Korona Günlerinde Evde Kadın Olmak

Yapılan araştırmalar bu dönemde kadınların iş gücü kaybının erkeklere oranla çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun temel sebepleri çalışan, anne olan, ev işlerini yapan, çocukların eğitimi ile ilgilenen kadınların tüm bunlara ayırdığı vaktin, erkeklere oranla çok daha yüksek saatler olması. Kısacası: Evlerimizde işbölümünün olmaması!

Korona Günlerinde  Evde Kadın Olmak
Korona Günlerinde Evde Kadın Olmak

Dünyanın gündemine Aralık ayı itibariyle girmeye başlayan Koronavirüs, aylar geçtikçe kimsenin tahmin edemeyeceği önlemlerle 2020 yılına damgasına vurdu. Bundan aylar önce bizlere tüm dünyanın aynı anda kendini eve kapatacağını söyleselerdi, hiçbirimiz inanmazdık.

Uçakların havalanmadığı, iş yerlerinin kapandığı, dünyada yalnızca yaşamsal ihtiyaçların karşılandığı aylar boyunca dünya kültürleri kendi içsel krizlerini yaşamaya başladılar: “evde olmak!”. Sokaklarda olmaya bayılan İtalyanlar için bunun ne demek olduğunu, Roma sokaklarında zaman geçirdiğinizde anlayabilirsiniz ancak. Müzikle, yemekle, eğlenceyle nefes alan böyle bir halkı evlerde tutmak oldukça zor oldu. Hepimizin hafızalarında balkondan birbirine şarkılar söyleyen insanların sahnesi biraz olsun yerleşmiştir değil mi?

İşin bir yaşam şekli haline geldiği Kore, Çin, Japonya gibi ülkelerde ise insanlar evde olmakla ilgili çok ciddi motivasyon kaynakları üretmek zorunda kaldılar. Bu çalışmalar hala da devam etmekte. Bu sosyallik meselesi kültürlere göre değişiklik gösterse de değişmeyen bir şey oldu dünyada: evde kadın olmanın anlamı!

Virüs ile olan ilişki gün geçtikçe evrilirken bu döneme dair bir dünya çalışma ortaya konulmaya başlandı. İçerisinden geçtiğimiz 6 aylık dönemde kadınların ne gibi zorluklar yaşadığına ve nelerle karşılaştığına bakan bu çalışmalar gösteriyor ki: Koronavirüs krizinden dolayı çalışanlarının iş-yaşam dengesinde zorlandığını gözlemleyen firmaların yüzde 34'ü kadınların bu durumdan daha olumsuz etkilendiğini belirtti. (COVID-19 Krizinin İşletmeler Üzerindeki Etkilerinin ikinci Anket Sonuç Raporu) Yapılan araştırmalar bu dönemde kadınların iş gücü kaybının erkeklere oranla çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun temel sebepleri çalışan, anne olan, ev işlerini yapan, çocukların eğitimi ile ilgilenen kadınların tüm bunlara ayırdığı vaktin, erkeklere oranla çok daha yüksek saatler olması. Kısacası: evlerimizde işbölümünün olmaması!

Bunu okuyan sevgili anneler, eşler, çalışanlar biliyorum ki ev içerisinde işbölümü yapmanın çok da mümkün olmayacağını düşünüyorsunuz. Yıllar boyunca eğitimlerde duyduğumuz: “amaaan benim eşim 15 yıldır böyle hocam, onu nasıl değiştirebilirim ki” cümleleri benim de hafızamda. Bununla birlikte yıllardır deneyimleyerek öğrendiğimiz en temel bilgilerden biri, dünyayı kendi penceremizden görüyor oluşumuz. Evet, benim baktığım yerden gördüğüm eşimin bana asla yardımcı olmayacağı, çocuklarımın söz dinlemeyeceği ve benim her şeyi yüklenmek zorunda olduğum bir sahne. Oysa gerçek bu mu?

Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki insanlarla olan ilişkilerimizi ve iletişimimizi temelde etkileyen şey bizim inançlarımız ve davranış kalıplarımız. Evdeki tüm işi yapmak zorunda olduğuma inandığımda, bunları yapması için kimseye bir fırsat tanımıyorum. Ben günde 6 saatten fazla ev işleri ile uğraşırken, eşim bunların hepsine uzaktan bakıyor. (COVID-19 Krizinin İşletmeler Üzerindeki Etkilerinin ikinci Anket Sonuç Raporu) Çocuklarım ise kendi sorumluluklarını alma özgürlüğünden mahrum kalıyor.

Oysa faydalı iletişim kalıpları ile aile içerisinde dengeli bir işbölümü yapmak mümkün!

Hem de iletişimi çok daha güçlü, sağlıklı kılarak.

Nereden mi biliyoruz?

10 yılı aşkın süredir Türkiye’nin ve Dünyanın birçok noktasında gerçekleştirdiğimiz bir dünya çalışmalar sayesinde oldukça güçlü kanıtlarımız var.

Koronavirüs bizlere bir dünya yeni öğreti sunarken, evlerimizin içinin nasıl kıymetli ve işlenmeyi bekleyen bir kaynak olduğunu da gösteriyor. Aileler birbirini yeniden tanırken, anne – baba olmanın, eş olmanın, aile olmanın keyfini çıkarmak mümkün.

 Yeter ki kendimize en uygun formülü bulalım.

 

 

 Gözde AĞSEREN BAYIR

 

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.skdturkiye.org/esit-adimlar/guncel/koronavirus-doneminde-kadinin-yasadigi-zorluklar-katlandi

https://www.thelily.com/women-academics-seem-to-be-submitting-fewer-papers-during-coronavirus-never-seen-anything-like-it-says-one-editor/

https://www.dw.com/tr/salg%C4%B1nda-evle-i%C5%9F-aras%C4%B1nda-s%C4%B1k%C4%B1%C5%9Fan-kad%C4%B1nlar/a-53343517

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!