İletişimde Hangi Dili Kullanmalıyım?

Etkili iletişimin en etkili kaynaklarından biri “sen dili” yerine “ben dili” kullanmaktır. Karşımızdaki ne kadar öfke içinde olursa olsun amacımız onun öfkesini daha çok körüklemek değil de yaptığı hatayı sakin ve uygun ifadelerle dile getirmektir.

İletişimde Hangi Dili Kullanmalıyım?

İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır” demişler. İnsan ilişkilerinde iletişimin en etkili tekniği konuşmaktır. Sağlıklı iletişimin yolu güzel sözcüklerden geçer. Karşımızdakini kırmadan dökmeden konuşmak için sevgi dilini kullanmak çok çok önemlidir.

Peki iletişim kurarken ne kadar başarılıyız? Söylemek istediklerimizi en güzel nasıl ifade ede biliriz?

Sevdiklerimizle bir aradayken etkili iletişim kurmak için kullanacağımız ifadeler çok önemlidir. Güzel bir ifadenin yarattığı titreşim öyle etkili ki, bunu gerçekten biliyor olsaydık kötü sözleri bırakın söylemeyi, düşünce dünyamızda dahi tutmak istemezdik. Ama bazen öyle anlar olur ki kurduğumuz iletişimden negatif etkilendiğimizi dile getirmemiz gerekir. Biz ne kadar sakin ve hoşgörülü davransak da karşımızdaki öyle hitap etmiyor olabilir. Öfke ve kızgınlıkla üzerimize gelen birinin karşısında nasıl etkili iletişim kurabiliriz?

Etkili iletişimin en etkili kaynaklarından biri “sen dili” yerine “ben dili” kullanmaktır. Karşımızdaki ne kadar öfke içinde olursa olsun amacımız onun öfkesini daha çok körüklemek değil de yaptığı hatayı sakin ve uygun ifadelerle dile getirmektir. Bu her ne kadar zor gibi görünse de başaramayacağımız bir şey değil! Yeter ki niyetimiz sağlıklı bir iletişim kurmak olsun.

Bu durumla en fazla aile içi iletişim de karşı karşıya geliriz. Bazılarımız zor hayat şartlarını bahane ederek dışarıda gösteremediğimiz tepkileri içimizde biriktiririz. Bu birikimler bir süre sonra öfke patlaması şeklinde dışarıya çıkar. Bu patlamaların kurbanı genellikle aile fertleri olur. Bu durumlara en çok eşler ve çocuklar maruz kalır. Bu üzücü durumdan en az hasarı almak için eşlerden birinin alttan alması ve durumu en uygun şekilde dile getirmesi gerekir ki olası bir faciaya sebep olmasın.

Peki, böyle öfkeli bir insana karşı nasıl bir dil kullanmalıyız.

O konuşurken sakin kalmalı, ilgiyle dinlemeli, saygı göstermeli bu üç yöntemden sonra kullanacağımız kelimeleri özenle seçmeliyiz ki bunlar iletişimin kilit noktaları olacaktır.

Önce pozitif bir bildirim ile sakinleştirmeli sonra yaptığı davranışı belirterek düşündürmeli en son da sakinleşmesi için ona güven ortamı sağlamalıyız.

Öfkeli kişiye “sinirlenmene gerek yok” yerine “seni anlıyorum” diyerek söze başlamalı, “Çok sinirlisin” yerine “sesin çok öfkeli geliyor” veya “sorumsuzsun” demek yerine “sana bu konuda katılmıyorum” demek öfkenin seyrini biraz daha düşürecektir.

Önce yanlış davranışı sen dili ile tanımlamalıyız. Onu suçlamak yerine onu anlamadığımızı dile getirmeliyiz. 

İkinci olarak ben dili ile duygularımızı dile getirmeliyiz. “Üzerime geliyorsun” yerine “bu davranışın beni rahatsız ediyor” diyebiliriz.

Üçüncü olarak yanlış davranışı belirtmeliyiz. “Böyle öfkeyle davranamazsın” yerine “daha sakin davranmanı beklerdim” gibi ifadelerle rahatsızlığımızı dile getirmeliyiz. 

Dördüncü olarak duruma açıklık kazandırmak, tehdit etmeden yapıcı bir dille rahatsızlığımızı dile getirmek gerekiyor. “Şu gürültüyü kes artık” yerine “yüksek sesle bağırmaya devam edersen uyuyamayacağım” diyebiliriz.

Örneğin evin içinde çocukların olumsuz bir davranışına karşı sinirlenen bir eşe öncelikle “çocukların bu durumuyla ilgilenmen hoşuma gitti, ama bu şekilde bağırdığın için ne istediğin tam olarak anlaşılmıyor, daha sakin kalırsan çocuklarla çok daha güzel bir iletişim kuracağına inanıyorum. Sen bunu başarabilirsin.“

Mutlu bir yuva için doğru ifadeler kullanmak çok önemli. Niyetimiz aile huzurunu sağlamak ise lütfen suçlayıcı ifadeler yerine yapıcı ifadeler kullanalım.

Tüm ailelere mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Gülay Okuyucu / Yazar / İlişki ve Evlilik Danışmanı / Bütünsel Nefes Koçu

Kitaplarımıza ulaşmak için : https://nefes21.com/Kitaplar-Uygulama 

Sosyal Medya hesaplarımızdan bize ulaşmak için

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!