Emek Olmadan Yemek Olmaz

Çoğu zaman hoşumuza gitmeyen , çaba sarf etmek zorunda olduğumuzu hatırlatan ne nadide bir atasözü ! Peki ama neden emeksiz olmuyor bu yemek ?

Emek  Olmadan Yemek Olmaz

Çoğu zaman hoşumuza gitmeyen , çaba sarf etmek zorunda olduğumuzu hatırlatan ne nadide bir atasözü ! Peki ama neden emeksiz olmuyor bu yemek ?

Ocağa yemek koymak istiyorsunuz,tencereyi üzerine bırakıp giderseniz o iş öyle olmuyor ,çakmağı ateşlemeniz gerek.

Para kazanmak istiyorsunuz , öğlene kadar yatarak olsun derseniz o iş öyle olmuyor, alarm kurmanız gerek.

Herkes sizin ne kadar başarılı olduğunuzu konuşsun istiyorsunuz ortada birşey olmadan,o iş öyle olmuyor eylem gerek.

Uzun lafın kısası ne istiyorsan önce senden ona gidecek bir çaba , onu istediğine dair bir hareket gerek.

Bir fidan dikilmekle ağaç olmuyor,su istiyor sulanmak istiyor sevgi istiyor, emek istiyor.Su verdikçe büyüyor, büyüdükçe çiçek açıyor.

Öyle bir noktaya geliyor ki  meyve vermeye başlıyor.Bu ağacı ağaç yapan dikilmesi değil , ona verilen emek oluyor.

 Bir çocuk dünyaya gelerek insan olamıyor,anneden ve babadan yetişkin çağına gelene kadar türlü türlü şeyler istiyor.Aldıkça büyüyor , büyüdükçe öğreniyor,öğrendikçe gelişiyor,geliştikçe insan oluyor.Hem de ne alırsa onu veren,ne gördüyse onu eyleme dönüştüren anne ve babanın aynası olan bir insan.

 Hayatın harika bir işleyişi var , kainat mükemmel bir düzen üzerine kurulu.Verilen şey karşılığında eşdeğer birşey alınıyor. Sevgi veriyorsak sevgi alıyoruz.Nefret saçıyorsak bakışlarımızla geri dönüyor bize.İnsanlara ihtiyacı olduklarında yardım etmekten asla vazgeçmiyorsak en ummağımız yerden geliyor bize gereken destek.Çalışıyorsak işimizi layıkıyla yaparak , kazandığımız para bereketleniyor.Emek veriyorsak alıyoruz karşılığını misliyle.Toprağa atılan bir tohum gün geliyor kocaman bir ağaç oluyor eğer tüm istedikleri verilirse.Koparıp o ağacın meyvesini dalından afiyetle yiyoruz eğer o meyveyi alabilmek için tüm çabayı gösterdiysek.

Tam da hayallerindeki bölümü kazanıp istediği üniversiteye yerleşiyor bir öğrenci eğer gerektiği gibi çalıştıysa.

Veli toplantısında tebrik ediyor öğretmen bir babayı , eğer her akşam işten gelip çocuğunun başını okşayarak ona doğruluğu öğrettiyse.

 Her bir emeğimiz yemeğe dönüşüyor bizim için evrende.Yeter ki almadan önce vermeyi bilelim.Vermenin almak için şart olduğunu anlayarak,vermekten korkmayarak verirken pişman olmadan verelim.

Emek nedir bilerek,doğru yere vererek istediğiniz tüm güzelliklere ulaşmanız dileğiyle.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!