Huzur yakalamak için kendimize mola verelim

Hayattan, beklentimiz bir tutam huzur, bir tutam mutluluk, bir tutam başarı, adeta buğday tarlasında birer kucak burçak dermek gibi kucağımızda niyetlerimiz, başarılarımız, yüzümüzde tebessüm olsun istiyoruz.

Huzur yakalamak için kendimize mola verelim
Huzur yakalamak için kendimize mola verelim

      Hayattan, beklentimiz bir tutam huzur, bir tutam mutluluk,  bir tutam başarı, adeta buğday tarlasında birer kucak burçak dermek gibi kucağımızda niyetlerimiz, başarılarımız, yüzümüzde tebessüm olsun istiyoruz.

    Sevilmek, kabul görmek, onaylanmak huzuru yakalamak için ihtiyacımız olan güzel duygulardır. İhtiyacımız nihayetsiz olsa da her alandaki kanaat belki bizi doyuma daha kolay ulaştırır.  Yanımızda yakınımızda gülen insanlar olsun, olmasa da insanları olduğu gibi kabul etmek ruhumuzun huzuru ve özgürlüğüdür.

       Rabbime hamd sadece arzularımıza ulaşınca mı olmalı? Varlıkta da darlıkta da şükür her hale tevekkül gönlün şifası değil mi? Rabbim müjdeleyince mutlu, yoksa hüzünlü mü olmalıyız?  Erteleniyorsa dualar ya hayırlı değildir ya da Allah daha iyisini verecektir. İşte budur iç huzur. İç huzur, teslimiyette saklıdır.

Yanınızda kalmak istemeyenleri de özgür bırakmak, birilerini zoraki tutmamak da belki iç huzurdur. Tutsaklığın ağırlığını üstüne almamaktır. Zaman, enerji, güç bu uğurda harcamaya gerek yoktur. İşte budur kendin ve başkaları için özgürlüğün mimarı olmak. Kontrolü elden bırakmanın hediyesi gene huzurdur.

Huzur hepimizin ulaşmayı arzu ettiği, bununla beraber bir çok engel koyduğumuz kıymetli arzumuzdur. Hayatın telaşına ideallere öylesine kaptırmışız ki kendimizi, kendimize soluklanmak için hiç fırsat tanımaz olduk. İş hayatı, aile, çocuklar, ev, derken adeta kurulu bir saat gibi sürekli bir koşuşturma içerisindeyiz. Peki, ihtiyacımız olan huzura giden sükûnet için kendimize hiç hak tanımayacak mıyız? Gün içinde şöyle gözlerimizi kapatıp derin nefesler alarak rahatlayacağımız ,kendimize güvende mutlu olduğumuz telkin edeceğimiz ya da sakince güzel bir müzik dinleyeceğimiz bir zaman dili mi var mı?

Herkes bir molayı hak eder biz kendimize bu hakkı tanımaz, o imkânı oluşturmazsak kimsenin bize bunu hakkı tanıması pek mümkün görünmüyor. En çok neyi yaparken sakinleştiğimizi,  kafamızın içindeki gürültünün sustuğunu, hissediyoruz. Günün belli saat dilimini bunun için ayıralım,  bunu hak ediyoruz. İyi ürünler çıkarmak için enerji ve motivasyona ihtiyacımız var, ister bir film seyredelim, ister şarkı söyleyelim, ister yürüyüş yapalım, ama kendimiz için bir şey yapalım, biz bunu fazlasıyla hak ediyoruz. Biz bizi seviyoruz.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!