Kendi Önünden Çekil!

Evet tek engel kendimiziz. Maalesef kendi bahanelerimizi başkalarını suçlayarak başımızdan savıyoruz.

Kendi Önünden Çekil!

İnsan zihni sürekli üretim halindedir. Ömrü boyunca yüzlerce belki de binlerce fikir üretir. Her insanın yapmak istediği birçok planı vardır. Ama gelin görün ki o planları harekete geçirmek için bir o kadar da bahane ve şikâyetleri vardır. Hep çevresinden ve imkânlarının kısıtlı olduğundan yakınır.

“Ailem bana destek olsaydı yapabilirdim, maddi imkânlarım olsa olurdu, daha büyük bir şehirde yaşasaydım yapabilirdim” gibi sayısız bahanelerle yerinde sayar durur.

O bahanelere baktığımızda gerçekte öyle olmadığını görürüz. Bunlar sadece bizim şevkimizi kırmak veya bizi daha da azimli hale getirmek için zihnimizin ürettiği sebeplerdir.

İnanmıyor musun?

Hadi şimdi daha önce yapmak isteyip de yapamadığın bir iş için ürettiğin bahanelerini düşün. Dümdüz bir yoldasın ve hedefine giden o yol taşlarla döşeli… Senin bahanen o taşlar olsun. Aslında içeride bir yerlerde o taşları kaldırmanın çok zor olmadığını söyleyen bir güç vardır. Ama sen daha yola çıkmadan, hiç denemeden “onları kaldırma gücüm yok ki” der ve geriye dönersin.

Peki, şimdi gerçekten yapmayı kafaya koyduğun ve her ne olursa olsun başardığın işleri düşün. Önünde koca koca kayalar vardı. Ama sen sırf kararlı olduğun ve inat ettiğin için o koca kayaları kaldırıp attın ve sonunda yapmak istediğini yaptın. Nerede kaldı bahanelerin. Sırf istediğin için onları kaldırma gücüne sahip oldun. Belki sonuç olumlu değildi. Başarılı olamadın. Ama en azından denedin, çabaladın ve keşke demekten kurtuldun!

O halde dışarıda bir suçlu veya bir engel yok. Harekete geçmek ve hayallerini yerine getirmek için tek engelin kendimiz olduğunu sevgiyle kabul edelim. Evet tek engel kendimiziz. Maalesef kendi bahanelerimizi başkalarını suçlayarak başımızdan savıyoruz. İşte sırf bu yüzden sevdiklerimizi kırıyoruz ve bir o kadar kırılıyoruz. Kendi kabuğumuza çekilip kimsenin bizi anlamadığı veya destek olmadığı bahanelerine sığınıyoruz. Oysa insan inanırsa ve gerçekten isterse her şeyi başarabilir.

Dışarıda suçlu olarak gördüklerinle iş birliği yapmaya ne dersin. Belki yapacağın iş için onların bilgisi yetmeyebilir ama onlarla birlikte sağlam bir zemin oluşturabilirsin. Aile fertleriyle bir araya gelip kimin ne katkı sağlayacağına karar verebilirsin. Hiçbir şekilde yardım etmezler diye düşünüyorsan bu sadece senin bakış açından olabilir mi? İşten anlamıyor olmaları sorun teşkil etmez. Sen gerçekten yaptığının doğru olduğuna inanıyorsan kimsenin bilmesi anlaması gerekmez. Çünkü herkesin anlayışı ve kabiliyetleri farklı; eşin sana bir fincan kahve yaparak bile destek olabilir. Destek sadece yapacağımız iş ile alakalı değil ki! Bazen sırtına dokuna bir elin varlığı bile destektir. Yeter ki sen görmezden gelme! Teşekkür etmeyi bil ve sahip olduğun her şey için sonsuz şükür ve hamd et!

Artık kabul et senden başka sana engel kimse yok…

Gülay Okuyucu

Yazar / Profesyonel Koç/ Bütünsel Nefes Danışmanı

Kitaplarımıza ulaşmak için : https://nefes21.com/Kitaplar-Uygulama 

Sosyal Medya hesaplarımızdan bize ulaşmak için ;https://www.instagram.com/gulayokyc/

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!