İyilik Değerinin Kendisi Sen Olsaydın

İyilik hayatın bizler için gülümseyen yüzü.

İyilik Değerinin Kendisi Sen Olsaydın

                           

                         

    Allah (CC) insanı Ahsen-i takvim de yani en güzel biçimde yarattığını ifade eder Tin suresinde. Her birey yaratılışı itibarı ile tam ve mükemmeldir.   

    Jean Jacques Rousseau der ki “Her şeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz.”

    Yapılan araştırmalara göre iyilik yapmak, başkasına yardım etmek insana psikolojik olarak en çok iyi hissettiren ve mutlu eden şeylerin başında geliyor

    İnsan yüksek donanımlarla yaratılmış ve İyilik yapabilme potansiyeline sahip olarak dünyaya gözlerini açar.

     Bunun ortaya çıkarılması, öğretilmesi ve geliştirilmesi, kimlik boyutuna taşınması öncelikle ebeveynlere ait bir sorumluluktur. Biliyoruz ki “ayna nöronlar biz neysek karşındaki de odur” der. Çocuklarımız öncelikle anne ve babalarını rol model alıyor. Onları mutlu bireyler olarak yetiştirmek istiyorsak iyilik değerini özellikle 0-6 döneminde modelleme yöntemi ile onlara kazandırmamız gerekir.

      Bu noktada göz ardı edilmeyecek en önemli husus, bireyin yetiştirilmesinde etkin rol alan anne ve babaların farkındalığı yüksek, çok yönlü bireyler olmasıdır. Bunun içindir ki çocuk yetiştirecek bireylerin yapacağı en büyük iyilik, kendisine yapacağı yatırımdır. Çocuk eğitimi üzerine kitaplar okumak, konunun farklı yönleri üzerinde eğitimler almak, yeni yerler keşfetmek, spor, sanat, müzik ile ilgilenmek, sosyal projelerde yer almak gibi.

     İyilik yapmak bizi mutlu ettiği gibi aynı zamanda sağlığımıza da iyi gelir. Depresyon ve anksiyeteyi azaltır, özsaygıyı arttırır, sosyal ilişkilerimizi geliştirir, farkındalığı arttırır ve hayatımıza anlam katar.

      Basit olan her şey güçlüdür. Hayatımıza liderlik etmek çok basit bir denklemden oluşuyor aslında.

     “İyilik yap iyilik bul.”   

      Birey için dışarıdan gelecek herhangi bir şeyin mutlu olmasında, kendini iyi hissetmesinde yeterli olmadığını artık biliyoruz. Kişi ulaşmak istediği noktaya kendi sorumluluklarını üstlenerek gelebilir. Bunu yaparken de onu yolda tutan en büyük kaynak değerleridir. Değerler nedenlerimizdir, bunu neden yapıyoruz? Bunun farkında olanlar hedefine ulaşmak için gerekli motivasyona sahip olmuş olur.

 

    Tam da zamanı gelmişken şu soruyu sormak isterim, 

    İyilik değerinin kendisi sen olsaydın insanlar için ne yapıyor olurdun?

    Ben bu soruya kendi bakış açımla şöyle cevaplayabilirim;       

    Ben İyilik değeriyim, dünyadaki tüm insanların mutlu olmaları noktasında onlara yardımcı oluyorum.

    Peki bu soruya sizin cevabınız ne olurdu?

   Evet, iyilik değerinin farkındalığı ile mutlu olacağınız ve insanların mutluluğuna da katkı sağlayacağınız bir yaşam hikâyeniz olması ümidiyle.

KADRİYE BORAK

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!