İnandığımız Hayatı Yaşıyoruz

Hayatımıza dışarıdan bir gözle bakalım. Sizce inandığımız her şeyi yaşıyor muyuz? Gelin şu açıdan bakalım hep beraber; başarıya inandığımızda başarıyoruz veya başarmayı öğreniyoruz. Başarısızlığa inandığımızda bahaneler üretmeyi öğreniyoruz ve sonucunda başarısız oluyoruz. “Bu konu üzerinde düşündüğümüzde kalıplaşmış inançlarımızın yüzde kaçı olumlu bir temele sahip?”

İnandığımız Hayatı Yaşıyoruz

Hayatımıza dışarıdan bir gözle bakalım.

Sizce inandığımız her şeyi yaşıyor muyuz?

Gelin şu açıdan bakalım hep beraber; başarıya inandığımızda başarıyoruz veya başarmayı öğreniyoruz. Başarısızlığa inandığımızda bahaneler üretmeyi öğreniyoruz ve sonucunda başarısız oluyoruz.

“Bu konu üzerinde düşündüğümüzde kalıplaşmış inançlarımızın yüzde kaçı olumlu bir temele sahip?”

Düşünüp bu soruya kendimce cevap verdiğimde %7 sinin olumlu temeller üzerine olduğunu fakat %93 nünde olumsuz temellere dayalı olduğunu hayatımda gözlemledim. Hayatımda olumsuz temelli inançlarımın bu yüzdeye sahip olması elbette ki hayatımı olumsuz yönlendirebileceği kanaatine vardım. Bu durumu gözlemlerken bile olumsuz yönünden başladığımı fark ettim.

Olumluya giden süreç nasıl olabilire kafa yorduğumda hayatımdaki olumsuz kalıplaşmış inançlarımı olumlu olan yeni inançlarıma çevire bildiğimde hayatımın daha olumluya gidebileceği düşüncesi kafamda yer etmeye başladı. Günlük rutin hayatımda karşılaştığım bir olay karşısında kalıplaşmış inançlarımı bir kenara koyup karar vermeyi denediğimde aldığım kararın olumluya yakın olması benim için olumluya giden yolda bir ışık oldu.

Kalıplaşmış inançlarımı fayda, zarar terazisine koyduğumda zararının daha çok olduğunu anladığımda bu inançlarımın sırtımda bir yük olduğu fark etmeye başladım.

Sırtımdaki yüklerin çoğunun geliş hikâyesinin şu oluğunu fark ettim; kınadığım, yargıladığım, yadırgadığım her durumun sırtıma bir yük olarak geldiği ve birer inanç kalıbına dönüştüğünü fark ettim.

Bu duruma ek olarak yaşadığım olumsuz anların hayatımın bütününe yaydığımı ve sonrasında kalıplaşmış inanç olarak karşıma çıktığını görebildim. Sırtımdaki kalıplaştırdığım inançlarımdan kurtulmanın yolunun şu aşamalardan geçtiğini ve bu yolda öğrendiğim bilgileri harmanlayarak şu soruları kendime sormaya ve cevaplarına göre hareket etmeye karar verdim;

  • Kalıplaşmış inançlarımın bana verdiği zararlar nelerdir?
  • Kalıplaşmış inançlarımın bana verdiği faydalar nelerdir?
  • Bende oluşan inanç kalıplarına baktığımda etrafımdaki kınadığım, yargıladığım, yadırgadığım durumlarla arasında benzerlik var mı?
  • İnandığım İnanç benim inancım mı yoksa başkasından bana miras mı?
  • İnandığım kalıplaşmış inançlarımda geçmişimin ne kadar etkisi var?

Yukarıdaki soruları kendime sorduğumda aldığım cevaplar ışığında hareket ettiğimde sırtımdaki yüklerin azaldığını fark ettim. Bununla birlikte hayata bakış açımın değişmeye başladığını yaşayarak görebiliyordum.

Kendimce en büyük farkındalığım aslında inandığımız hayatı yaşıyor oluşumuz oldu. İçimizdeki küçük çocuğa ne söylersek, neye inanırsak ona inanıyor ve o doğrultuda bizi yönlendiriyor. Bir an olsun durup kendimize dışardan bir gözle bakalım. Kendimizi ve kalıplaşmış inançlarımızı gözden geçirelim. Mutlu olmanın ve hayatımızı olumlu yönde yaşamanın anahtarı yapacağımız gözlemde saklı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!