Koçluk İle Öz'e Yolculuk

Profesyonel koç denince önceki yıllara oranla biraz daha bilgi sahibi olduğumuzu farkediyorum . İlk zamanlar Profesyonel yaşam koçuyum deyince diyetisyen misin diye soruyorlardı. Oysaki bizler insan denen ve kâinatın efendisi olarak yaratılmış bir varlığa rehberlik yapmak ve ona kendi özünü hatırlatmak gibi kutsal bir işe gönül vermiş insanlarız.  Bu görevi layıkıyla anlatmaya ve yapmaya gayret ettiğime inanıyorum. Her şeyden önce kalbime ve niyetime güveniyorum.

Koçluk İle Öz'e Yolculuk
Profesyonel koç denince önceki yıllara oranla biraz daha bilgi sahibi olduğumuzu farkediyorum . İlk zamanlar Profesyonel yaşam koçuyum deyince diyetisyen misin diye soruyorlardı. Oysaki bizler insan denen ve kâinatın efendisi olarak yaratılmış bir varlığa rehberlik yapmak ve ona kendi özünü hatırlatmak gibi kutsal bir işe gönül vermiş insanlarız.  Bu görevi layıkıyla anlatmaya ve yapmaya gayret ettiğime inanıyorum. Her şeyden önce kalbime ve niyetime güveniyorum.
Yaşam koçu denince ne anlamalıyız ?
Bizler yetiştirilme tarzı olarak hazır haplara, başkalarının tavsiyelerine ve yönlendirmelerine çok alışmış bir toplumuz. Oysaki kişi kendisine neyin iyi gelecegini ve hangi yoldan gitmesi gerektiğini en iyi kendi bilir.  Ayrıca bilinçaltı düzeyde kimse gerçekte tavsiye almak istemez. Birine tavsiye vermek " sen bu işten anlamıyorsun ama ben biliyorum" demek oluyor birazda. Kişi o tavsiyeyi uygulasa dahi kişinin bilinçaltında bıraktığımız duygu 'ben yetersizim' duygusuna kadar götürebiliyor kişiyi.
Tam da bu noktada koçluk bakış açısı tavsiye vermek yerine, kişinin içindeki potansiyeli bilmekte, ona tam ve bütün olarak bakmaktadır. Tüm çözümlerin danışanın kendi içinde olduğunu bilir.  Danışanına güçlü  sorular sorarak, potansiyelini ve özkaynaklarını açığa çıkarır. Danışanın güçlü yönlerinin farkettirerek en üst düzeyde faydalanması saglanır. Kişi güçlü ve pozitif yönlerini gördüğünde buna paralel olarak özgüveni artar. 
Bununla birlikte yine toplum olarak dinlemekten çok konuşmaya ve anlatmaya meraklı oldugumuz da söylenebilir. Dinliyorsak bile muhtemelen dinlerkende karşıdakine ne söyleyecegimizi düşünmekle meşkul oluyoruz. Karşıdakinin tam olarak ne demek istediğini yada duygu ve düşüncelerini çok anlayamıyoruz bile. Koçluk bakış açısı ise empatik dinleme üzerine kuruludur. Profesyonel bir koç danışanının karşısına geçmeden kendi 134'ünü, kendi benligini, kendi yargılarını bir kenara bırakır. Ses, beden ve  nefes uyumununu dahi ayarlar ve öyle seansına başlar. Bütünüyle empatik bir dinleyici olarak orada yer alır. Danışanın söylediklerini dinlerken aynı zamanda onların altında yatan duygularını da anlamay çalışır. Böylelikle danışan dinlenildigini, önemsendiğini ve asla yargılanmayacağını hisseder. Bu hissediş onun daha rahat olmasını sağlar. Bir insan kendini ne kadar güvende ve anlaşılmış hissederse o derece size kendini olduğu gibi açar. Arada bir güven oluşur ve buda bizi daha kolay çözümlere götürür.
Yine yaşamin içinde insanların yaşamlarına karışarak, onlar adına kararlar alıp kişilerin tekamül süreçlerine müdahele ettigimiz de çok görülür. Profesyonel Koçluk bakış açısında asla müdahele yoktur. Güçlü soruların oldugu teknikleri uygulayarak danışanın elindeki kartlarla oyunu en iyi şekilde oynaması saglanır. Farklı alternatifler, farklı olasılıklar, farklı yollar kendisine gösterilerek kendisi için en iyi olan şeye yine kendisinin karar vermesi saglanır. Böylelikle kişi elindeki kartlarla oyunu nasıl oynayacağına kendi karar verir. Karar verememe durumunda bile yine güçlü soruların yer aldığı tekniklerle kendisi için en doğru olani seçmesine rehberlik edilir.
Yine normal yaşamın içinde insanlara sorumluluk vermekten çok, "dur sen yapamazsın ben yapayım" diyerek insanların gelişimini de farkında olmadan engelliyoruz. Profesyonel Koçluk bakış açısı ise seans boyunca tüm sorumlulugu danışana verir. Ve bir koç bilir ki,
"Kişi kendi istemediği sürece aslında hiç kimse bir başkası için bir şey yapamaz, Herkes kendisi için bir şey yapabilir." Bunu çok güzel bir şekilde danışanına hissettirerek danışanın kendi hayatının sorumlulugunu almasi sağlanır.
Bir Profesyonel Koç, seanslar boyunca direksiyonun yan koltugunda oturan ve yol arkadaşlığı yapan,  danışanını yol boyunca empatik bir şekilde dinleyen, pozitif ve güçlü yönlerini açıga çıkaran ve potansiyelini kullanabilmesini sağlayan, doğru karar almasını ve eyleme geçmesini destekleyen bir yol arkadaşıdır.
Profesyonel Koçluk Öz'e giden bir yolculuktur. Öz de herşey tam ve bütündür. Özünü arayan herkesin uğraması gereken bir duraktır.
Sevgiyle,
Muhabbetle
Ülkü NAZLIM 
Profesyonel Koç

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Tepkiniz Nedir?

like
7
dislike
1
love
17
funny
1
Doğma büyüme Ankara'lıdır. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Lisans öğrenimi devam etmektedir. İş hayatına özel bir Bankada bankacı olarak başlamış olup farklı deneyimlere olan merakından dolayı bankacılığı bırakarak ve o dönem hayalindeki iş olan uçuş hostesliğini yapmıştır. Ailevi nedenlerden dolayı bu işi de bırakarak yaşam yolundaki serüvenine inşaat sektöründe (yaklaşık on yıl) ihale işleri, enerji projelerinin takibi ve idari işler yönetmenliği yaparak geçirmiştir. Küçük yaşlardan itibaren psikoloji, sosyoloji ve insanları anlamaya olan merakından dolayı çok değerli üstat Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarını okuyarak büyümüştür. Nazlım’ın hayatındaki bu iniş ve çıkışlar daha fazla ruhsal arayışı beraberinde getirmiş ve 2005 yılında öz ile olan yolculuğu başlamıştır. 2005 yılından itibaren sürekli eğitimler alarak kendi gelişim yolcuğunu sürdüren ve son beş yıldır profesyonel anlamda kişisel gelişimin içinde olan Nazlım Profesyonel Koçluk, Nlp Uygulayıcılığı, Yazgı Mirası Uygulamaları ve aynı zaman da Olumlu Yaşam Tekniği eğitmenliği yapmaktadır. Bununla birlikte Rana Kaplan Akademi de geri bildirimci koç, Nefes21 Akademi de eğitmenlik, Nefes21.com kişisel gelişim sayfasında blog yazarlığı ve seslendirme yapmaktadır. Eğitim hayatına birçok hocayla devam eden Nazlım, bireysel ve kurumsal eğitimler vermeye devam etmektedir. Katıldığı Eğitimler; İngilizce /Cambridge EF School/İngiltere Diksiyon ve Hitabet Etkili İletişim ve Kurumsal İletişim Bütünsel Gelişim ve Nefes Teknikleri/Bülent Gardiyanoğlu Reiki Master/ Sadettin İlker Cömert Olumlu Yaşam Tekniği Eğitmenliği /Sadettin İlker Cömert Profesyonel Koç /ICF-Rana Kaplan Akademi NLP Uygulayıcılığı / ICF – Rana Kapan Akademi Bilinçaltı Okumaları ve İletişimi/Sadettin İlker Cömert Yazgı Mirası Uygulamaları /İlker Cömert Anadolu Numerolojisi /Rafet Gökhan Ayyüce Numeroloji & Akrofonoloji / Mehmet Akif Coşkun Aile Dizimi / Sistemik Konstelasyonlar derinleşme proğramı / Serpil Ata/ ISCA Türkiye Eş Temsilcisi ÜLKÜ NAZLIM Profesyonel Koç
Bildirim !
Şu Anda 78 kişi bu sayfayı inceliyor.

Değerli ziyaretcimiz. Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz. Sevgilerimizle Çerez Politikasını okumak için TIKLAYINIZ.