Evrensel Birliktelik ( Birlik Bilinci)

Biri sağ yanağınıza vurduğunuzda, sol yanağınızı çevirin. (Hz. İsa)

Evrensel Birliktelik ( Birlik Bilinci)

Evren birlik bilinciyle yaratıldı. Yaratıcı bir ,sevgi bir, Yağmur, rüzgar, kuşlar her şey bir. Bir bütün halinde var olan her zerre bütüne hizmet eder. Evrende iki zıt madde gücü (dualite) iyi-kötü, savaş-barış birbirini tamamlayan dengedir. Doğruyu anlayabilmek için yanlışın olması gerek. Başarılı olabilmek için başarısızlığı tatmak gerek. Burada mühim olan Yaşadığımız herşeye iyi kötü anlamlar yüklemek yerine olanları öğreti olarak görürsen yaşam bir başka hal alır. Her şey gelip düşünce yapısına bakış acısına dayanıyor.


Neyi düşünürsek, o oluruz. Çünkü hayat düşüncelerimizi ispatlamak için yaratıldı dualite ikililik; birini yargılayıp ötekileştiriyorsak bu ikililiktir hatta Şirktir yaradana ortak  koşmaktır.Çünkü yaradan evreni yaratırken koşulsuz sevgisiyle yarattı. Ama biz canlılar birinin günahı hatası yüzünden yargılayıp ötekileştiriyoruz.


Oysa yapmamız gereken tek şey yargılamadan onun iyiliğini hayrını istemek. Biri hakkında olumlu düşünmek enerji boyutunda düşündügümüz şey gerçektir. Gerçek; düşündügümüzün sonucu. Toplumsal huzur Birlik bilinciyle başlar.ötekilestirmek, yargılamak, dışlamak bunlar çözüm değil her olumsuz davranışımız ve düşüncemiz toplumsal kaosa zemin hazırlamaktır.

Bu erdem olamaz. İyilik isteyip ve ona göre yaşamak  büyük erdem. Hatta bu konuda Hz. İsa kendi döneminde teklik bilincinin farkındaydı. Büyük öğretmen bulunduğu topluluğa seslendi biri sağ yanağınıza vurduğunda sol yanağınızı çevirin gerçekte fiziksel şidettenmi söz etti hayır, söyleyişindeki kasıt birbirinize sarılın öfkeyle ruhunuzu beslemeyin. Öfke, kıskanclık, rekabet duygusu bütün bunlar kendine ve bir başkasına zararlı düşüncelerdir bu bir ikililiktir. Ruhuna sarılıp sevgiyle sifalandırmak yerine azap içinde bırakıp ötekileştiriyorsun ve bu hal içindeyken içindeki çöplükler dışarıya yansır çevrene yansır. Kusurlu  gözlerle dünyayı seyrediyorsan sen günahtasın dualitedesin. Uyuyorsun derin uykudasın. Paylaşım duygusu birliktir.Sevgini, ilgini, iyiliğini paylaşmak birlik  bilincidir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!