Kadın Kadının Kurdu

Ne demek oluyor şimdi bu diyenleri duyar gibiyim. İçinde bulunduğumuz coğrafya itibariyle enerjisel boyutta da bakıldığında, haset duygularını bazen yüksek volümden yaşayıp yaşatabiliyoruz.

Kadın Kadının Kurdu

Ne demek oluyor şimdi bu diyenleri duyar gibiyim. İçinde bulunduğumuz coğrafya itibariyle enerjisel boyutta da bakıldığında, haset duygularını bazen yüksek volümden yaşayıp yaşatabiliyoruz. Kadına yönelik fiziksel ve duygusal şiddetin sorumlusunun bu tarz davranışlara meyilli erkekleri yetiştiren anneler olabileceğini hiç düşündük mü? Bazı anneler var ki, hayata olan öfke mutsuzluk ve kızgınlıklarını çocuklarına psikolojik ya da fiziksel şiddet uygulayarak çıkartmaya çalışıyorlar. Annesinden bu bilgi kalıbını kopyalayan oğul ise mutsuzluğunu pasivize ettiği karısından çıkarma yoluna gidiyor.

Kocasından şiddet gören gelin de kendi oğluna şiddet uyguluyor ve bu böyle nesilden nesile aktarılan kara bir miras olarak devam edip gidiyor; ta ki nesil içinden birisi aydınlanma yaşayana kadar. Bir başka açıdan baktığımız da ise kadınların birbirini çekememezlik, birbirlerini beğenmeme ve kusur bulma haline tanık olmuşuzdur. Nesillere dayanan gelin kayınvalide çekişmelerini de es geçmemek lazım, bu durumda beylerin işi hayli zor... Yapabilecekleri en akıllıca seçim gaza gelmemek, hiç araya girmemek; gelin kayınvalide problemlerini kendi aralarında çözmeleri için her ikisinede öneride bulunmak.

Şöyle ki dert yanılan yerden kısa zamanda kaçmaları kalp ve tansiyon sağlıkları için çok iyi olacaktır. Ne demişler taraf olan bertaraf olur. Gelin kayınvalide arasında çok büyük bir proplem yoksa bir zaman sonra yine kısır yiyip, çay içip altın günlerinde sohbet edebiliyorlar. Etrafınızda kötü gün dostu çoktur ama önemli olan iyi gün dostlarıdır. Mutsuzluğunuzdan çok mutluluğunuzu paylaşan dostlar, başarılarınızı takdir edebilme erdemine sahip olanlar, bizim için daha öncelikli olmalıdır.

Bayanların bu konuda da birbirine destek olacak eylemler içinde olmaları toplum huzuru için çok önemli. Bir toplumda topyekün bir düzelme ve ilerleme hedefliyorsak belediyelerin açmış olduğu kurslarda kadınlarımıza dikiş nakış öğretmeden önce insanlarla doğru iletişim kurmak, sağlıklı bir aile nasıl kurulur ve devam ettirilir gibi konularda eğitimler verilmeli. Haset ve dedikoduya ayıracak ve kendi enerji alanlarını bloke edecek kötü davranış kalıplarından kurtaracak, bu tarz faydalı kursları ülke çapında genişletmeliyiz.

Tabii erkeklerin bu konuda eğitilmeleri de çok önemli ama unutmayalım ki gelecek nesilleri bu günün anneleri yetiştirecek. Biz annelerimiz ya da anne olacak genç kızlarımızın ruhsal gelişimine ne kadar doğru yatırımlar yaparsak o kadar sağlam nesiller yetiştirmiş ve geleceğe en değerli kültürel mirasımızı bırakmış oluruz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!