İnsan Olmayı Hatırlamak

İnsanlar haydi! Hep beraber el ele, omuz omuza, can cana, yan yana insanlığımızı, yeşertelim yaşayalım. Hazır mıyız, yüreğimizdeki şefkati, merhameti coşturmaya?  Ben hazırım, haydi tut elimi, can kardeşim.

İnsan Olmayı Hatırlamak

Meğer biz insanoğlu; ne kaygılı, ne endişeli, korkak ve aceleciymişiz.

Hayatı anlamlandırmakta zoru gören, kolaylığı fark etmeyenlerdenmişiz. Halbuki her şey zıttı ile vardır. Bunu bilmeden, anlamadan yaşayıp gidiyormuşuz. 

İnsan, insan, insan…

Bütün mesele, insan olduğumuzu hatırlamak ve muhattabımızın da öncelikle insan, olduğunu fark etmek.

Ne kadar uzaklaştık özümüzden, sözümüzden, insanlığımızdan…

"Allah'ım hatırlat insan olduğumuzu, hissettir yüreklerimize, dönelim özümüze." 

Sahi hayatta olmak; insan olmak, var olmak, nefes almak ki, sadece nefes almak mı bir de nefes vermek var yani, olmazsa olmaz. Yaşam kaynağı ikilisi, nefes almak ve vermek. Bizler ne kadar farkındayız, bu ikilinin ne kadar kıymetini biliyoruz acaba?

 Belki de bu ikilinin farkına varsak, fark etsek, kıymetini bilsek, insanlığımızın da farkına varıp kıymetini bileceğiz. 

Yüreğimizdeki şefkatin, merhametin, hoşgörünün ne kadar farkındayız acaba?  Belki de bazılarımız var mı ki diyor. Elbette var hemde hepimizde var. Var da bizler; onları özenle, yüreğimizin en derin köşesinde saklayıp, unutulmaya yüz tutmasına mı fırsat, veriyoruz yoksa, yavaş yavaş varlığını hissedip, en güzel ve en özel bir şekilde, var olanı kullanmayı mı tercih ediyoruz? 

Bu  zamana kadar, fark etmeden sakladıysak  bile, en kuytu köşede, bence artık çıkarmanın ve o güzelliklerin farkına varmanın zamanı geldi. Tam da şimdi!  Şu insanlığın kaybolmaya yüz tuttuğu, yaşamdaki kötülüklerin çok olduğu, güzelliklerin neredeyse, fark edilmediği bir zamanda hep beraber, coşturalım o güzellikleri! Yüreğimizin en derin yerinde, sarıp sarmalayıp sakladığımız o güzellikleri çıkaralım ve tüm insani duygularımızı en güzel en özel bir şekilde kullanalım. Çünkü buna sadece karşımızdakilerin değil, en başta bizim kendimizin ihtiyacı var, benim ihtiyacım var. 

İnsanlar haydi! Hep beraber el ele, omuz omuza, can cana, yan yana insanlığımızı, yeşertelim yaşayalım. Hazır mıyız, yüreğimizdeki şefkati, merhameti coşturmaya? 

Ben hazırım, haydi tut elimi, can kardeşim.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!