Nefes Ve Farkındalık Günlüğü - 5. Gün

Nefes Ve Farkındalık Günlüğü - 5. Gün

Geçtiğimiz 4 gün genel olarak izleme ve sabit pozisyon çalışmaları ile biraz durağan halimizi gözlemledik. Şimdi harekete geçme vakti.

Bugün nefesimizi yürürken kullanacağız...

İsterseniz sadece yürüyüş egzersizi için yola çıkın isterseniz bir iş görüşmesine giderken yürüdüğünüz yolu değerlendirin, isterseniz alışverişe giderken uygulayın. Yani attığınız her adımı sağlığınız ve nefesiniz için kullanabilirsiniz.

İlk aşama olarak sadece gözlemleme ve tanışma için özel olarak nefes yürüyüşü yapmanız naçizane önerimdir. Daha sonraki günlerde zaten otomatik olarak adımlarınızı ve nefesinizi sayıyor olacaksınız.

Nefeslerin tamamı burundan alıp verilecek ve sadece üst solunum (göğüs nefesi) yapılacak. Yürürken nefes çalışmanın birçok faydası vardır. Anda kalmak, maksimum oksijenlenme, akciğer kapasitesi gelişimi, kendi kendine hipnoz, dikkat ve konsantrasyon artışı, hafıza güçlendirme bunlardan bazıları.

Şimdi gelelim uygulamaya


Sırasıyla;
4 × 4 ( 4 adımda nefes al, 4 adım tut, 4 adımda nefes ver, 4 adım nefes tut )
20 tur

4 x 2 ( 4 adımda nefes al 4 adımda ver )
20 tur

2 x 2 ( 2 adımda nefes al, 2 adımda ver )
20 tur

1 x 1 ( 1 adımda nefes al, 1 adımda nefes ver )

10 tur

Bunları yaptıktan sonra

20 adım serbest yürüyüş 30 adım nefes tutma
40 adım serbest yürüyüş 50 adım nefes tutma

Bu döngüyü maksimum 7 tekrar olarak yapabilirsiniz.

Burada asıl önemli nokta her nefeste biraz daha akciğerlerinizi genişletmenizdir. Yani nefesi aldığınız 4. Adıma geldiğinizde ciğerlerinizin maksimum dolmuş olması, nefesi verdiğinizde ise nefesin maksimum boşalmış olmasıdır.

Daha önce nefes tutma ile birlikte yürüyüş egzersizi yapmadıysanız ilk aşamadaki 4x4 biraz zorlayabilir, belki beşinci turda yorulabilirsiniz. Burada bedeninizi iyi dinleyerek, ona zarar vermeden olabildiğince 20 turu tamamlamaya çalışmanız önemlidir. Tabi ki önce sağlık, yanınızda bir uzman olmadığı sürece kendinizi zorlamamanızı öneririm.

Çalışma sonrası gelişimi gözlemlemek isterseniz size basit bir ipucu vereyim. Yürüyüşe başlarken yanınızda iki adet balon olsun, birini yürümeye başlamadan önce şişirin ve elinizde ya da çantanızda tutun, yürüyüş bittikten sonra diğer balonu şişirip ikisi arasındaki farkı gözlemleyebilirsiniz. İlk denemede beden buna alışık değilse bir değişiklik olmayabilir, düzenli olarak uygulamaya devam ettiğinizde bedeniniz ve akciğerleriniz size cevap vermeye başlayacaktır.


Bu uygulamayı mutlaka düz ve yürüyüş parkurunda yapmanız önemli. Biraz meyilli bir yolda istenilen etkiyi ve performansı yakalamanız kolay olmayabilir. Yokuş sayılan yerlerde hiç denemeyin fayda yerine zarar görebilirsiniz.

Eğer hafif meyilli bir yolda çalışma yapmak zorundaysanız 4 x 4 yerine 2 x 2 yaparsanız daha rahat devam edebilirsiniz.

Yürüyüş egzersizleri için ileri seviyeler de elbette var bununla birlikte başlangıç için bu uygulama oldukça yeterli ve etkilidir.

Yürüyüş egzersizleri bedensel duygusal, zihinsel sağlığınıza aynı anda etki eden ve akciğer kapasitenizi güçlendiren bir çalışmadır. O yüzden kendisini sevin, sayın, kullanın ve bırakmayın.

Açık, rahat ve keyifli nefesleriniz olsun

Sevgiyle

Dilek Torun