Fikrinizi Koruyunuz

Özellikle yeni olan buluş ve fikirlerimizi nasıl koruyacağız ?

Fikrinizi Koruyunuz

Yaratıcılık, düşünce gücü fikir üretebilmenin kaynağıdır. Fikirler sonucunda ortaya çıkan ürünlerin biçimlenme şekillerine göre eser, buluş, marka, tasarım gibi farklı adlandırılabilir.Tabiki maddi olmayan üretimler üzerinde de haklar bulunmaktadır.

Fikri haklar dünya fikri haklar örgütü (WIPO) ayrımına göre iki farklı başlıkta değerlendirilebilir.

- Sınai haklar ( buluş,tasarım, coğrafi işaretler )

-Eser Sahibi ve bağlantılı haklar ( edebiyat, eser sahipleri vs.)

Bir fikrin buluş kabul edilmesi ve patent alabilmesi için bazı ölçütlerin olması gerekir. Nedir? Yenilikçi, sanayiye uygulanabilir ve bir buluş basamağı içermeli.

Patent ise buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme kullanma ve satma hakkıdır. Bu Hakkı patent belgesi göstermektedir. Patent sistemi sadece firma Sahibi için değil ülkesel ve uluslararası alanda da önemlidir.

Patent ofisleri, Türk patent enstitüsü buluş iddialarını kapsayan patent başvurularını inceleyerek karar veriyor. (www.turkpatent.gov.tr)

Bir diğer husus ise faydalı modeldir ve belgelendirilir.

Faydalı model, kimyasal maddeler ve yöntemler hariç patente konu olabilecek teknik gelişmeye sahip bütün ürünler için verilebilir.

Ülkemizde ve dünyada yeni olan, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine 10 yıl süreyle buluşu olan ürün veya hizmeti üretme ve pazarlama hakkının verilmesidir.

Faydalı model belgesini almak bütçenizden ve zamanınızdan kar etmenizi sağlar.

Aynı zamanda  ekonomik varlığınızın devamını sağlayabilir ve sektörde taklit edilme olasılığını azaltabilirsiniz.

Patent ve faydalı model arasındaki fark ise;

  • Faydalı modelde araştırma ve inceleme işlemlerinin patent verilmesine oranla az olması nedeniyle; yine patente oranla hem zaman hem de masraf açısından daha elverişlidir.
  • Faydalı modelde tekniğin bilinen durumunun aşılması ölçütü aranmaz patent de ise bu ölçüt olmazsa olmaz koşullarından biridir.
  • patent ve faydalı modelin Koruma süreleri birbirinden farklıdır.
  • Patentte İncelemesiz patent başvurusu yapıldı ise bu buluş sahibine 7 yıllık bir koruma süresi sağlar. 7 yıl içerisinde inceleme için tekrar müracaat edildiğinde uygun olması durumunda koruma süresi 20 yıla uzatılabilir. Fakat  Faydalı model belgesine ek faydalı model verilmez.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!