Eyvah(!) Bebek Geliyor!

İyi bir ebeveyn olmak için, bebek öncesi ne kadar çok kitap okur, ne kadar çok şey öğrenirsek öğrenelim, pek çok şeyi bebek doğduktan sonra deneyimleyerek öğreneceğimiz de bir gerçek.

Eyvah(!) Bebek Geliyor!

Eyvah(!) Bebek Geliyor!

Bir bebek sahibi olmak, bu dünyada -ister kadın ister erkek olalım- başımıza gelebilecek en güzel, en özel şeydir.Hamilelikle başlayan bu süreç ebeveyn adayı çiftlerde mutluluk, kaygı, tedirginlik ve endişeyi beraberinde getirir.
İyi bir ebeveyn olmak için, bebek öncesi ne kadar çok kitap okur, ne kadar çok şey öğrenirsek öğrenelim, pek çok şeyi bebek doğduktan sonra deneyimleyerek öğreneceğimiz bir gerçek. Bununla birlikte bebeğin gelişim basamaklarını bilmek, hangi ayda çocuktan neler beklenmesi gerektiğini öğrenmek, bebeğinizin sağlıklı gelişip gelişmediğini takip etmek için çok önemlidir. Hamilelik bir kadının hayatının en mucizevi dönemidir. Anne adayı "gebelik testinde" çift çizgiyi gördüğü andan itibaren sanki o gün ve o an için yaşıyormuşçasına , yeni durumuna hemen uyumlanır. Sanki bütün dünyanın icindekilerle birlikte yavaşladığı hatta durduğu o anda, sadece o ve bebeği vardır artık. Haftalar ilerledikçe anne ve bebeği arasındaki bağ daha da kuvvetlenir. Bebeğinin hareketlerini hissetmek, tekmelerini takip etmek anne adayı için mucizenin ta kendisidir. Bir tekmesi ile hayat durur, başka bir tekmesiyle de yeniden başlar. An be an içinde başka bir canın büyüdüğünü deneyimlemek en büyük keyiftir O'nun için.
 Baba adayına gelince...Bu mahallede durum biraz karışık olabilir. Çünkü baba adayı annenin aksine bebeği kucağına almadan durumu tam net idrak edememiş olabilir. Hatta annenin tepkilerini abartılı bulan baba adaylarına da rastlamak olasıdır. Dışarıdan anne karnındaki tekmeleri görmek ya da duymak; taktir edersiniz ki o anı içinde hissetmek kadar etkileyici olmayabiliyor.
Hatta bunun da ötesinde "konfor alanım yok oluyor, 2.plana düşüyorum"kaygısı taşıyan baba adaylarının olduğunu bile söyleyebiliriz. Halbuki bu ortak bir heyecan ortak bir mutluluktur. Baba adaylarının doğumdan sonra ihmale uğramak istemiyorlarsa, anneye olabildiğince çok yardımcı olmaları, iş bölümü yapmaları; böylece başbaşa geçirebilecekleri vakit oluşturmaları akla gelen ilk çözümlerdendir.
Ünlü oyuncu Pelin Akil, bir röportajında ikiz kızlarıyla uykusuz ve huzursuz geçen bir gecede kendisine yardımcı olan eşine teşekkür ettiğinde; O'ndan aldığı "Hayatım sana yardım etmiyorum, babalık yapıyorum" cevabı bütün babalar için bir rehber olmalıdır.
Sevgili babalar, baba adayları; çocuğunuzla bebeğinizle ilgilenmek anneye yardım etmek değildir sadece, sizi kılıbık da yapmaz. O babalık yapmaktır ve sizi sadece "baba" yapar.
   Kalın sağlıcakla.....
 
         Yaşam koçu Hafize Bilgin

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!