SEN DEĞERİN MİSİN?

Değerlerimizi bilsek te bilmesek te, onlar bizim hayatımızdadır. Hayatımızı şekillendiren ve insanlara karşı olan davranış, düşünce, hareketlerimiz içinde değerlerimiz vardır. Değerlerini bilmek kendini bilmektir. Kendimizi bilirsek daha çok sevebiliriz, davranışlarımızın altındaki sebepleri anlarız.

SEN DEĞERİN MİSİN?

SEN DEĞERİN MİSİN?

Değerlerimiz bizim duygularımızı, düşüncelerimizi,inaçlarımzı oluşturan olgulardır. Biz onların hayatımızdaki yerini bilsek te bilmesek te, onlar bizim hayatımızdadır. Hayatımızı şekillendiren ve insanlara karşı olan davranış,düşünce,hareketlerimiz içinde değerlerimiz vardır. 

Peki ben bunları bilince ne olacak ne işime yarayacak zaten hayatımda diyebilirsiniz. Bunları bilsenizde, bilmesenizde bu yazıyı okuduğunuza göre kişiliğinizi tanımakla ilgileniyorsuz diyebilir miyiz? Kendinizi tanıma içinde oldığunuzu hal ve  hareketlerin içinden, seçtiğiniz mesleğe kadar, içinde değerlerin olduğunu bilseydik bu nasıl olurdu? Değerleri bilmek kendimizi bilmektir. Kendimizi bilirsek daha çok sevebiliriz.

Davranışların içindeki sebepleri ve ben neden  böyle davranıyorum, kendimle ilgili neden katıyım,neden sinirleniyorum altındaki sebep değerlerimizdir. Değerlerimizi bilirsek davranış düşünce ve inançların altındaki sebepleri bilir, davranışlara anlam vermeye dolayısıyla kendimize de hak vermeye başlarız. Aynı şekilde de karşı tarafın değerlerini de anlamaya başlarız.

Değerler sık değişmese de yada değiştiremesek te  onlar kendiliğinden değişir. Katı durumlarımızdan rahatsız oluyorsak, kendimizi gözlem yapabiliriz, objektif olarak ve bizi yoran durumlarımızı değiştirebiliriz. Tabii ki önce neden buna ihtiyaç duyduk onu anlamalıyız.

Sizde biliriniz ki insanlar kendilerini tanımakta zorluk çekerler çünkü karşı tarafı eleştirmek, suçlamak daha kolaydır. Değerlerini bilen kendinin daha çok farkında olur,hemde olduğu gibi sevmeye başlar kendini, diğer türlü yabancı gibidir. Kendinize yeni dost edinmiş gibi onu daha çok tanımak için vakit geçirmeye başlarsınız kendinizi tanıdıkça sever, sevdikçe affetmeye başlarsınız kendinizi. Sonra bu değerler kendi değerini görmeye kadar gider.

Acaba bilmeyenler için değerleri bulmanın pratik yolunu paylaşsam bunun için küçük pratikler yapıyor olsanız bunu eğlenceli hale de çevirseniz, şimdiden merak ediyorum yüzünüzdeki gülümsemeyi ancak şu var ki olumsuz değerler de vardır. Eğer aşağıda vereceğim sorularla olumsuz değerler çıkmazsa kendinize dürüst olarak olumsuz olaylar karşısında ne sebeple böyle davrandığınızı sorun, oradaki olumsuzluğu yakalayın. Bunu yapmakta tereddüt mü ediyorsunuz bunun güzel tarafı bunu kimseyle paylaşmıyor olmanız.

Yapmak istediğiniz hedefi ya da eylemi yazın,

-Bunu yaparsam bu bana ne kazandıracak?

-Bunu yapmak ne hissetirecek?

_Bunu yaparsam ne elde edeceğim?

_Bunu yapmanın benim için önemi nedir?

Sonra anlarız ki davranışlarımızın altındaki sebep budur. Değerlerini bilen hayatına değer katar. Çünkü biz  değerliyiz...

 Muhsine AYDIN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!