız ve Gençlerimiz

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle dijital sosyal hayatın etrafımızı kuşattığı ve her anımıza yayıldığını net bir şekilde fark edebiliriz. Dijital sosyal hayatın kurucuları kitleleri yönlendirmek adına sübliminal mesajları kullandığını artık biliyoruz.

Dijital sosyal hayatın günümüzdeki hedef aldığı kitle çocuklarımız ve gençlerimiz. Kontrolsüz kullanımlar sonucunda teknoloji; kendimiz ve ailemiz için tehlikeleri barındıran, zararlı bilgilerle dolu dijital bir birey haline dönüştü. Bu birey televizyon, akıllı telefon, bilgisayar, tabletler aracılığıyla ailemizin ister istemez bir parçası oldu.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin yavaş yavaş algı sistemlerini değiştirmeye başladılar. Çocuklarımızı ve gençlerimizi devamlı yönlendirerek hayal güçlerine, fikir üretme mekanizmalarına, hedef belirleme iradelerine zarar verip kendi amaçları doğrultusunda yeniden tanımlıyorlar.

Sosyal medyayı gözlemlediğimizde en çok izlenen videoların belli bir amacı olmayan sadece algı sistemimize hitap eden ve ister istemez gençlerimiz, çocuklarımız arasında bir akıma dönüştüğünü göre biliriz.

Sosyal medya sisteminde kalıplaşmış yöntemlerle çocuklarımızın ve gençlerimizin özgür düşünme yetisini körleştiriyorlar. Sübliminal mesajlar içeren içeriklerle genç ve taze beyinleri adeta işgal ediyorlar. Çocuklarımızın ve gençlerimizin tam gelişim ve olgunlaşma döneminde algı sistemlerini hedefledikleri kitle kalıbına sokuyorlar.

Sübliminal mesajların çocuklarımıza ve gençlerimize ne kadar etki ettiğini tespit etmek amacıyla şu soruyu sorabiliriz.

Gençlerimiz ve çocuklarımız gün içinde hangi konular hakkında konuşuyorlar?

Gözlemlerimiz sonucunda bu sorunun cevabını bir kâğıda yazdığımızda sübliminal mesajların çocuklarımıza ve gençlerimize nasıl etkilediğini fark edebiliriz.

Amaçsız ve hedefsiz haline gelen bireylerin algı sistemlerindeki değişimler sonucu kolay yönlendirilebiliyor. Bu durumu kullanabilecek olan olumsuz düşünceye sahip insanların ve kitlelerin olduğunun bilincinde hareket etmeliyiz.

Geleceğimizin inşasında önemli bir yere sahip olan gençlerimizi aileden başlayarak topluma faydalı bireyler haline getirmek adına yasakçı tavırlar yerine saygı ve sevgi ile yaklaşırsak sübliminal mesajların etkilerini hafifletebiliriz.

Çocuklarımızı ve gençlerimizi dijital arkadaşları kadar önemsememiz ve olumlu yaklaşmamız gerekiyor. İlgimizi ve sevgimizi bir an olsun kestiğimiz anda teknolojiniz zararlarını ailemizden başlayarak toplumumuza yayılabiliyor.

Teknoloji nasıl yararlı bir şekilde kullanabileceğimizi ilk önce kendimiz öğrenerek çocuklarımıza ve gençlerimize sevgiyle öğretmeliyiz. Her olayda olduğu gibi bu olay içinde bir konunun zararlarından önce yararlarını öğretmeliyiz ve uygulayarak etrafımıza göstermeliyiz.

Hayatımız boyunca bağımlılık yapan uzun zamanımızı alan her etkenin fayda-zarar terazisinden geçirmemiz gerektiğinin farkındalığı her zaman üzerimizde olsun.

Sevgi ve farkındalıkla kalın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!