Koçluk İle Öz'e Yolculuk

Koçluk İle Öz'e Yolculuk
Profesyonel koç denince önceki yıllara oranla biraz daha bilgi sahibi olduğumuzu farkediyorum . İlk zamanlar Profesyonel yaşam koçuyum deyince diyetisyen misin diye soruyorlardı. Oysaki bizler insan denen ve kâinatın efendisi olarak yaratılmış bir varlığa rehberlik yapmak ve ona kendi özünü hatırlatmak gibi kutsal bir işe gönül vermiş insanlarız.  Bu görevi layıkıyla anlatmaya ve yapmaya gayret ettiğime inanıyorum. Her şeyden önce kalbime ve niyetime güveniyorum.
Yaşam koçu denince ne anlamalıyız ?
Bizler yetiştirilme tarzı olarak hazır haplara, başkalarının tavsiyelerine ve yönlendirmelerine çok alışmış bir toplumuz. Oysaki kişi kendisine neyin iyi gelecegini ve hangi yoldan gitmesi gerektiğini en iyi kendi bilir.  Ayrıca bilinçaltı düzeyde kimse gerçekte tavsiye almak istemez. Birine tavsiye vermek " sen bu işten anlamıyorsun ama ben biliyorum" demek oluyor birazda. Kişi o tavsiyeyi uygulasa dahi kişinin bilinçaltında bıraktığımız duygu 'ben yetersizim' duygusuna kadar götürebiliyor kişiyi.
Tam da bu noktada koçluk bakış açısı tavsiye vermek yerine, kişinin içindeki potansiyeli bilmekte, ona tam ve bütün olarak bakmaktadır. Tüm çözümlerin danışanın kendi içinde olduğunu bilir.  Danışanına güçlü  sorular sorarak, potansiyelini ve özkaynaklarını açığa çıkarır. Danışanın güçlü yönlerinin farkettirerek en üst düzeyde faydalanması saglanır. Kişi güçlü ve pozitif yönlerini gördüğünde buna paralel olarak özgüveni artar. 
Bununla birlikte yine toplum olarak dinlemekten çok konuşmaya ve anlatmaya meraklı oldugumuz da söylenebilir. Dinliyorsak bile muhtemelen dinlerkende karşıdakine ne söyleyecegimizi düşünmekle meşkul oluyoruz. Karşıdakinin tam olarak ne demek istediğini yada duygu ve düşüncelerini çok anlayamıyoruz bile. Koçluk bakış açısı ise empatik dinleme üzerine kuruludur. Profesyonel bir koç danışanının karşısına geçmeden kendi 134'ünü, kendi benligini, kendi yargılarını bir kenara bırakır. Ses, beden ve  nefes uyumununu dahi ayarlar ve öyle seansına başlar. Bütünüyle empatik bir dinleyici olarak orada yer alır. Danışanın söylediklerini dinlerken aynı zamanda onların altında yatan duygularını da anlamay çalışır. Böylelikle danışan dinlenildigini, önemsendiğini ve asla yargılanmayacağını hisseder. Bu hissediş onun daha rahat olmasını sağlar. Bir insan kendini ne kadar güvende ve anlaşılmış hissederse o derece size kendini olduğu gibi açar. Arada bir güven oluşur ve buda bizi daha kolay çözümlere götürür.
Yine yaşamin içinde insanların yaşamlarına karışarak, onlar adına kararlar alıp kişilerin tekamül süreçlerine müdahele ettigimiz de çok görülür. Profesyonel Koçluk bakış açısında asla müdahele yoktur. Güçlü soruların oldugu teknikleri uygulayarak danışanın elindeki kartlarla oyunu en iyi şekilde oynaması saglanır. Farklı alternatifler, farklı olasılıklar, farklı yollar kendisine gösterilerek kendisi için en iyi olan şeye yine kendisinin karar vermesi saglanır. Böylelikle kişi elindeki kartlarla oyunu nasıl oynayacağına kendi karar verir. Karar verememe durumunda bile yine güçlü soruların yer aldığı tekniklerle kendisi için en doğru olani seçmesine rehberlik edilir.
Yine normal yaşamın içinde insanlara sorumluluk vermekten çok, "dur sen yapamazsın ben yapayım" diyerek insanların gelişimini de farkında olmadan engelliyoruz. Profesyonel Koçluk bakış açısı ise seans boyunca tüm sorumlulugu danışana verir. Ve bir koç bilir ki,
"Kişi kendi istemediği sürece aslında hiç kimse bir başkası için bir şey yapamaz, Herkes kendisi için bir şey yapabilir." Bunu çok güzel bir şekilde danışanına hissettirerek danışanın kendi hayatının sorumlulugunu almasi sağlanır.
Bir Profesyonel Koç, seanslar boyunca direksiyonun yan koltugunda oturan ve yol arkadaşlığı yapan,  danışanını yol boyunca empatik bir şekilde dinleyen, pozitif ve güçlü yönlerini açıga çıkaran ve potansiyelini kullanabilmesini sağlayan, doğru karar almasını ve eyleme geçmesini destekleyen bir yol arkadaşıdır.
Profesyonel Koçluk Öz'e giden bir yolculuktur. Öz de herşey tam ve bütündür. Özünü arayan herkesin uğraması gereken bir duraktır.
Sevgiyle,
Muhabbetle
Ülkü NAZLIM 
Profesyonel Koç

Tepkiniz Nedir?

like
4
dislike
0
love
7
funny
1
Aslen Yozğatlı olup, dogma büyüme Ankara'lıdır. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Ankara’da tamamlamıştır. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünde eğitimine devam etmektedir. İş hayatına özel bir Bankada bankacı olarak başlamış farklı deneyimlere olan merakından dolayı bankacılığı bırakmış ve hayalindeki işi yapmak için uçuş hostesliği sınavlarına girmiş ve bir süre uçuş hostesliği yapmıştır. Bu sayede birçok Avrupa ülkesini görme imkânına sahip olmuştur. Ailevi nedenlerden dolayı bu işi de bırakarak yaşam yolundaki serüvenine inşaat sektöründe (yaklaşık on yıl) ihale işleri, enerji projelerinin takibi ve idari işler yönetmenliği yaparak geçirmiştir. Küçük yaşlardan itibaren psikoloji, sosyoloji ve insanları anlamaya olan merakından dolayı çok değerli üstat Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarını okuyarak büyümüştür. Bu sahada yazılan birçok kaynakçayı okumuştur. Nazlım’ın hayatındaki bu iniş ve çıkışlar daha fazla ruhsal arayışı beraberinde getirmiş ve 2005 yılında reiki ile tanışarak öz ile olan yolculuğu başlamıştır. Son beş yıldır profesyonel anlamda kişisel gelişimin içinde olan Nazlım, Profesyonel yaşam koçluğu, Nlp uygulayıcısı ve aynı zaman da Olumlu yaşam tekniği eğitmenliği yapmaktadır. Eğitim hayatına birçok hocayla devam eden Nazlım, bireysel ve kurumsal eğitimler vermeye devam etmektedir. Katıldığı eğitimler; - Bilgisayar İşletmenliği - İngilizce dil eğitimi/Türkiye ve İngiltere/Cambridge - Diksiyon ve Hitabet - Etkili İletişim ve Kurumsal İletişim - İnsan Kaynakları - İnsanları Etkileme ve İkna Etme Sanatı/Aşkım Kapışmak - Motivasyon ve Verimli Çalışma Yöntemleri/Aşkım Kapışmak - Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili/Aşkım Kapışmak - Bütünsel Gelişim ve Nefes Teknikleri/Bülent Gardiyanoğlu - Reiki Master/ Sadettin İlker Cömert - Bioenerji Uygulayıcısı - Olumlu Yaşam Tekniği Eğitmeni/Sadettin İlker Cömert - Profesyonel Yaşam Koçu/ICF-Rana Kaplan Koçluk Merkezi - Öğrenci Koçluğu - Kariyer Koçluğu - Aile Koçluğu - Bilinçaltı Okumaları ve İletişimi/Sadettin İlker Cömert - Anadolu Numerolojisi Bilimi /Rafet Gökhan Ayyüce - Enneagram kişilik analizi/ Heat A.Wilson - Access The Bars Uygulayıcısı - Numeroloji / Cenk Sabuncuoğlu - Numeroloji & Akrofonoloji / Mehmet Akif Coşkun ÜLKÜ NAZLIM Profesyonel Koç