Karşınızdaki Kişi Narsistse, O Zaman Siz de ...

Her ne kadar narsist yakınları olanlar için yazılmış bir yazı da olsa kendini bulmak, mutlu olmak ve bağımlılıktan kurtulmak isteyen herkes için faydalı bir yazı.

Karşınızdaki Kişi Narsistse, O Zaman Siz de ...

Karşınızdaki Narsistse O  Zaman Siz de ...

 

Her ne kadar narsist yakınları olanlar için yazılmış bir yazı olsa da kendini bulmak, mutlu olmak  ve bağımlılıktan kurtulmak isteyen herkes için faydalı bir yazı.

Karşınızdaki kişi Narsist ise o zaman siz de büyük ihtimalle bağımlısınız. Şimdi her ne kadar bir kısmınız yok canım ,öyle değilim dese de biraz durup düşündüğünüzde bunu siz de farkedebilirsiniz.

Bu yazıda narsist eşler üzerinden gideceğiz. Bununla birlikte siz bunu narsist anne baba, narsist partner, narsist kardeş veya narsist patron olarak da düşünebilirsiniz.

Eşiniz narsist yani bencil, sadece kendini düşünen, sizi sürekli aşağılayan,manipüle eden veya görmezden gelen biri olabilir. Peki ya siz? Mutsuz olduğunuz halde bu ilişkiyi hâlâ devam ettiriyor musunuz? Ayrılmaktan korkuyor musunuz? Her türlü sıkıntıya katlanmaya devam mı ediyorsunuz?

O zaman siz de bağımılı olabilirsiniz.

İlişkilerde bağlı olmak güzel bir şeydir. Bağımlı olmak ise ciddi bir sorun. Ama herşeyin olduğu gibi bunun da bir çaresi var. Bağımlı bir ilişkiden bağlı bir ilişkiye geçiş yapmak sizin elinizde. Burada ayrılmaktan veya başka bir kişi ile yeni bir ilişki kurmaktan söz etmiyoruz. Zaten eğer bağımlı bir kişilik yapınız varsa büyük ihtimalle bir sonraki ilişkinizde de farkında olmadan yine bir narsisti tercih edersiniz. Burada kendinizi değiştirmekten, dönüştürmekten ve güçlendirmekten bahsediyoruz.

SEN DEĞİŞİRSEN HER ŞEY DEĞİŞİR!

Siz kendinizi dönüştürdüğünüzde %70 narsist eşler de değişiyor. Narsist bir kişi tamamen normal bir insana dönüşmese bile artık size farklı davranmaya başlıyor. Dışarıda narsistik davranışlar sergilese bile evde normal davranabiliyor.

Peki, bu dönüşümü nasıl gerçekleştireceksiniz? Haydi şimdi bunlara bir bakalım:

1-Hayatın Altın Kuralı:

HER ŞEYİ ALLAH(cc)TAN İSTE!

Öncelikle niyet ederek başlıyoruz: “Allah’ım sağlıkla, kolaylıkla ve hayırlısıyla olumlu ve iyi yönde dönüşmeye niyet ediyorum. Bana yardım et.”

2- Mutluluk sizin için ne demek?

Ne olursa mutlu olursunuz?

Birçoğunuz bu soruya mutlu aile tablosu diye cevap verdi değil mi? Peki ya sizi mutlu eden başka şeyler var mı? Onlar neler?

Bağımlılıktan bağlılığa geçmek için önce bunun sebebini bulmanız gerek.

Neden ben bağımlıyım?

Ayrılırsam ne olur?

Nelerden korkuyorum?

Bağımlılığın temelinde korku ve kaygı yatar. Ya yalnız kalırsam, ya kendimi mutlu edemezsem, yalnız başına hayatta kalamazsam gibi korkularınız olabilir. Bunlarla yüzleşin. Yalnız kalsanız en kötü ne olur? ........

Peki öyle olursa ne olur?........ sonra ne olur?........

Kaygılarınızın aslında hiç de sandığınız kadar korkulacak şeyler olmadığını fark ettiğinizde onlardan özgürleşebilirsiniz.

3-Kişisel alanınız olsun ve onu koruyun. Yetişkin bir insanın sınırları olur. Sınırlarınızı belirleyin ve onları koruyun.

Tek başına da mutlu olduğunuz faaliyetleriniz olsun. Spor, hobiler, kitap okumak vb...

4-Aile ve akraba ilişkilerinizi güçlendirin. Onlara vakit ayırın. Samimi ilişkiler kururn ve onlarla ilgilenin.

5-Sosyal çevreniz olsun. Arkadaşlarınızla görüşüp onlarla vakit geçirin.Her hafta veya on günde bir görüştüğünüz birkaç dostunuz olsun.

6-Sevdiğiniz bir işiniz, meşguliyetiniz olsun. Birşeyler üretin. İlla ki dışarıda çalışmanıza gerek yok, evde de birşeyler üretebilirsiniz. Üretkenliğinizi artırın.

7-Değerli ve yeterli olduğunuzu hissedin. Değersizlik, yetersizlik ve bağımlılık çocukluktan gelen şemalarımızla ilgilidir. Bu şemaları kolayca değiştirmek için Bütünsel Gelişim Koçluk seanslarından faydalanabilirsiniz.

8-İşte en önemli soru: Sizin için ailedeki mutluluk İlahi Aşk’tan daha mı önemli? Önceliğiniz hangisi? Yatırımınızı en çok hangisine yapıyorsunuz? Rabbim beni sevsin mi yoksa eşim beni sevsin mi asıl derdiniz. Allah(cc) sevdiği kulunu diğer insanlara da sevdirir.

Tabi ki herkes ailesi ile güzel bir ilişki içinde olmalı ve bunu hak ediyor. Bu zaten olması gereken. Peki ama yaşam amacınız sadece bu mu?

Sizce yaşam amacınız ne olsa daha mutlu olurdunuz?

 

Mutlu ,huzurlu,sağlıklı ve güzel ilişkiler yaşamanız dileğiyle...

Şifa olsun. Şifa her zaman Allah(cc) tandır.

 

                                              Esra Bozkurt- Bütünsel Gelişim Koçu

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!