Hedefime doğru adım adım

Siz hala hedefleriniz için hayal aşamasında mısınız? Adım atmak için enerjiniz mi yok? Vaktiniz mi yok? Hangi adımdan başlayacağınızı mı bilmiyorsunuz? Yoksa siz hedeflerinizi önemsemiyor musunuz? Siz ve sizin adımlarınız çok değerli hedeflerinizin iplerini çözün ve mucizeye tanık olun.

Hedefime doğru adım adım

Hedeflerimiz, hayallerimiz, isteyip isteyip bir türlü yoluna baş koyamadığımız ideallerimiz.

Hayat aslında bize birçok mucizeyle gelir sadece farkına varmak için bakmak ve anda yaşamak önemli bir unsurdur. Biz genelleme yapacak olursak pek anda kalamayan bireyleriz demem o ki geçmişimiz de takılı kalır "ah ve vah"  larla geleceğimizin kapılarını kaparız. Öyle ki tedirgin olduğumuz her duygu bize aynı olumsuzlukla geri döner. Bir hedefimiz var ama nerden başlayacağımızı mı bilemiyoruz? 

örneğin; iş değiştirmek isteriz yeni başvurular yaparız bununla birlikte kademe atlamak istediğimiz pozisyona kendimizi layık görmediğimiz için e-posta kutumuzda bir türlü olumlu bir haber olmaz o haber gecikir de gecikir tam olacakken mülakat stresi sarar bütün vücudumuzu o an orada kendi içimiz deki “öyle mi demeliyim?, böyle mi dersem beğenirler. “ le biz iç sesimizle konuşurken, heyecan dışa yansır, sonuç biz sizi ararız olur.

Peki ne olsaydı da durum bu hale gelmeseydi?

Bu kadar Kolay mı bir ömür dirseklerinizi çürüttüğünüz uykusuz kalıp ders çalıştığınız yılları sabote etmek, onları zihniniz de öz güveninizin vicdanına bırakmak? O kadar kolay değil! Olmamalı! 

Ya da kilo vermek istiyorsunuz bir türlü o ekmeği yemekten vazgeçemiyorsunuz, o tatlı olmadan yemek sonu keyfi çıkmıyor, şekersiz çayında hiç tadı yok dimi? Hayır! Çünkü yediğimiz ekmek, tatlı, hamur işi ve hareketsiz kaldığımız her an bizi halsizleştiriyor, enerjimizi yiyor çünkü. 

Şekerli çay mı? sağlıklı bir ben mi? Bunu başarmak için kilolarımdan özgürleşiyorum ve şu tarihte sağlıklı yaşıyorum deyip niyet etmeniz çok önemli. Devamında bunun için hangi kaynaklara, nasıl becerilere sahipsiniz bir gözlemleyin. Daha rahat nefes alabilmeniz, hareket kabiliyetinizin daha çok artması için istediğiniz kıyafetleri giyebilmeniz için çok zor bir şey mi sizin için yürüyüş yapmak, bir vidyonun karşısında o haraketleri denemek ve sağlıklı beslenmek? Zor değil! kesinlikle zor değil!İsteyin, inanın, ve hedeflerinize giden yolda kendinize ortak aramayın sizi sizden daha iyi motive edecek kimse yok. Siz kendinizi keşfedin inanın başarmanın hazzı kadar güzel bir duygu yok.

Peki bunu nasıl yaparız; Hedefiniz net mi? Değilse hedefinizi netleştirin. Siz bu konumda çalışmayı ya da o kilolarınızdan özgürleşmeyi  hak ediyor musunuz? Bunun için bir karar verin. (özgürleşmek diyorum vermek demiyorum çünkü almadan hiç birşey verilmez! veriyorum, veriyorum dedikçe zorlaşır dil kalıbımıza "özgürleşiyorum" ekleyelim) Bu hedefe ulaşmak için yeterli beceri ve yeteneklere sahip misiniz? Kendinize güvenin ve bu soruları hedefiniz doğrultusunda kendinize sorun. Cevaplar olumsuzsa Zihniniz de sizi engelleyen inanışları kenara bırakın, onlar sizi sabote eder durur. Şöyle düşünürsek; bir iple hedefinizi boynundan bir ağaca bağladınız ve koşuyor, ama ortada takılıp kalıyor, ip onu tutuyor ve biraz daha zorlarsa nefessiz kalacak! Hedefinizin boynundan o ipi çıkarın, ona oksijen verin, çakraları bir açılsın kendinizi ve hedeflediğiniz şeyi özgür bırakın. Neden senden bir şey olmaz diyerek kendinizi değersizleştirip çevreye bu enerjiyi yayasınız ki?

Çocukluğumuzdan bu yana farkında olarak ya da olmayarak çok fazla inanç yüklendik, biz büyüdükçe soru işaretleri çoğaldı. O olsaydı, bu olsaydı, o bana böyle yapmasaydı, bu böyle demeseydi, keşke hiç olmasaydı, keşke okusaydım, keşke yapmasaydım, keşke keşke keşkelerinizin size sağladığı fayda nedir? Keşke dediğiniz şeyler ile nasıl değerler kazandınız? Keşkeler mi sizi, siz mi onları daha çok seviyorsunuz?

Hadi artık adım atmak için keşkeleri kenara bırakın. Onlar sizi her defasında bir kenara hapis ediyor, buna izin vermeyin ve en çok hedeflediğiniz her ne olursa olsun siz her ne hedefliyorsanız, kendinize o hedefi hak ettiğinizi söyleyin ve hedefinizi şimdiki zaman kipiyle sesli bir şekilde dile getirip söyleyin sonrasın da olumlu ya da olumsuz bu hedefin yolunda ilerlerken sizi neler bekleyebilir? Bu hedefi yerine getirdiğinizde en iyi, en kötü neler olur düşünün ya da yazarak not alın nasıl isterseniz.

Ve en önemli soru: Adım atmak için sadece şimdi yapmadığınız neyi farklı yapıyor olurdunuz?

Sevgili Duygu Korkmaz hocamın dediği gibi “KİM BİLİR BELKİ DE HER GÜN YENİDEN DOĞMAKTI ASLOLAN “ tam da bu!

İnsana her gün yeni bir başlangıç, Bizi Yaradandan bize bahşedilen bu lütfu değerlendirelim. Hiçbir şey için geç kalınmaz sadece ertelenir siz şimdi kendinize “Ertelemek mi yoksa Başarmak için adım atmak mı? “ diye bir sorun cevap hep başarmak olacak inanın! 

Kendinize ve hedeflerinize değer verdiğiniz mutlu bir ömür geçirmeniz dileğiyle.  

 Profesyonel yaşam koçu  Saynur Aslan

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!