Kar Tanelerin Huzuru Bulaşıcıdır

Kar taneleri insanın yaratılışını hatırlatır. Her kar yağdıktan sonra kainat huzura bürünür. Bunun hikmetini ve amacını anlatan bir yazı.

Kar Tanelerin Huzuru Bulaşıcıdır
Kar Tanelerin Huzuru Bulaşıcıdır

Küçüklüğümden beri her kar yadığında camdan saatlerce bakardım. Kar yağarken altında durup kartanelerin nasıl saçlarımdan gözlerimden ve yanaklarımdan yere düştüğünü hayal ederdim. Tek derdim onları yanlışlıkla ayağımla çiğnememekti. Küçücük kalbime çok büyük dert gibi gelirdi. Oysa ki nekadar da masumuz çocukken. Şimdi düşünüyorum da acaba kimleri ezip geçtim? O küçük masum yüreğimle hepsinden özür diliyorum ve hepsini çok seviyorum. 

Peki hiç düşündünüz mü bu kar taneleri nasıl oluşur?

Her bir kar tanesi yaklaşık 10 milyon küçücük buz kristallerinden oluşur. Kar taneleri oluşmadan hepsinin oluşum evreleri vardır.  Bir kartanesi sadece buluttan düşen donmuş su damlacığından ibaret değildir. Su buharı havada ilerler ve bir parçacık üzerinde yoğunlaşır. Buhar katı hale geçer ve eşsiz bir kar tanesi oluşur. Bu kristalin oluşumu için sadece küçücük toz taneciği kadar ufak bir nesneye ihtiyaç duyar. Yani buz kristalleri minicik bir parçacık etrafında yoğunlaşır. Yoğunlaşan su, yüzleri olan bir prizma oluşturur. İlk aşamada her kar tanesi 6 kenarlı bir prizma şeklinde olur. Diğer aşamalarda koşullara bağlı olarak dallanma başlayabilir. Bu koşullar mesela hava derecesi, nem, rüzgar ve elektrik alanı ile alakalıdır. Ve bu kar taneleri bu koşullardan etkilenirler  ve kendilerine özgü şekillerini oluştururlar. 1966 yılında 80 farklı şekillerde kar tanesi tipleri olduğu varsayılmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda kar tanelerinin sayıları belirlenememiştir. 

Bir kar tanesinin oluşumu, belirli aşamalardan geçmesi ve koşullara bağlı olması sizlere de bir şey hatırlatıyor mu?

İnsanın yaratılışı bu kainatta en mükemmel yaratılışdır. 

Bir kar tanesinin yaratılışı insanın yaratılışına benzemiyor mu?

En başta bütün kar taneleri eşit yaratılmıştır sonrasında onlara eşsiz özellikler işlenmiştir. Tıpkı bir mücevherin işlendiği gibi. Ama kar tanelerindeki sanatkar Yaradandır. Ve şu dünyada hiç kimse ve hiçbir zerre onun kadar sanatkar olamamıştır ve olamayacaktır. 

El Halık ismi ile yoktan var etmiştir.

El Bari ismi ile kusursuz yaratmıştır.

El Musavvir ismi ile varlıkları birbirinden farklı özellikte yaratmıştır. 

İnsanlar tıpkı kar taneleri gibi eşit yaratılmıştır. Sonrasında Rabbimiz her bir insana farklı özellikler işlemiştir. Bu yüzden her insanın özü güzelliklerle doludur. Her insan büyürken farklı koşullardan geçer ve kendine öz kişilikler geliştirir ve hepsi Rabbimizin takdiri ve izniyle olur. Tıpkı kar tanelerinin belirli koşullardan etkilendikleri gibi. Kar tanelerinin şekillerine zarar verildiği zaman bozulurlar. Sırf bu yüzden insan kendi benliğine ve özüne zarar verilmesine izin vermemelidir. Bazı kar taneleri hiç birbirine değmeden yere inerler. Bazı kar taneleri başka kar tanelerine yapışır öyle inerler. Tıpkı bazı insanların yalnızlığı seçtiği ve bazı insanların başkalarıyla yol almayı seçtikleri gibi.

Şimdi kendinizi şubat ayının güzel ve güneşli bir kış gününde hayal edin. Gökyüzünden usulca, pamuk gibi bembeyaz kar taneleri düşüyor. Bir büyüğüm derdi ki her kar tanesini bir melek taşır. Her bir kar tanesinin bir melek tarafından yere indirildiğini imgeleyin. Kar yağdığında bütün kainat beyaza bürünür. Ve her kar yağışından sonra bütün kainat huzurla dolar. Ve herkes bu huzuru bilir ve yaşar. Kendinizi o huzurun içinde kar tanelerinin altında hissedin. Ve her bir kar tanesi ile günahlarınızın ve kötü huylarınızın akıp gittiğini hayal edin. Belki de bu yüzden her yer huzurla dolar kar yağdıktan sonra. 

Hayatınıza bu kar taneleri gibi huzur getiren insanlar gelsin. Gönlünüz, eviniz ve bütün ilişkileriniz huzurla dolsun...

Sevgili eşime ithafen...

Unutma Sen kainatta, kainatta Sen de saklı.

SEVGİLERLE

ZÜLAL PELİT

Bütünsel Nefes Koçu

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!