Nefes Ve Farkındalık Günlüğü - 2. Gün

Nefes Ve Farkındalık Günlüğü - 2. Gün

Bugün nefesimizi sayacağız. Bunu gün içinde farklı saatlerde ve duygu durumlarında nefesimizi değiştirmeye çalışmadan olduğu hali ile sayalım. Al-ver bir nefes olacak şekilde. Kesinlikle nefesi yavaşlatmaya ya da hızlandırmaya çalışmayın nasılsa aynen o şekilde sadece gözlemleyip sayacağız.

Dün nefes şeklimizi gözlemledik bugün ise o nefes formunda dakikada aldığımız nefes sayısını gözlemliyor olacağız.

Nefesimizi saymak, sağ ve sol beyin loblarımız dengeye almak, an dikkatinde olmamızı güçlendirmek, anlık duygu değişikliği sağlayabilmek için oldukça önemlidir ve yüksek bir beden farkındalığı kazandırır.

Hatta bazen nefes sayarken dalıp gidebilirsiniz, kaçıncı sayıdaydınız unutabilirsiniz, “ben kaçtaydım, kaçtan devam edeceğim” gibi dağılmalar yaşayabilirsiniz. Bunlar çok normaldir ve aslında nefesin sizi bir duygudan alıp başka bir duygu haline taşıdığının en net göstergesidir. Zamanla sağ-sol beyin dengesi ve nefes farkındalığı oluştuğunda duygularınızı çok daha rahat yönetebileceğiniz için bu kaçaklar da azalmış olur.

Gün içinde dinlenirken, aklınıza geldiğinde ya da neşelendiğinizi, huzur duyduğunuzu, sevdiğinizi, sıkıldığınızı, üzüldüğünüzü, sinirlendiğinizi vs yakaladığınızda sadece bir dakika nefesinizi sayın ve sonrasında hemen not edin. Hatta dün olduğu gibi bugün de o duygu hallerinin saatlerini de not alırsanız güzel olur.

Saat

Duygu / Durum

Nefes Sayısı

07.00

Yeni uyandım - Nötr

 

 

 

 

 

 

 

12 Nefes altı

12 – 15 Nefes aralığı

15 – 20 Nefes aralığı

20 Nefes üzeri aslında bize ruhsal, fiziksel, zihinsel, duygusal ve nefes sağlığımız ile ilgili önemli ipuçları verir. Bu ipuçlarını bireysel olarak değerlendirmek gerektiği için burada detaylarını paylaşmayacağım.

Bugünkü egzersiz ve aldığınız notlar sonrasında bu faydaları ilerleyen günlerde çok daha iyi görüyor olacaksınız.

Sevgiyle

Dilek torun