Girişimci Rehberi

Bir girişimcinin rehberi tabiki öncelikle kendisidir. Kendisini tanıyan girişimci alabileceği risk konularını seçerkende zorluk çekmeyecektir. Sektörel seçimlerde ilk tercih konusu da kişinin sevdiği işi gerçekleştirmesi olmalıdır . hangi projeyi gerçekleştirirsem mutlu olurum? Sorusunun cevabı önemlidir. Kalabalık ortamlardan hoşlanmayan bir girişimcinin kalabalık bir ortamda kalacağı iş fikrini yaratması sağlıklı olmayacaktır.

Girişimci Rehberi

Bir girişimcinin rehberi tabiki öncelikle kendisidir. Kendisini tanıyan girişimci alabileceği risk konularını seçerkende zorluk çekmeyecektir. Sektörel seçimlerde ilk tercih konusu da kişinin sevdiği işi gerçekleştirmesi olmalıdır . hangi projeyi gerçekleştirirsem mutlu olurum? Sorusunun cevabı önemlidir. Kalabalık ortamlardan hoşlanmayan bir girişimcinin kalabalık bir ortamda kalacağı iş fikrini yaratması sağlıklı olmayacaktır. İlk olarak kendisi için bir swot analizi yapmalıdır. Kendi analizini doğru yapan girişimcide heyecan, cesaret, kararlı olma yetileri artıyor.  
Girişimcinin hangi iş fikrini projelendirmesinden daha önemlisi de iş fikrini nasıl gerçekleştirileceğidir.  Bugün kime sorsanız bir fikri vardır. Pekiyi hangisi hayata geçirilmiştir ? 

Yarını  görmek yani vizyonlu olmakta girişimci için büyük önem taşır. İleride var olacak trendlerini bugünden ön görerek , henüz gerçekleşmemiş ihtiyaçlara yönelebilecek çözüm üretebilecek  bir projeyi şimdiden hazırlamak, aynı zamanda gerçekleştirmek istediğiniz projenin yarının şartlarında ne kadar başarılı olup olmayacağını bugünden ön görebilmek demektir. Mikro verileri doğru fizibilite etmek  yükselen favori çözümler  haline geldiğinde ise doğru alanda olabilmek gerekir.  
 

Başkasına ait firmada çalışırken motivasyonunuz sağlayacak başkaca nedenler vardır. Fakat  girişimci olduğunuzda kendi işinizi yapacağınız zaman en büyüm  motivasyon kaynağı sizsiniz. Siz inanırsanız başkaları size inanır ve inanmak en büyük motivasyon kaynağınız olacaktır.

Peki risk almak girişimci için kumar oynamak gibi midir ? Tabiki hayır çünkü bütün fizibilitesi ile hazırdır. Ne yaparsam kaybederim ? Kaybedersem neler olur ? Sorularının cevabını biliyor... özgüveniniz eksikse karar almanızı olumsuz yönde etkileyecektir . Özgüveniniz yüksek olması İçin öncelikle siz projenizle ilgili yeterli donanıma sahip olmalısınız sonra da gerçekleştireceğiniz iş fikrinizle ilgili teknik Bilgi ve  becerilerinizin yüksek olması gerekir.

 Öngördüğünüz durumlar gerçekleşmediğinde Ne yaparsınız ?  Birinci seçenek “buraya kadarmış" deyip vazgeçeceksiniz. İkinci seçenek esnek olup değişen öngörülerinizi tekrar değerlendirip b planınızı devreye almalısınız Girişimci esnek olmalı b planı hatta c planı olmalıdır.  

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!