Kendi Önünden Çekil

İş ve özel hayatımızda daha özgüvenli, mutlu, gelişime açık ve başarılı bireyler olabilmenin yolu önünüzden çekilmekle başlıyor.

Kendi Önünden Çekil

Kendi Önünden Çekil

 Vaktiyle adamın biri Ebubekir-i Şibli’ye " Bu yolda ilk önce kim sana kılavuz oldu? " diye sordu. Şibli şu cevabı verdi: "Bir gün su kıyısında bir köpek gördüm öyle susuzdu ki bir zerrecik takati kalmamıştı. Suda gördüğü kendi aksini başka bir köpek sandığından korkuyor, su içemiyor, su kıyısından kaçıyordu. Nihayet susuzluktan perişan bir hale geldi. Dayanamadı, birdenbire kendini suya attı. Böylece korktuğu diğer köpek kayboldu, gözünün önünden gitti. Yani düşmanı kendisiydi ortadan kalkıverdi. Bu hakikat bana böyle apaçık görününce iyice anladım ki nefsim bana perde. Bunun üzerine kendimde fani oldum, nefsin arzularını terk ettim ve işim yoluna girdi. İşte bu yolda bana ilk önce bir köpek kılavuzluk etti " İlahiname’nin yazarı Feridüddin Attar şöyle nasihat ediyor: " Ey oğul! Sen de kendi gözünün önünden kalk sana perde olan sensin, sende bir kıl kadar varlık kalsa ayağına ağır bir zincir vurulmuş demektir. "

   Bunu başaracak kadar iyi değilim, sevilmeyi hak etmiyorum beni de yaptığım işi de isteyen yok zaten, kendini iyi hissediyorsan kesin kötü bir şey olur, keşke daha güzel olsaydım. İşte kendi kendini sabote etme cümlelerinden bazıları. Kendini sabote etme kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüvenin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi halidir. Kendi kendinizi sabote etmenizin ardında yatan en önemli nedenlerden biri kendinizi değerli hissetmemeniz ya da iyi şeyleri hak etmediğinizi düşünmeniz olabilir.
Pek çok insan hiç yoksa kendi içinde bir mini sabotajcıya sahip olur ve onunla yaşamayı öğrenmek gerekir. Her zaman size hedeflerinize ulaşamayacağımızı söyleyen bir ses, vesvese olacaktır. Süresiz olarak kendinizden şüphe duymanızı ve sizi rahat konfor bölgenizin içinde tutacak bir ses. İşin sırrı bu fikirlere, vesveselere kendinizi kaptırmadan biraz temkinli davranıp yine kendinize olan inancınızı kaybetmemekte. İç sesinizle yaptığınız diyalogları değiştirin. Yeni bir şeye başlarken, sabahları kalktığınızda, korkularınızla yüzleşirken ya da yeni bir şeyler için adım attığınızda kendinize söylediğiniz olumsuz şeyleri olumlularla değiştirmenin vakti geldi. Kendinize, değişim için ihtiyacınız olan tek şeyin kendiniz olduğunu hatırlatın. Her zaman aynı hataları tekrarlamak zorunda değilsiniz; kendinize kötü davranmayın, kendinizi başkalarının sizi gördüğü rollerle limitlemeyin. Korku çoğu zaman bizi tutan kök sebeptir. İçsel eleştirel sesimizin doğruyu söylediğinden korkarız. Mutluluğu, başarıyı hak etmediğimizi düşünürüz. Negatif iç konuşmalar bizi limitleyen düşüncelerin başlangıcıdır. Kendinizi limitlediğiniz alanları bulabilirseniz, bunlarla etkili bir şekilde baş etmeye başlayabilirsiniz. Kendinizle pozitif konuşabildiğiniz, motive edici bir iç ses geliştirmeye çalışmak da faydalı olabilir. Kendini sabote etme davranışı zincirini kırmanın en etkili yolu, kendinizi sabote etmenize neden olan davranışlarınızdan vazgeçmektir. Bu davranışlar erteleme alışkanlığı, kendinizle yaptığınız negatif konuşmalar, iç sesiniz, mükemmeliyetçilik gibi davranışlardır. Kendini sabote etmenin üstesinden gelmek için benlik saygısı üzerinde çalışın, güçlü yanlarınızı kabul edin ve inşa edin zayıflıklarınızı belirleyin ve geliştirmek için uğraşın ama en önemlisi kendinize bir şans verin. Başarıya giden yolda en büyük destekçi de en büyük engelleyici de yine kişinin kendisidir. Hayatınızı sabote etmek yerine potansiyelinizi sonuna kadar kullanmak daha iyi bir gelecek için atılacak ilk adım olabilir.

   İş ve özel hayatımızda daha özgüvenli, mutlu, gelişime açık ve başarılı bireyler olabilmenin yolu önünüzden çekilmekle başlıyor.

 

 Eren Çeliker

 Sosyolog

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!