Pandemi Döneminde LGS'ye Hazırlanmak

Okullarda yüz yüze eğitimin tam zamanlı olarak ne zaman başlayacağı belirsizliğini korurken, 8. sınıf öğrencileri için sınav takvimi çoktan işlemeye başladı. Sınavla öğrenci alan nitelikli liselerden istediği liseye yerleşmek isteyen ortalama 13-14 yaşındaki bu çocuklarımız; sadece sınav baskısı ile değil bu belirsizlikle de başa çıkmak durumunda...

Pandemi Döneminde LGS'ye Hazırlanmak

                                        

 

Pandemi: Dünyada birden fazla ülkede ya da kıtada etkisini gösteren salgın hastalık...12 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde Covid-19 virüsü ilk ortaya çıktığında; pek çoğumuz pandemi ya da pandemik hastalık nedir bilmiyor, hatta merak dahi etmiyorduk. Aradan geçen 9 aylık süreçte "pandemi dönemi" en çok kullandığımız terimlerden biri oldu.  Ekonomiden sağlığa, spordan sanata pek çok alanda etkisini gösteren virüsün en büyük mağduru da hiç kuşkusuz öğrenciler.

12 Mart 2020'de ara verilen yüzyüze eğitime 31 Ağustos 2020'de tekrar dönülmesi planlanıyordu. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı yeni açıklama ile bu tarihi 21 Eylül 2020 olarak güncellendi. Okullarda yüz yüze eğitimin tam zamanlı olarak ne zaman başlayacağı belirsizliğini korurken, 8. sınıf öğrencileri için sınav takvimi çoktan işlemeye başladı. Sınavla öğrenci alan nitelikli liselerden istediği liseye yerleşmek isteyen ortalama 13-14 yaşındaki bu çocuklarımız; sadece sınav baskısı ile değil bu belirsizlikle de başa çıkmak durumunda.

LGS sınav müfredatının 8. sınıf konularından oluştuğu bu sistemde, çocuklarımız sınav konularını örgün olarak görmediler. Sınavın içeriği (1.dönem ve 2. dönem konularının hepsi sınava dahil mi) henüz belli olmasa da; sınavın matematik, Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi,ingilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden yöneltilecek 90 soruluk bir sıralama sınavı olduğu biliniyor. Adayların okuyacakları liseyi belirlemede bu sınav belirleyici olacak. "İyi bir üniversitenin yolu iyi bir liseden geçer." sözünü rehber edinen binlerce öğrenci ve veliyi bu noktada zorlu bir süreç bekliyor. Derslerin sınavdaki ağırlıklarını ve sınava hazırlık süreci motivasyonumuzu koruma tüyolarını başka yazıya havele edip; bu süreci nasıl daha verimli değerlendirebiliriz bundan bahsetmek istiyorum.

 Henüz okullarda sınıf ortamında işlemediğimiz ders konularının videolarını internetten izlemek, bu süreçte bizim için kazanç olacaktır. 

 2020 AYT sayısal birincisi Kabataş Erkek Lisesi öğrencisi, verdiği röportajda; pandemi döneminin kendisi için avantaj olduğunu, daha çok internetten ders videoları izleyerek sınava hazırlandığını söylüyordu.

 Evet sevgili gençler! 2021 LGS için geri sayım başladı. Unutmayın ki bu bir sıralama sınavı. Size dezavantaj görünen herşey rakipleriniz için de geçerli. Rakiplerinizden ne kadar önce çalışmaya başlar, önünüze çıkan fırsatları ne kadar hızlı değerlendirebilirseniz bu sürecin kazananı da siz olursunuz. Bol şanslar.