Sizce Yetişkin Olmak Ne Demek?

Yaşımız kaç olursa olsun yetişkin olabildik mi acaba? Bu yazıyı okuduktan sonra karar verebilirsiniz.

Sizce Yetişkin Olmak Ne Demek?

                     YETİŞKİN OLMAK

    Sizce yetişkin olmak ne demek? 18 yaşını geçmiş olmak mı? On sekiz yaşına gelen kişiler bazı haklara sahip oluyor ve kanunen yetişkin sayılıyor. Peki şimdi size 30-40 yaşında hatta 50 yaşına gelmiş ve yetişkin olamamış birçok insan vardır desem...

    Yaşadığımız birçok sıkıntının temelinde yetişkin olmamamız yatıyor. Gerçek anlamda yetişkin olmak aslında birey olmaktır. Yani kendi sınırlarını belirleyip onları korumaktır. Çok basit gözüküyor değil mi?

    Yetişkin bir insanın sınırları vardır. Bu sınırları kendi çizer ve gerektiğinde “Hayır” demesini bilir. Kendi haklarını koruyabilir. O incinmesin, bu mutlu olsun diye kendinden fedakarlık yapmaz. Yani kendi kul hakkına girmez. Bedeninin ve ruhunun ona Allah’tan (cc) bir emanet olduğunu bilir. Kendini sever. Değerli olduğunun farkındadır. Çünkü o Allah’ın (cc) yeryüzündeki halifesidir. Doğal hali ile değerli olduğunu bilir. İnsanlara tavizler vererek onların verdiği değerle kendini değerli hissetmeye çalışmaz.

    Sınırlar, hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Eğer bizim sınırlarımız olmazsa diğer insanlar istedikleri gibi bizim alanımıza girer çıkarlar. Bir süre sonra bu bizde sıkıntı oluşturmaya başlar.  Onlara burası benim alanım hadi çıkın demek pek hoş karşılanmaz. En güzeli sınırlarımızı baştan belirlemek ve içeri izinsiz girip çıkmalara müsaade etmemek.

    Birçok kişi bu sınırları ilan etmek veya söylemek gerektiğini düşünür , aslında önemli olan bunu kendi içimizde belirlemek ve bunu önce kendimizin kabul etmesi. Yani; eğer kafamızda sınırlarımız varsa bu zaten enerjimize, beden dilimize ve davranışlarımıza yansır. Böylece söylemeye bile gerek kalmadan karşımızdakiler o sınırın gerisinde durmayı bilirler. Her şey bizde, içimizde bitiyor aslında.  Gel şimdi kendi içine dön ve önce kendini iyileştir. Sınırlarını belirle, kendi değerini hisset ve Rabbine şükret! Gerisi zaten gelir.