NEFES 21 AKADEMİ KİŞİSEL GELİŞİM VE FARKINDALIK EĞİTİMİNİN KAZANDIRDIKLARI

7 ay süren bu muhteşem eğitimi gözden geçirdiğimde hayatıma neler kattığını büyük bir heyecanla fark etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ne kadar doğru bir karar vermişim. Kendimi kutladım. İçimde, ancak bu durumu yaşayanların anlayabileceği bir büyük genişlik ve huzur duygusu oluştu.

NEFES 21 AKADEMİ KİŞİSEL GELİŞİM VE FARKINDALIK EĞİTİMİNİN KAZANDIRDIKLARI

2021 yılının zorlu günlerinden birinde bu eğitimin haberini aldım. İlgimi çekti. İç sesim bu eğitime ihtiyacım olduğunu söylüyordu.

Ancak daha önce katıldığım bu tarz eğitimlerde sıkıntılar yaşamıştım. Onları gözden geçirdim yine sıkıntılı bir döneme girer miyim? Düşüncesi duraklatıyordu. Kayıt için az bir zaman kalmıştı. Gönlüm bu eğitimden yanaydı. İşlerimin çok yoğun olduğu bir dönem olmasına karşın  kayıt oldum. İlk başlarda konsantre olamadım. Sonra yavaş yavaş güzellikleri fark  etmeye başladım.

Hepimiz hem kendimizi hem de çevremizdekileri tanıdığımızdan eminizdir.  Oysa insanı tanımak hiç de kolay değildir. 

İnsanlığımızın sınandığı bir sınav sahnesi olan dünyada sorulan sorulara doğru cevap verebilmek için  kendimizi  tanımak zorundayız.

Kendimizi tanımama durumu olabilir mi? Hiçbirimizin bundan kuşkusu yoktur. Kendimizi çok iyi tanıyoruzdur.

Bu neden böyledir? Pek çok eğitim almış, belli konumlara gelmiş olabiliriz ama  kendimizi hangi kriterlere göre değerlendireceğimizi öğrenmemişsek, davranış düşünce olarak izlememiz gerek yolları bilmiyoruz demektir.

Her alanın bir ilmi vardır. İnsan tanımanın da kendine özgü bir ilmi vardır.  Bu ilme sahip olmadan  kendimizi ve çevremizdekileri tanımak mümkün değildir.

7 ay süren bu muhteşem eğitimi gözden geçirdiğimde hayatıma neler kattığını büyük bir  heyecanla fark etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Ne kadar doğru bir karar vermişim. Kendimi kutladım. İçimde, ancak bu durumu yaşayanların anlayabileceği bir büyük genişlik ve huzur duygusu oluştu.

KİŞİSEL GELİŞİM VE FARKINDALIK EĞİTİMİ, NELER KATIYOR  BİZLERE DE BU KOLAY KOLAY YAŞANAMAYACAK ÇOK DEĞERLİ DUYGULARI YAŞIYORUZ?

NEFES 21 çatısı altında canla başla, tertemiz bir sevgiyle bir araya gelmiş ekibin yoğun çalışmalarıyla, önce içimizdeki çocuğu fark edip ne halde olduğunu anlamak, onunla olan yanlış bağları toparlamak  ve  barışarak  işe başlamak en önemli  adım oldu.

Kendimizle yüzleşmemiz bizi şaşırtan ve üzen ikinci adım. Sonrasında hatalarımızın kaynağı korkularımızın, endişelerimizin farkına varmak, takılıp kaldığımız durumların, öfkelerimiz, kızgınlıklarımız ve kırgınlıklarımızın kökenine inerek bunlardan özgürleşmek için yapılan çalışmalar, helalleşme gayreti içine girmek, insanın bir yol gösterici olmadan yapabileceği türden çalışmalar değil.

Yetişkin olan herkese doğal lider gözüyle bakılır. Deneyimleriyle sorunları çözeceği düşüncesiyle onlara danışılır. Hayatın temel bilgilerini öğrenmemiş bir yetişkin ancak o zamana kadar edindiği bilgiler doğrultusunda  yol gösterebilecek ama tüm insanlığın yararına olabilecek türde liderlik yapma şansına sahip olamayacaktır.

Çoğunlukla olayları kendi bakış açımıza göre değerlendirme hatasını yaparız. Bakış açımızın doğruluğundan eminizdir. Bu eğitim olaylara farklı açılardan bakabilmeyi kavrattığı için de çok kıymetli. Olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenmek bizi hem rahatlatır hem de zenginleştirir. Açıyı değiştirdiğimizde her zaman gördüğümüz bizi sinirlendiren, üzen durumların gerçekten öyle olmadığını fark etmek hem çok heyecanlandıran, hem sevindiren hem de düşündüren bir durum. 

Yine bu derslerde öğretilen affetme çalışması, ancak yaşayanların bileceği içsel  huzuru hissetmenin dinginliğiyle  kişiyi farklı düzeylere getiren başka güzel diğer bir çalışma. Affedemediğimiz her insanı,  her durumu sürekli içimizde  taşımanın bizi çok fazla yorduğunu idrak etmemiz, affetmeyi kolaylaştıran bir idrak açılması.

Tek tek bile olsa hayatımızı olumlu bir şekilde değiştirecek olan bu bilgileri zaman kaybettirmeden hepsinin bir arada hızlıca verilmesi  gayreti, günümüzde çok zor bulunan, 

Çok takdir edilmesi gereken kocaman yüreklerin çabalarının sonucu. 

Bu eğitimin bana da  nasip olmasını çok büyük şans olarak değerlendiriyorum. Öğretilenlerin önemi ve değeri yanında kişiye ne kadar değerli olduğunu, biricik olduğunu hissettirerek yaşam sevinciyle dolmasını sağlaması da  ayrı bir  güzellik.                  

Nefes 21 Kişisel Gelişim Farkındalık Ve Dönüşüm Eğitimi,          

Bizi, kendimizle, çevremizle barıştıran, insan olmanın erdemini yaşatan, kişiye ne kadar değerli, biricik olduğunu hissettirerek, yaşam sevinciyle  dolmasını sağlayan, kendi toplumsal değerlerimizle, her alandaki düşünce ve davranışlarımızla, hatalarımız ve kusurlarımızla  bizi bize gösteren, yanlışlarımızı  fark edip düzeltmemizi sağlayan çok önemli bir eğitim. 

Hayatta bundan daha güzel bir çalışma olabilir mi?

Doğru eğitime ulaşmak çok önemli. Bu program da kişisel gelişimin doğru adresi. 

İnsan yaradılış itibariyle çok değerlidir. Onu  daha da değerli kılan  eğitimdir.             

Yüce Yaradan, İnsanların eğitilmesi için çeşitli dönemlerde peygamberler göndermiş.

Öğretmenlik, peygamberlik mesleğidir. Bu mesleği hakkıyla yapanlara  ve onların öğrencisi olanlara ne mutlu...

Söyleyenin ismini hatırlayamadığım, ancak  çok beğendiğim şu dizeler eğitimin önermeni ne güzel vurguluyor. 

Elmas  Bile İşlenmezse, Gösteremez Cevherini,

İnsan Da Böyledir,  Ancak İşlenirse (Eğitilirse) Gösterir Gerçek Değerini.

Katılan öğrencilerini hassasiyetle işleyen NEFES 21 AKADEMİ’NİN TÜM EĞİTMENLERİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER.

Yazan: Nefes21 Akademi Öğrencisi

GÖNÜL AKKAYA

               

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!