Sevimli Biber

Sevimli biber mavi benekli bir  kelebek görür  yumuşacık kahverengi topraklar  üzerinde. Kelebeğin peşinden koşar. "Kelebek! Dinle beni.

Sevimli Biber

 Sıcak bir yaz günü. Güneş tam tepede. Güneşlenmek için en güzel saatler. Yeşil biber çantasını toplar. "Saat 11'den 1'e kadar güneşleneyim." der.   Mis kokulu patika yoldan geçerken  etrafına şöyle bir  bakar. Her yer rengarenk  çiçek olmuştur. Ara sıra esen ılık rüzgardan gözlerine tozlar kaçar .Yeşil biber: "Hiçbir şey keyfimi bozamaz; herşey çok güzel. "der ve yoluna devam eder. Bahçeye varır. 

Bütün biberler çoktan  güneşe çıkmış temiz havanın  güneşin tadını çıkarıyorlar 

Ortalarda bir yere geçer. Kendi gibi yeşil olan biberlerin arasında kıpkırmızı olanları görür. Kocaman bir kahkaha atar. "Tamam hepimiz toprağı, suyu ve sıcağı seviyoruz ama bunlar da abartmış." der. Yatar ve güneşlenmeye başlar. Sevimli yeşil biber bir süre sonra   derin bir uykuya dalar.Annesi elinde bir kap su bir sürü beyaz tohum ile geri gelir. 

Annesi: "Hadi bugün kendimizi tanıyalım, çeşitlerimizi öğrenelim, neyi severiz , nasıl büyürüz ? Sevimli tatlı biberim gelde  şu tohumları ekelim. "der.

 -İşte bunlar kapya biberi. Büyük ve kırmızıdır.Yeşil, uzun olanlar sivri biberdir. Bunlar da biraz tombul olanlar dolmalık biberdir.  Bu tohumları ıslayalım, sonra da toprağa ekelim. Yedi  günde ya da on günde  bir sulayalım.   Bu tohumlar,yeşil  yeşil fideler verecek. Biberler  sıcak ve ılık mevsimi severler.Dip dibe ekleyelim. Biraz aralıklı ekelim ki rahat büyüsünler. Can suyunu da verelim. Toprağını da gübrelemeyi  unutmayalım. Sevimli biber gözlerini kocaman açar. 

-Ben bu kadar şeyi nasıl yapabilirim? Ben daha çocuğum …Uyanır.

-Ohh be! rüyaymış. der. 

Sevimli biber mavi benekli bir  kelebek görür  yumuşacık kahverengi topraklar  üzerinde. Kelebeğin peşinden koşar. "Kelebek! Dinle beni.  Çok korkunç  bir rüya gördüm. "der. -Rüyamda annem bana insanların yapması gereken işleri biber ekmeyi ve biber çeşitlerini öğretiyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!