İfade Farkındalığı

İfadelerimizin hayatımıza şekil verdiğini duyduğumda buna pek inanmamıştım ya da idrak edememiştim diyebilirim. Sonraları buna benzer şeyleri fazlaca duymaya devam edince dikkatime gelince buna bir bakmak istedim. İfadelere dikkat etmenin hayatımıza nasıl bir etkisi olabilirdi ki...

İfade Farkındalığı
İfade Farkındalığı


 İfadelerimizin hayatımıza şekil verdiğini duyduğumda buna pek inanmamıştım yada idrak edememiştim diyebilirim. Sonraları buna benzer şeyleri fazlaca duymaya devam edince dikkatime gelince buna bir  bakmak istedim. İfadelere dikkat etmenin hayatımıza nasıl bir etkisi olabilirdi ki.


Öncelikle karşımdaki kişilerin konuşmalarına dikkat ettim ve konuştukları kelimelerin veya ifadelerin hayatlarıyla paralel gittiğini görmeye başladım. Sonra kendi ifadelerime odaklandım her ne kadar kendimdeki bu olumsuz konuşma durumunu kabul etmesemde birçok şey yakalamaya başladım.

Meğer karşımda gördüğüm insanlar bana beni anlatıyormuş. Bu kelimeleri sık kullanıyor olabilirsiniz ya da kullanmadığınızı düşünüyorsanız  beraber tekrar bakabiliriz. Bu ifadeler sık kullanıldığında kaderimizi etkileyebilir. Bu sözcüklerin bazılarından bahsetmek isterim.


   1. Ama, fakat:

 Bir cümleyi başka bir cümleye bağlarken kullanıldığında ilk cümlenin hükmünü aşağıya çekebiliyor yani ilk cümleye içerden itiraz edebiliyoruz dil söylüyor gönül kabul etmiyor.


    Örnek:  Evet sen de uğraştın ama ben yapmasaydım olmazdı.


    2. Meli, malı, gerekli, zorundayım, mecburum


    Kendini mecbur  bırakma durumu zorunda hissetmese onu yapmayacak zorundayım demek kendine zorluğu çağırması anlamına gelmektedir. oysaki severek yaptığımızda bu bizim için zorluk olmaktan çıkar.


    Örnek: Çalışmak zorundayım deniyorsa  hayatına zorluk. Oysaki çalışmak normal bir durumdur.


     3. Neyse  kelimesi


     Beğenmedim olsunda istemiyorum yapacak birşey yok demek gizli bir beğenmeme ve itiraz durumu oluşmakta.


     Örnek: Buraya mı geldik neyse oturalım.

                 Burayı beğenmedim aslında demek.


     4. Hadi, hemen, hızlı, çabuk


     Bir şeyleri yavaşlatmak istediğimizde dışarıda hızlı davranarak bunu kapatmaya çalışıyoruz. Aslında içeride bir yerlerde yavaş olduğumuz bir alan var.

      Örnek: hadi çabuk olurmusunuz


      5. Her, hep, hiç


      Şimdiye  kadar böyleydi bundan  sonrada böyle olmasını istiyorum demektir.

      Hep kızgınımdır.  Beni böyle kabul edin elimde değil  Bunun anlamı ; Şimdiye kadar kızgındım bundan sonrada kızgın olmayı seçiyorum istemiyor gibi görünsem de  böyle olmayı seçiyorum. 

Örnek: Her zaman şanssızım. Şimdiye kadar şanssızdım şimdide şanssızım  bundan sonrada şanssız olmaya ihtiyacım var demektir.


      6. Olumsuzluk eki me, ma


      Bilinçaltı me, ma  ekini değil kelimenin kökünü anlıyor. Burayı dağıtma çok sinirleniyorum. Sen dağıt bende sana sinirleneyim demektir.
     Bunlar şimdilik aklıma gelenler bunları sık ifade ettiğimizde rutine bağladığımız için kaderimiz olmaya başlayabiliyorlar. Hayatımızı yöneten masum sözcükler gibi görünebiliyorlar. Şimdiye kadar çok ifade ediyor olmamız ihtiyaçlarımızdan dolayıydı  buda kötü değil bununla birlikte fark edip dönüştürmeye başlamak hayatımızda farklılıklar yaratabilir. İster dönüşümü başlatın yada erteleyin her ne olursa olsun kolaylıkla ve zamanında olsun.  
                                                                                                                                                                               
                                                                                                                               
       

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!