Mükemmel Hayata Kavuşabilir Miyim?

Hayat boyu aradığımız tek şey mükemmel bir hayata sahip olmak! Ama mükemmelden kasıt kişiden kişiye değişebiliyor. Senin için mükemmel hayatın tanımı nedir?

Mükemmel Hayata Kavuşabilir Miyim?

Hayat boyu aradığımız tek şey mükemmel bir hayata sahip olmak! Ama mükemmelden kasıt kişiden kişiye değişebiliyor. Senin için mükemmel hayatın tanımı nedir?

Hayat boyu bizi oyalayan her anımıza kusur bulmamıza ve yaşamdan aldığımız tadı zedeleyen duygulardan biridir mükemmeliyetçilik. O öyle bir engeldir ki muhteşem zamanlarda bile bizi ufacık bir kusurun esiri yapıp binlerce güzelliğe kör ettirir.

“Güzel de daha güzel olabilirdi. İyi de şu şöyle olsa daha muhteşem olurdu.”

Gibi söylemlerle anın lezzetini bıçak gibi kesen; tam anın tadını çıkaracakken kalbe gelen onlarca ama, ama, ama…

Yine zihnin bize oynadığı en zekice oyunlardan biridir. Ve bazılarımız bu oyuna kendini çok kusursuz görerek düşüverir. Hiç hatası yokmuş gibi, en iyi oymuş gibi, ondan daha üstünü yokmuş gibi… Kısacası kibirden bir kaf dağının tepesinden yeryüzüne bakıyormuş gibi, gibi…

İnsan yaradılış bakımından en şerefli varlıktır. Bu sayede takdire şayan özellikleri vardır. Ama bu özellikler tüm insanlara verilmiştir. Kimse kimseden üstün yaratılmamıştır. Herkes kainatın biriciğidir. Bu haldeyken kendini başkalarından üstün görüp özel bir yere koymak, o şerefli yaradılışı aşağıların en aşağısına düşürmektir. Bu insanın elmas gibi değerli bir maden olan özünü kibirle kömüre çevirmesidir.

Kendini mükemmel zannedenlerin de aradığı hep mükemmel bir hayat yaşamaktır.

Geçmişten bugüne araştıracak olursak mükemmel bir insan olan bir tek kişi var. Efendiler Efendisi Hz. Muhammed (sav). Bildiğiniz gibi O (sav) ahlak ve yaşayış bakımından en mükemmel donanım ve karaktere sahipti. Fakat hayat şartları bakımından öyle mükemmel bir ortamda büyümemiş; aksine hayatı boyunca hep cahalet ile savaşmıştı. Kâinat onun yüzü hürmetine yaratılmışken yaşadığı hayat bakımından belki de en sıkıntılı zamanlardan O (sav) geçmişti. Kısacası aradığımız o mükemmel hayat kimseye nasip olmamış. Yani hiç cefa çekmemiş her anı muhteşem bir film karesi gibi yaşamış; gülerek doğmuş kahkaha atarak ölmüş birini ne gören ne de duyan oldu…

E, o zaman mükemmel hayat diye bir şey yok mu?

Evet. Maalesef mükemmel hayat diye bir şey yok. Öyle olsaydı dert sıkıntı diye hiçbir şey olmazdı. Belki bazı zamanlarda güzel anlar yaşarız ama bunu bir ömür yaşamak neredeyse imkansızdır. Zira yaşam şartlarına göre mükemmel bir hayat yaşadığını zannedenler bile çıkacak aksilikten kendilerini koruyamazlar. Ama mükemmel olmadığını itiraf edip beklentilerini sıfırlayan bu sayede yaşadıklarına hamd ve şükürle karşılık verenler de var. Onlar her ne yaşadıysa sevgiyle kabul eden; her kim olursa olsun insanlara tevazu ile muamele eden; yaradılmış her zerreyi olduğu gibi kabul edip seven, bu sayede insanların gözünde sevilen sayılan mükemmel insanlar olmuşlardır. Yani bu mükemmelliği asla kendilerine vermemişler verilen her türlü güzelliğin asıl sahibine ait olduğunu iyi bilmişlerdir. Çünkü onlar yaratılmış her zerreye hürmet ve saygı içindedirler. Onlar bu dünyanın geçici bir durak olduğuna şüphesiz inanmış bu sayede beklentileri bırakıp sonsuz huzur ve mutluluk içinde asıl vatanına göç edenlerdir. Onlar mükemmeliği benliklerine değil yaradana vermişlerdir. Bu sayede bütünü görüp egodan sıyrılmışlardır. Mükemmellik kimsenin tekelinde değil. Mükemmellik bizim yaradılışımızda gizli. Onu açığa çıkarıp mükemmel ahlak ile bezemek en büyük görevimiz...

Demek ki mükemmel bir hayata sahip olmak için yaşadığımız her hale sonsuz hamd ve şükür ile teşekkür etmemiz; her zerreye sonsuz hürmet göstermemiz gerekiyormuş. Mükemmel bir hayat şartlarından ziyade mükemmel bir ahlakla yaşayarak o aradığımızı güzelliğe kavuşabiliriz.

Nasip olur mu?

Niyet bir tohum gibidir. Kalbinize bu niyet tohumunu ekin. Olmaz demeyin gün olur neler neler olur.

“Mükemmel bir insan olmaktan ziyade mükemmel bir ahlak ile yaşamayı seçiyorum. Yaratılmış her zerreye karşı kalbimi tevazu ile açıyorum. Tüm kusurların benden olduğunu idrak etmeye niyet ediyorum. Mükemmel bir ahlaka sahip olmak için neler mümkün?”

Hepimize nasip olsun.

Gülay Okuyucu / Yazar / Bütünsel Nefes Danışmanı / Nlp Uygulayıcısı 

Kitaplarımıza ulaşmak için : https://nefes21.com/Kitaplar-Uygulama 

Sosyal Medya hesaplarımızdan bize ulaşmak için ;https://www.instagram.com/gulayokyc/

https://www.facebook.com/G%C3%BClay-Okuyucu-1079352085573613

 

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!