Nedir Bu Z Kuşağı

Z kuşağı diğer adıyla Millienyum kuşağı da diyebiliriz. Neler yapar bu nesil? Nelerden hoşlanır? Nasıl baş ederiz? Gelin hep birlikle bir göz atalım.

Nedir Bu Z Kuşağı

Nedir bu Z kuşağı

 

Z kuşağı veya Z jenerasyonu, Y kuşağından sonra gelen ve Alfa Kuşağı'ndan önce gelen bir demografik kuşaktır. 1997–2012 yılları arasında doğan kişilerden oluşmaktadır. Kişilik özellikleri; bireysel, sorgulayıcı, internet üzerinden sosyalleşen, bilgiye çabuk ulaşması nedeniyle kolay sıkılgan, antiotoriter tiptedir.

 

Peki bizler Z kuşağı hakkında neler biliyoruz? Çocuklarımızı anlamak çok mu zor oldu? Onlar mı bizi anlamıyor yoksa biz mi onları anlamıyoruz? Bu aralar çok duyuyor musunuz? “Şimdiki çocuklar bir başka. Her şeyi biliyorlar. Her şeye bir cevapları var. Büyümüşte küçülmüş bunlar.¨  gibi. Bir çoğunuzun evet dediğini duyar gibiyim. Hatta bir çoğumuz kendi çocuklarımızla aynı sorunları yaşıyor olabiliriz. Çocuklarımızın davranışları karşısında “Bizim zamanımızda böyle miydi? Gıkımızı çıkaramazdık.” Diyoruz değil mi?

 

Peki bizler bu Z kuşağını nasıl anlayacağız. Bizler onlara nasıl ayak uyduracağız. Bu mümkün müdür?

 

Ben Y kuşağıyım. Ben bile çoğu zaman Z kuşağındaki bir birey karşısında, onların mantıklı açıklamaları karşısında şaşırıp kalabiliyorum. Bizler çocuklarımızı kendi yetiştirilme tarzımıza göre yetiştirmeye çalışırız. Ailemizden ne gördüysek, kendimiz ailemize nasıl davrandıysak veya bizim zamanımızda nasıl oluyorsa öyle yapmaya çalıştık. Ama burada atladığımız bazı noktalar var. Her gün, her an hayat gelişim ve dönüşüm içinde. Bizler bazen bu gelişmelere ayak uyduramayabiliyoruz.

 

Hz. Ali`nin bir sözünü hatırlatmak isterim. ¨Çocuklarınızı kendi çağınıza göre değil, yaşadığınız çağa göre yetiştirin. ¨ O zaman ne yapacağız? Z kuşağına biraz değinelim isterseniz. Z kuşağına milenyum çağı çocukları da denir.. Haliyle teknolojinin de verdiği yetkiye dayanarak hızlı ve analitik düşünme yetisini bünyelerinde barındırırlar. Fakat bu beceriler bireyseldir. Bu şu demek; asla ekip çalışmasına gelemezler! Özgüvenleri son derece yüksek olan Z kuşağının özgürlük konusunda bir hayli keskin çizgileri vardır. Özgürlüklerine ve bağımsız olmaya karşı meyilleri vardır hatta bu meyil düşkünlük boyutuna geçebilir.

Yani bizler özgürlük alanlarına girdiğimiz zaman zaten bir çatışma yaşıyoruz. Özgürlüklerinin kısıtlanmasından ve konfor alanlarına müdahaleden hoşlanmazlar. Özgüvenden söz etmiştik, bu özgüven o kadar yüksek seviyededir ki başaramayacakları bir şey olduğuna inanmazlar. Z kuşağı için “Impossible is nothing” mottosu son derece uygundur diğer bir deyişle onlar için imkânsız diye bir şey yoktur. Burada biz ebeveynlere fazlasıyla iş düşer. Onların bu inancını ve özgüvenlerini sağlam tutmak yine bizlerin elinde.  Toplumsallaşma gibi bütünleşmelerden hoşlanmazlar. Kuralları sevmezler. Z kuşağı kendini gerçekleştirmek ister. Ailelerin veya büyüklerin izinden gitmek yerine kendi hayallerinin peşinden gitmeyi tercih ederler. Çaba harcamak, öz verili olmak, emek vermek gibi kavramlar Z kuşağı için pek geçerli olmaz. Hırslı değildirler. Milenyum çocukları olduğunu söylemiştik. Haliyle teknolojinin içine doğan bu nesil, bilgiye erişimin hızına da müpteladır. Bilgiye çok çabuk ulaşmaya alışık olduklarından hızlıyaşamaya da aşinalardır. Bu nedenle çok çabuk sıkılabilirler, onlarıoyalamak çok da kolay değildir. Farklı sosyolojik gruplarla ilişki kurma konusunda başarılıdırlar aynı zamanda haklarını arama konusunda da oldukça etkindirler. Kendilerine yapılan bir haksızlığa karşı sessiz kalmak Z kuşağına göre değildir. Mutlaka hakkını arayacaklardır. Z kuşağının hayal dünyasında limit yok denebilir. Multi tasking becerisi oldukça yüksek bir nesil. Aynı anda pek çok işi kotarabilir tabi sıkılmazsa! Z kuşağı için isteklerinde sonuna kadar direten bir nesildir diyebiliriz. Haklı olduğu konularda asla geri adım atmaz. X kuşağı ile Z kuşağı arasında bitmek bilmeyen bir çatışma söz konusudur. Y kuşağı için genelde arabulucu diyebiliriz. Z kuşağı daha önce sözünü ettiğimiz üzere hırslı ve azimli değildir bu nedenle 

ilerleyen dönemlerde iş hayatında bir takım krizlerle karşılaşmalarımuhtemeldir.

 

Evet sevgili ebeveynler size ne kadar zor gibi gelsede Z kuşağını anlamak aslında çok kolay. Başka bir yazımda onları anlama yönteminden de bahsedeceğim. Sağlıcakla kalın.

Hoşçakalın..

 

Şule KELEŞ

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!