Nefesin Sırları

Nefesin Sırları

Önce senin hayrına her şey sonra bütünün.  Uçakta maskeyi neden önce sen takıyorsun? Sen çocuklarına eşine, dostuna herkese veriyorsun. Hizmet ediyorsun, asla kusur etmiyorsun vs. Peki sen bunu yaparken neyi unutuyorsun? Kendini unutuyorsun. Peki sen olmazsan onları yapabilir misin? Ne oluyor? Sen bir yerlere koşarken ruhun geride kalıyor. Arkadaşlar sen şuradasın ama ruhun çok geride kaldı. O yüzden cebelleşiyorsun cebelleşiyorsun devamlı çabadasın. Peki nefesin ne oluyor? Nefes çaba nefesine dönüyor. Nefes çaba nefesine döndüğü anda sadece çamura batmış patinaj yapan araba gibi olduk. Yerinde dönersin. Sen döndüğün için yerinde tekrar olaylar beni buluyor dersin. Halbuki sen aynı noktadasın.

Sen değişmedin olaylar değişti. Ama sen değişmedin. Ama ne yapıyor olaylar? Gidiyor, kişiler değişiyor, roller değişiyor ama hikaye aynı hikaye. Çünkü sen hikayeni hiç değiştirmiyorsun. Sen aynı hikayenle duruyorsun. O yüzden arkadaşlar nefesle bütün her şeyi bırakıyoruz. Öncelikle zihinsel çalışmada; bir iki gün zihin. Zihni bırakacaksınız. Çabayı bırakın. Nötr noktasında kalın, nefesin de kolay girip çıkar. Limitlemeyin. Bir şey yapıyorum dediğinizde mutlaka tersinden bir şeyi limitlersin unutmayın. O zıtlıklarda neler çalışıyor ona bakın. Sonuç andır, şimdi de bir şeyin sonucundasın. Arkadaşlar, her anınız bir öncekinin sonucu hatta yarınınızın sonucu… Çok kafanız karışacak ama dolaplar karışmadan düzelmiyor. Döküyoruz karıştırıyoruz ondan sonra tekrar düzeltiyoruz değil mi? Denge…

Sizi getiren de bizi konuşturan da rabbim. Ne anlatırsak anlatalım; içimizden Rabbim her şey senin izninle oldu demeyi unutuyoruz, bilmediğimizden değilde… Ama yaprak kımıldasa Rabbimizin haberi var biliyorsunuz. Yapan yaptıran O… Bir sürü övgülerle konuşan arkadaşlarımız var. Ben de Bülent hocam için aynı şeyi konuşuyorum ama bir şeyi bilelim:  Hiçbir şey ne ona ait, ne bana ait, ne de size ait. Bizler birer vesileyiz.

Yol var gitmek için, yolun üzerinden bütün arabalar geçer. Biz bu yolda bir vesileyiz. Gelen ışığını alır o da yoluna devam eder. Ben elektriği üretiyor olmasam sana veremem. Siz devamlı bunu üretiyor olacaksınız. Üreten mercii olacaksınız ki verebilesiniz. Hep tüketelim olmaz üretmeyi de bilmelisiniz. Burada siz üretmeyi de öğreniyorsunuz. Ben kendi kendime sevgiyi nasıl çoğaltırım? Tükenmişlik sendromu çok önemli. Zaten tükenmişlik sendromu seni dibe vurdurtu;yor. O yüzden tükenmişlik sendromuna yakalanmamak için ne yapmam gerekiyor? Üretim çok önemli, kaynağa bağlanacaksınız.  Eğer sen bir arıza yaptıysan o zaman fabrika ayarlarına geri döneceksiniz. Fabrika neresi? Seni yaratan Allah. O yüzden ruhuna destek çıkacaksın, unuttuğun ruhunla buluşacaksın o yüzden Yaradana döneceksin.

Yurdagül Cengiz

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!