Kalbine Sınır Koyma

Aklımıza gelen fikir veya düşünceler hedefi şaşırmaz. Bizde olanı açığa çıkarmak için gelirler. Yani zannettiğimiz gibi imkânsız değillerdir. Tabi gelen düşüncenin insanlığa fayda sağlayacak bir proje olması çok çok önemlidir.

Kalbine Sınır Koyma

İnsan kendini sınırlı bir varlık olarak görür. Oysa özü itibariyle (eğer açığa çıkarabilirse) sınırsız bir varlıktır. Yani akıl sınırlarının dışına çıkacak güce sahiptir. Bu yaradılışında verilmiş bir özelliktir. Fakat gelin görün ki sınırsız güce sahip olacakken dünyasal boyutta ufacık işlerin dahi üstesinden gelemeyeceğine bir yerlerde inandırılmıştır. Yaradılışında verilmiş olan birçok vasıflardan habersiz yaşamaktadır. O potansiyeli açığa çıkaracak gücü varken geçmiş inanç kalıpları yüzünden kendi kabuğunda hakikatine kör sağır yaşamaktadır. Ama o kabuğu kırıp dünyaya meydan okuyan nice büyük insan gelip geçmiştir öyle değil mi?

Bazen öyle güzel fırsatlar ve imkânlar karşımıza çıkar ki onları “acaba başarabilir miyim” sorusu yüzünden kaçırırız. Maalesef bilinçaltımızda bize yüklenen inançlar sebebiyle çoğu kez harekete geçmekte zorlanırız.

Çocukluğumuzda birileri tarafından inandırılan “sen yapamazsın” telkini bugün bu halde olmamıza sebep olmuş olabilir. Veya başarısız olduğumuz bazı anları bilinçaltımız travma olarak kaydetmiş olduğundan harekete geçemiyor olabiliriz. Bu konuyu derinlemesine düşünüp geçmişte nerelerde başarısız olduğumuza inandırıldık ise onları bulup şifalandırmamız gerekiyor. Çünkü insanın gerçekten isterse başaramayacağı iş yoktur. Yeter ki istesin. Yani asıl hedef istek olmalı. Eğer bir işe karşı istek ve arzumuz var ise o işi başarabilecek gücümüz de mutlaka var demektir.

Düşünen bir varlık olarak insan akıl sahasında yüzlerce zikir ve fikirle yaşıyor. Dahi derecesinde nice akıl sahibi o nimeti açığa çıkaramadan göçüp gidiyor. Bazıları da ailevi sebepler veya maddi imkânlar yüzünden içindeki potansiyelden “olmayacağına inandığı için” söz dahi edemiyor. Ne acıdır ki bir şeyler üretmeye gelen birçok kişi kendini dünyanın boş muhabbetleri arasında ziyan ediyor.

Cesaret ve güven eksikliği adım atmamızı engelleyen en önemli faktörlerden. Kaybetme ve hata yapma korkularımız da bizim harekete geçmemizi engelleyen diğer sebepler arasında yerlerini alırlar. Bu engeller aşılması güç dağlar gibi görünüyor olsalar da her biri sadece düşünce dünyamızda yaşayan gerçekten uzak bir oyundur. Aklımıza gelen fikir veya düşünceler hedefi şaşırmaz. Bizde olanı açığa çıkarmak için gelirler. Yani zannettiğimiz gibi imkânsız değillerdir. Tabi gelen düşüncenin insanlığa fayda sağlayacak bir proje olması çok çok önemlidir.

Neler yapmalıyız?

İlk önce kalbindeki sınırları kaldırıp ben bu hayata nasıl katkı sağlayabilirim sorusuyla işe başlayabilirsin.

En çok hangi alanlar ilgini çekiyor?

Kalbine her gelen fikri es geçmeden, hem niyetini hem de düşüncelerini kayıt altına alabilirsin.

İlgini çeken alanlarda kabiliyetin olup olmadığını anlamak için deneyip tecrübe etmelisin.

İlgini çeken alanlar ile meşgul olurken ne kadar mutlu oluyorsun? Burası çok önemli!

Eğer meşgul olurken hem mutlu hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsan doğru iş üzerindesin.

Yaparken mutlu olduğun alanda bir süre çalışıp işi iyice kavradıktan sonra tüm enerjini “bu alanla ilgili nasıl projeler geliştirebilirim” düşüncesine vermelisin. İşi kavrarken sabır göstermeli beden ve akıl gücünün yorulmasına çok takılmamalısın. Hayallerini gerçekleştiren birçok insan o işin çilesini çekmiştir. Gül bahçelerine giderken çamurlu yollardan geçmek seni yormasın.

Bu aşamada hiç vazgeçmeden ciddi araştırmalar yapar ve inanırsan başarı kaçınılmaz olacaktır.

Her gün düzenli olarak projenin gerçekleştiğinin hayalini kurmayı unutma.

Her gelen fikri mutlaka yazıp bu projenin gelişmesinde destekleyici ve engelleyici faktörlerini tespit etmelisin.

Destekleyici faktörlerin az ise sana daha fazla destek olacak kaynakları araştırmalısın.

Engelleyici faktörlerine nasıl çözümler bulabilirsin? Çevrenden yardım alabileceğin kimler ve neler var? Bunu da araştırmalısın.

Bu aşamadan sonra her şey senin soru sorman, çok çalışman ve hayaline ne kadar kavuşmak istemenle alakalı…

Eğer korkular aklını çeliyorsa gelen fikir veya projeye sadece aracılık ettiğini unutma. Sen sadece yaratıcının eli olacaksın. O ol diyecek ve sen olduracaksın.

İnsanlığın iyiliği niyetinde ısrarlı isen emin ol hem madden hem de manen destekleniyorsun. Yolun açık olsun.

“İstediğimi elde etmek için ihtiyacım olan güce sahibim. Başaracağıma inanıyorum. Rabbim beni katından destekle.”

Gülay Okuyucu / Yazar / Bütünsel Nefes Danışmanı / Nlp Uygulayıcısı 

Kitaplarımıza ulaşmak için : https://nefes21.com/Kitaplar-Uygulama 

Sosyal Medya hesaplarımızdan bize ulaşmak için ;https://www.instagram.com/gulayokyc/

https://www.facebook.com/G%C3%BClay-Okuyucu-1079352085573613

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!