Kendi Yolunu Allah'ın İzniyle Yalnız Sen Açabilirsin

Hayatımızı değiştirecek büyük kararlar almak zordur. Belki de yılların iyi yâda kötü tüm birikmişliklerini, geleceğe dair hayalleri, bu güne kadar yapılan tüm emekleri elimizle hayatımızdan çıkartmayı gerektirir. İnsanı incitir, içini acıtır bununla beraber hayatında bir matematiği olduğu göz önünde tutularak kar zarar hesabı yapmak gerekir. Albert Einstein’diyorki "Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir."

Kendi Yolunu Allah'ın İzniyle Yalnız Sen Açabilirsin

Ömür akışında hepimizin biraz hüzünlü, biraz neşeli, biraz kırık dökük, biraz şifalı, deniz gibi dalgalı hikâyelerimiz var. Bununla birlikte önemli olan bu yolculukta dalgalarla mücadele ederken gemiyi alabora etmekten koruyabilmektir.

Dersimizi almadığımız sürece kişiler, mekânlar, şehirler değişse de benzer olayları benzer duygu durumları yaşamaya devam ederiz. Aslında neye inanıyorsak çoğu zaman onu yaşarız.

Hayatımızı değiştirecek büyük kararlar almak zordur. Belki de yılların iyi yâda kötü tüm birikmişliklerini, geleceğe dair hayalleri, bu güne kadar yapılan tüm emekleri elimizle hayatımızdan çıkartmayı gerektirir. İnsanı  incitir, insanın içini acıtır bununla beraber hayatında bir matematiği olduğu göz önünde tutularak kar zarar hesabı yapmak gerekir.  Albert Einstein’diyorki "Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir."

Kimi zaman canımız yanar, bazen de öfkemize kurban gideriz,  ani çıkışlarımızla kaybeder,  cesaretimizle sınanırız. Öyle ya da böyle illa da bir bedel öderiz. Bazen ayrıntılara takılıp kalırız. Her şey aslında Rabbimin izin dairesinde işler. Hayattan ne isteriz?  Bize ne sunulur? Bazen olaylara o kadar yakından bakarız ki gözlerimiz kamaşır da doğruyu eğriyi güzeli ya da çirkini birbirine karıştırırız.

Detaylara takılmak yerine büyük resmi iyi okumak gerekir.Biraz uzaktan bakmak, biraz mesafe koymak iyi gelir.Mesafe, çayın dem alması gibidir. Büyük demlik alttan alttan sakince kaynarken üsttteki çay demini alır, kıvama gelir.Dünyanın döngüsünü belki de imtihanın asıl gayesini anlamak için kafa yorarken, kişileri iyiler ve kötüler güruhuna dahil ederiz.Mevzu kişilerin iyi ya da kötü olması mıdır? Zaman, mesafe, olaylar bizim çay gibi demlenmemizde, olgunlaşmamızda birer aracı olurlar.

Etrafımızda ailemiz, dostlarımız, sevdiklerimiz olsa da bu yol bizim hayat yolumuzdur. Her insan kendi hayat yolunu yalnız adımlar.  Çoğu zaman yanımızda birilerinin desteğini hissetsekte aslında yalnızız. Seçimlerimizin, kararlarımızın,  kendimizin,  sorumluluğunu alabilmek gerekir. Duygular hayatımızın her anına tesir ederken Rabbimin verdiği akıl nimetini de gerektiği gibi kullanabilmek yolumuzu açacaktır.

Yol bizim yolumuz, hayat bizim hayatımız, dersimizi alıp daha güvenli adımlarla yola devam edebilmek niyetiyle…

 

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!