Nefes Ve Farkındalık Günlüğü - 3. Gün

Bugün yapacağımız çalışmayı bir doğru nefes tekniği olarak düşünmeyin. Aslında doğru nefes tanımına tamamen ters olmakla birlikte, bize nefes durumumuz hakkında bilgi veren önemli ve etkili bir teknik sadece.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Nefes Ve Farkındalık Günlüğü - 3. Gün

Bugün üçüncü gündeyiz ve bakalım bizi neler bekliyor. 2 gün boyunca nefesimizi dışarıdan izledik, saydık, gözlemledik, şimdi sıra PH durumumuzu ve nefes sağlığımızı gözlemlemede.

Bugün yapacağımız çalışmayı bir doğru nefes tekniği olarak düşünmeyin. Aslında doğru nefes tanımına tamamen ters olmakla birlikte, bize nefes durumumuz hakkında bilgi veren önemli ve etkili bir teknik sadece.


Uygulama sonrası oluşacak tüm fiziksel etkiler sizin PH durumunuzla ilgili bilgi veriyor olacak. Eğer normal zamanda nefes çalışması yapmayan ya da nefesi ile ilgili teknik kullanmayan biriyseniz ve bu çalışmayı doğru şekilde yaptıysanız aşağıda belirteceğim fiziksel belirtiler oldukça yüksek olabilir ki bu iyi bir şey çünkü çalışmayı gerçekten doğru ve etkili yaptığınız anlamına gelir. Bununla birlikte bu etkilerin 15 saniye içinde tamamen geçmesi de PH seviyenizin iyi olduğunun habercisi olacaktır. Belirtilerin geçmesi nefes alışverişi bittikten sonra 15 saniyeden fazla sürüyor ise PH seviyeniz bozulmuş ve dengelenmek istiyor demektir. Çalışmayı bitirdiğinizde deneyimlerinizi not almanız gelişim takibinizde işinize yarayacaktır. Yani çalışma esnasında hangi duygu durumuna girdiniz, hangi fiziksel etkiler oluştu, bedeninizin ve nefesinizin dengelenmesi ne kadar sürdü mutlaka notlarınız arasında olsun.

Bu çalışma aslında bir dakikalık ve gözlemci eşliğinde yapılması uygun olan bir çalışmadır. Dolayısı ile şuan sizi gözlemleyemediğim ve genel sağlık durumunuzu bilmediğim için 30 nefes de bize bilgi vermek adına yeterli olacaktır.

Yapacağımız şey şu; 30 saniyede 30 tane nefes alıp vereceğiz. Al-ver bir nefes sayılacak. Bu çalışmayı mutlaka dik pozisyonda oturarak, gözler açık bir şekilde ve sadece üst solunum (göğüs nefesi) kullanarak ağızdan alıp ağızdan vererek uygulayacağız. Burada önemli olan nefesi maksimum güçte kullanmak yani alabildiğiniz kadar derin ve sesli alıp verebildiğiniz kadar tam ve sesli nefes vermek.

Çalışmayı bitiremeyeceğinizi düşünebilirsiniz, baş dönmesi, uyuşma, bayılma hissi vs gibi fiziksel etkiler yoğun olabilir. Dudaklarınızda uyuşma vücut ısınızda 1-2 derecelik düşüş yaşayabilirsiniz. Bu belirtilerin hepsi aynı anda da olabilir, sadece biri de olabilir, hiçbiri olmayabilir de. Şunu söyleyebilirim ki bu belirtilerin hepsi normal ve olmasını beklediğimiz belirtilerdir. Ne yapın edin sonuna kadar gidin ve 30 nefesi bu fiziksel belirtilere odaklanmadan tamamlayın.

Deneyimlediğiniz bu tekniği hayatınızın birçok alanında kullanılabilirsiniz bununla birlikte öncelikle bir uzman gözetiminde bireysel nefes kontrolünüz sonrasında hangi durumlarda kullanabileceğinizi öğreniyor olmanız en sağlıklı olandır. Her zaman söylerim nefes parmak izi gibidir ve her teknik herkeste aynı amaçla kullanılmayabiliyor. Bu nedenle öncelikle nefes kullanımınızı dengeledikten sonra tekniklere geçmek bütünsel sağlığınız açısından önem arz ediyor.

Önemli olan konu sizin nefesiniz nasıl ve daha iyi nasıl olur?

Yarın yeni bir deneyimde buluşmak üzere

Sevgiyle

Dilek Torun

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!